1. HABERLER

  2. BİLİM&TEKNOLOJİ

  3. AVATAR GERÇEK OLUYOR
AVATAR GERÇEK OLUYOR

AVATAR GERÇEK OLUYOR

Avatar efsanesi gerçek mi oluyor. Uzak değil. İşte o haber

A+A-

BİLİM İNSANLARI MAYMUNDAN AVATAR YAPTILAR

Bir maymunun beyninden bir diğerinin omuriliğine sinyal göndermeyi başaran araştırmacıların bu çalışması, felçli kişiler için umut vaadediyor.Bilim insanları hergün yeni bir buluşla, insanları şaşırtıyor. Bir bilim kurgu film projesi olan "Avatar" efsanesi gerçekleşiyor mu. Yani bir canlının beyni ile diğerinin vucudunu hareket ettirmesi mümkün olabilir mi. Jules Verve'nin yazdığı aya seyahat kurgusunun ardından, oraya ayak basmak mümkün olduysa herşey olabilir gibi görünüyor. İşte Bilimde meydana gelen gelişmlerden çarpıcı bir örnekte bbc'de yer alan bir haberde anlatılıyor.

FELÇLİLER İÇİN UMUT IŞIĞI OLABİLİR

Birbirine bağlanan maymunlardan birinin düşüncesiyle, diğerinin kolu hareket ettirildi.
Çalışma sayesinde, omurilikleri zedelendiği için beyinleriyle uzuvları arasında bağlantı kuramayan kişilerin vücut kontrollerini kısmen veya tamamen geri almaları mümkün olabilir.
Fakat omuriliğe gönderilen sinyallerle günlük yaşamda işe yarayacak hareketler gerçekleştirmek için daha çok çalışma yürütülmesi gerekiyor.

MAYMUN DÜŞÜNDÜ AVATARA YAPTI

Harvard Tıp Okulu'ndaki bilimciler deneyde, 'ana' maymunun beynine çip yerleştirerek, onun hareketleri sırasında 100 civarında nöronun aktivitesini gözlem altına aldı.
Ayrıca, vücudu hareket ettirilmek istenen diğer 'avatar' maymunun omuriliğine 36 elektrod yerleştirildi. Bu elektrodların hangi kombinasyonla uyarılmasıyla ne tür hareketlerin ortaya çıktığı saptandı.
Daha sonra, 'ana' maymunun beyni, uyuşturulmuş olan ve elinde bir kumanda çubuğu bulunan 'avatar' maymunun omuriliğine bağlandı.
Nature Communications dergisinde yayımlanan sonuçlara göre, 'ana' maymunun kumanda aletini yukarı ve aşağı hareket ettirmeyi düşündüğü anların %98'inde, 'avatar' maymun düşünülen bu minik hareketleri yerine getirdi.

TEORİK OLARAK MÜMKÜN

Dr. Ziv Williams BBC'ye yaptığı açıklamada, nihai amaçlarının beyin veya omurilik yaralanmaları nedeniyle felç kalan kişilerin tedavisine yardım etmek olduğunu söyledi.
Willams şöyle konuştu: "Umudumuz sonunda tamamen doğal hareketlere ulaşmak. Bence bu teorik olarak mümkün ama bu noktaya ulaşmak için katlanarak artan bir çabaya ihtiyaç var."
Uzmanlar, felç durumunda kasların katılaşması ve tansiyon dalgalanması gibi sorunlar da yaşandığına dikkat çekiyor ve bir kumanda çubuğunu oynatmaktan bir bardaktan suç içmek gibi karmaşık hareketlere ulaşmanın uzun çalışmalar gerektirdiğini belirtiyor.
Strathclyde Üniversitesi Biyomedikal Mühendislik Bölümü Başkanı Prof. Bernard Conway, bu çalışmayla "beyin makinası arayüzü" kullanarak felçli kişilerin maksatlı hareketlerinin düzenlenebileceğinin ortaya çıktığnı belirtti.
Ancak Conway de, bu teknolojinin ihtiyaç duyanlara sunulması için uzun çalışmalar yürütülmesi gerektiğini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.