1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Atatürk Sevene Ceza
Atatürk Sevene Ceza

Atatürk Sevene Ceza

.

A+A-

 

ATATÜRK ÇIKARTMASINA 77 TL CEZA

 
Taksiye, kaputundaki Atatürk çıkartması nedeniyle para cezası kesildi. Atatürk'ün adından ve duyulan sevgiden rahatsız  olarak vatandaşa her türlü baskı uygulanmaya devam ediyor. Trafikte her türlü anormal süslemeler ve abartılar ile dolaşan milyonlarca araç varken, vatandaşın arabasına yapıştırdığı Atatürk çıkartmalarına ceza uygulaması devam ediyor. En son uygulama ise Bursa'da meydana geldi.

Bülent CİVANOĞLU
 
TAKSİCİ SÖKMEK İSTEMEYİNCE CEZA KESTİLER


BURSA’nın merkez Osmangazi İlçesi’nde, trafik polisi tarafından bir taksiye, kaputundaki Atatürk çıkartması nedeniyle 77 TL para cezası kesildi.
 
Merkez Osmangazi İlçesi Fevzi Çakmak Caddesi Fomora Meydanı’ndaki bir durakta çalışan Nusret Bülent Tekcan yönetimindeki 16 T 0920 plakalı taksi, dün yolcusuyla birlikte Altıparmak Caddesi’nden Stadyum yönüne giderken, yolda görevli trafik polisi tarafından durduruldu. Görevli polis, kaputta yer alan ve Atatürk’ün Kocatepe’de büyük taarruz öncesi çekilen fotoğrafının bulunduğu çıkartmanın Trafik Kanuna göre yasak olduğunu söyleyerek sökmesini istedi. Sürücü Nusret Tekcan bunun üzerine "Atatürk'ü çok seviyorum. Çıkartmayı sökmüyorum" deyince polisle arasında tartışma çıktı. Ancak, polis, Karayolları Trafik Kanunu’nun 26/2’inci maddesinde yer alan 'Araçların dışında bulundurulması zorunlu işaretlerden başka, araçlara; izin alınmaksızın reklam, yazı, işaret, resim, şekil, sembol, ilan, flama, bayrak ve benzerlerini takmak, yazmak, sesli ve ışıklı donanımları bulundurmak' hükmü gereği 77 TL para cezası kesti. Nusret Tekcan, kendisine ceza kesilmesine rağmen taksisinde bulunan Atatürk çıkartmasını sökmeyi düşünmediğini açıkladı.
 
YASA MADDESİ
 
Trafik Kanunu'nun, 'Araçlara ait trafik ayırım işaretleri ve diğer işaretleri' kapsayan 26'ncı maddenin ikinci bendi şöyle:
 
"Araçların dışında bulundurulması zorunlu işaretlerden başka, araçlara; reklam, yazı, işaret, resim, şekil, sembol, ilan, flama, bayrak ve benzerlerinin takılması, yazılması, sesli ve ışıklı donanımların bulundurulması ve izin verilmesine dair esas ve usuller ile diğer hususlar İçişleri Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikte gösterilir." denilmesine rağmen sadece Atatürk çıkartmalarına ceza kesilmesi, Atatürk'ün çıkartmalarından bile rahatsızlığın geldiği boyutu gözler önüne seriyor.
Kaynak : dha

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.