1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Atatürk Yine TIME DERGİSİ'nin Kapağında
Atatürk Yine TIME DERGİSİ'nin Kapağında

Atatürk Yine TIME DERGİSİ'nin Kapağında

A+A-

AKP UNUTTURMAYA ÇALIŞIYOR AMA

ABD’nin en önemli haber dergilerinden TIME, Cumhuriyet’in 90’ıncı kuruluş yıldönümünü özel bir haberle kutladı. AKP iktidarının adını her geçen gün unutturmaya çalıştığı büyük önder Atatürk'ü ünlü dergi 90yıl önce cumhuriyetin kuruluşunda da kapak yapmıştı. 29 Ekim nedeni ile yine kapağına Atatürk fotoğrafı koyan Time Dergisi, hayatından kesitlere övgüyle yer verdi.
 
Derginin dünya edisyonunun genel yayın yönetmeni Ishaan Tharoor, bugün için “Atatürk’ü hatırlamak: Türkiye’nin kurucu babası TIME’ın dördüncü sayısında yer aldı” başlıklı özel bir yazı kaleme aldı.
TIME'ın Mustafa Kemal Paşa’nın yer aldığı 24 Mart 1923 tarihli sayısının kapak görselinin de yer aldığı yazıda şu ifadelere yer verildi:

90 YIL ÖNCE 4. SAYISINDA KAPAĞINA KOYMUŞTU

 
Bugün Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkıntılarından egemen, bağımsız bir ülke olarak çıkan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 90’ıncı yıldönümü. Bu büyük oranda bir kişinin liderliği sayesinde oldu: Mustafa Kemal Atatürk. Yine 90 yıl önce yeni bir Amerikan haber dergisi New York medyasını sarsmaya başlamıştı. Time henüz Atatürk takma adını kazanmamış “Mustapha Kemal Pasha”yı 24 Mart tarihli dördüncü sayısının kapağına koymuş, onu “halkı yabancı bir makamın boyunduruğundan kurtaran, sahip oldukları özelliklerin farkına varmalarını sağlayan ve düşünce ve eylem özgürlüğü” getiren “Türkiye’nin özgürleştiricisi” olarak selamlamıştı.

KEMAL KUSURSUZ BİR TÜRK

 
Osmanlı ordusunda subaylıkla yola çıkan Atatürk, Türk güçlerine Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda imparatorluğun yıkılmasıyla ortaya çıkan siyasi karmaşada liderlik etti ve ülkeyi Batı Avrupa imparatorluklarının saldırılarından korudu. Türkiye yeni bir cumhuriyet olmaya doğru ilerlerken TIME bunları yazmıştı:
Kemal kusursuz bir Türk ve tüm dünyaya Modern Türkiye’nin çekirdeği olduğunu kanıtladı. Rütbelerini ülküsüne sarılarak kazanmış, başarılı bir profesyonel asker. Profesör Arnold J. Toynbee, hayranlık uyandıran kitabı “Türkiye ve Yunanistan’da Batı Meselesi”nde onun hakkında şunları yazıyor: “Bir Türk’ün daha iyi bir dünyayı beklemek zorunda kalmadan Anadolu’da kendi kendine hükmedebileceğini şahsen gösterdi ve onun verdiği ilhamla Milli Mücadele hayata geçti.” Şüphesiz Mustafa Kemal Paşa moden tarihin en büyük karakterlerinden biri. Bugün de Türkiye’nin kazandıklarını koruma kararlılığıyla Batı medeniyetinin görünmez güçlerine karşı duruyor.

TÜRKİYE HİKAYESİNİN HALA ÇEKİRDEĞİNDE

 
Ancak Atatürk Türkiye’nin ilk cumhurbaşkanı olarak bir zamanların genişlemekte olan çok etnisiteli imparatorluğunu modern Batılı ulus devletler modelinde şekillendirmeye devam etti. Atatürk’ün militarist ve seküler milliyetçilik anlayışı ilerleyen on yıllarda iyisiyle kötüsüyle Türkiye’yi tanımlayacaktı. 20’nci yüzyılın hiçbir devlet adamının ulusu için önemi onunki kadar büyük değildi ve Atatürk bugün hala TIME’ın 90 yıl önce yazdığı gibi Türkiye’nin hikayesinin “çekirdeğinde” yer alıyor.

ATATÜRK'ÜN ADINI YILDIZA VERDİLER

Öte yandan bir sürpriz de TADF'den geldi. (Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu) tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 90. yılında Türk-Amerikan Toplumuna bir sürpriz hazırlayan TADF, Atatürk'ün adını evrende bir yıldıza verdirdi.
TADF girişimleriyle Atatürk'ün ismi evrende bir yıldızın ismine resmi olarak verildi.

SERTİFİKA ALINDI

 
Name A Star Live adlı firma aracılığıyla, Resmi Star Certificate (Yıldız Sertifikasını) alan TADF Başkan Yardımcısı Mustafa Turan, sertifikayı, yıldızın koordinatlarını belirten belgeyi ve Türk Bayraklı ve Mustafa Kemal Atatürk portreli çerçeveyi, Cumhuriyet Bayramı'nın 90. Yıl Kutlamaları vesilesiyle Türk-Amerikan toplumuna, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu olarak hediye ettiklerini açıkladı.SERTİFİKADA YAZANLAR

 
"Kalbimizde hep bir ışık olarak kalacağı için 29 Ekim 1923'de Türkiye Cumhuriyetini kuran Mustafa Kemal Atatürk'ün adı evrendeki bir yıldıza verilmiştir. Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.