1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ARINÇ TSK’YA BÖYLE LAF ÇAKTI
ARINÇ TSK’YA BÖYLE LAF ÇAKTI

ARINÇ TSK’YA BÖYLE LAF ÇAKTI

Genelkurmay Başkanı'na cevap verdi

A+A-

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Arınç, 62'nci Hükümet'in Başbakan Yardımcılarının görev dağılımlarını ve sorumlu oldukları kuruluşları açıkladı.

Bülent Arınç, Başbakan Davutoğlu'na bağlı kurum ve kuruluşların, MGK Genel Sekreterliği, MİT Müsteşarlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Türkiye Yatırım, Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanlığının olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcılarının görev alanları ve sorumlu oldukları kurum ile kuruluşlar ise şöyle; "Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın görevleri; Hükümet sözcülüğü, Danıştay'la ilişkiler, Terörle Mücadele Yüksek Kurulu Başkanlığı, MGK kararlarının ve görüşlerinin koordinasyonu, İnsan haklarıyla kurullar ve koordinasyon, Kıbrıs'la ilgili koordinasyon işleri, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Türkiye İnsan Hakları Kurumu. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın görevleri; ekonomik konularda genel koordinasyon, Hazine Müsteşarlığı, Merkez Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Kalkınma Bankası, İhracat Kredi Bankası, Vakıflar Bankası genel müdürlükleri, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığı, BDDK, TMSF. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın görevleri; TBMM ile ilişkiler, kamu diplomasisi ile ilgili işlerin yürütülmesi, BYEGM, TRT Genel Müdürlüğü, Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü, RTÜK ile ilişkiler. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un görevleri; Medeniyetler İttifakı projesinin yürütülmesi. Atatürk Kültür Dil Tarih ve Yüksek Kurumu, TİKA Başkanlığı, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, AFAD Başkanlığı."

"ABD MASLAHATGÜZARI'NDAN İZAHAT ALINDI"

Arınç, ABD'nin Türkiye'yi dinlediği iddialarını değerlendirerek; "Amerika'nın isminin geçmesi münasebetiyle, görevli Maslahatgüzar, bu sabah Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak kendisinden izahat alınmıştır" dedi.

"HEPİMİZDEN DAHA ÇOK BİLGİYE SAHİP OLDUKLARINI BİLİYORUM"

Genelkurmay Başkanı'nın 'Yol haritasını basından okuyoruz' sözlerinin sorulması üzerine Arınç şöyle yanıt verdi; "MGK toplantılarında neler konuştuğumuzu özet halinde arz ediyoruz. Yaptığımız her konu bir devletin işidir. Devletin ilgili kurumları da kendi rollerini en güzel şekliyle yerine getirmektedirler. Bir kurumun diğerinin bu konuda ne yaptığından habersiz olması da mümkün ve doğru değildir. Genelkurmay Başkanımızın ifade etmek istediği konu bence çok farklı bir konudur. Zannediyorum ki bu sorunuza çok detaylı bir cevabı yeri ve zamanı gelince Başbakanımız verirler. Ama ben Genelkurmay Başkanımızın ve komuta kademesindeki subaylarımızın, kendi görev alanları içersinde adeta bir devlet projesi halinde yürütülen ve Çözüm Süreci olarak nitelendirilen bu olayın içersinde görevlerini bihakkın yerine getirdiklerini, ne yapıldığı ve ne yapılması gerektiği konusunda da hepimizden daha çok bilgiye sahip olduklarını biliyorum."

"ÇOK ŞÜKÜR Kİ HAYATTADIRLAR. BULUNDUKLARI YER BİLİNMEKTEDİR"

Arınç, Musul'da rehin alınan 49 Türk vatandaşının son durumu hakkında bilgi vererek şunları kaydetti; "Acı bir olay. 49 yurttaşımız uzun bir süredir maalesef Türkiye'ye ulaşamamıştır. Çok şükür ki hayattadırlar. Bulundukları yer bilinmektedir. Kendileriyle irtibat sürdürülmektedir. Ancak oradan alınıp Türkiye'ye getirilmeleri şu an için mümkün olmamıştır. Büyük bir ümitle müjde vereceğimiz anı bekliyoruz. Hayatları konusunda hiç kimsenin endişesi olmasın. İrtibatımız bulunmaktadır. Ayrı, özel bir çalışma yapılıyor. İnşallah kavuşacağız. "

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.