1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. ASELSAN DAVASINDA YENİ GELİŞME
ASELSAN DAVASINDA YENİ GELİŞME

ASELSAN DAVASINDA YENİ GELİŞME

ASELSAN’da 2006 yılında başlayan şüpheli ölümlerle çok dikkat çekmişti.

A+A-

Kamuoyunda 'Aselsan Cinayetleri' olarak bilinen intiharlarla ilgili soruşturma yeni bir savcıya verildi. Böylece doya dört savcı eskitmiş oldu...

Mühendis Hüseyin Başbilen, Ankara Pusraklar’da arabasının içinde bilekleri ve boynu kesilmiş halde, 7 ay sonra ise Alim Ünsem Ünal, Gölbaşında kafasına kurşun sıkılmış halde bulundu. Ondan bir hafta sonra Evrim Yançeken evinin balkonun düşerek hayatını kaybetti. Her 3 ölüm de kayıtlara intihar olarak geçti.

Savunma sanayiindeki şüpheli ölümler Burhaneddin Volkan ve Zafer Oluk vakalarıyla devam etti. Hüseyin Başbilen’in ölümün ardından açılan ilk soruşturmaya Sincan’da görevli savcı Hasan Aykaç baktı.

Türkiye gazetesinin haberine göre; Aykaç, olayın intihar olduğu kanaatine vararak takipsizlik kararı verdi.

Başbilen’in ailesinin itirazları dikkate alınmadı ve dosya uzun süre rafta bekledi. İstanbul ‘da yürütülen Ergenekon ve Balyoz soruşturmalarında mühendislerin ölümüne dair bazı bilgi ve belgelere ulaşıldı. Savcı Fikret Seçen olayın gerçekleştiği yer Ankara olduğu için görevsizlik kararı vererek dosyayı Ankara’ya gönderdi.

Dosyayı raftan indiren Savcı Veli Dalgalı, Başbilen’in otopsi raporunda tahrifat yapıldığı ve intihar mektubunun içinde olduğu iddia edilen flaş belleğin kaybedildiği gibi önemli bulgulara ulaştı. Adli Tıp’tan yeniden istenen otopsi raporunda 3 profesör olayın cinayet olduğu yönünde şerh koyarken, bilirkişi de aynı yönde görüş bildirdi. Ancak dosya tam derinleşmişken bir süre sonra Veli Dalgalı’dan alınarak Murat Demir’e verildi.

Demir dosyayı en baştan incelemeye aldı. Bu sırada Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun mühendislerin şüpheli ölümüne dair yürüttüğü soruşturmaya dair rapor da dosyaya girdi. Fakat bu savcının da görevi uzun sürmedi. Murat Demir Sincan Cumhuriyet Savcılığına atanınca dosya bu sefer Hakan Büyükabacı’ya verildi.

Hüseyin Başbilen’in babası Vehbi Başbilen dosyanın Büyükabacı’dan da alınarak Savcı Mustafa Başer’e verildiğini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.