1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ARAÇ SAHİPLERİNE 1500 LİRALIK KARA HABER
ARAÇ SAHİPLERİNE 1500 LİRALIK KARA HABER

ARAÇ SAHİPLERİNE 1500 LİRALIK KARA HABER

Araç sahiplerine 1500 TL'lik kara haber

A+A-

Basın özgürlüğü ve protesto hakkı konusunda tüm dünyadan gelen yoğun eleştirileri dikkate almayan AKP Hükumeti, iş vatandaşa maddi külfet getirmek olunca "Avrupa Uyum Yasaları" gereği diyerek yeni düzenlemeler icad ediyor. Maliye geçen hafta milyonlarca vergi mükellefine gönderdiği yazılar ile banka hesaplarına ve mal varlıklarına "Haciz" tehdidinde bulunduğu vatandaşlara yeni bir yük getirecek bir düzenlemeyi daha uygulamaya sokacak. Haberartıbir de yer alan haber şöyle;

 AVRUPA BİRLİĞİ ÖYLE DİYOR

 Günümüzde satılan araçların çok büyük bölümünde kullanılan ABS ve ESP sistemleri, ülkemizde kasım ayından itibaren zorunlu hale geliyor. Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde binek otomobiller ve 1.3 tonun altındaki hafif ticari araçlarda zorunlu hale gelecek ESP dışında, aynı şekilde lastik basınç kontrol sistemi de standart donanıma eklenmek zorunda.
 

 ESP ve lastik basınç kontrol sistemi ülkemiz pazarında satılan araçların önemli kısmında üst donanım paketlerinde sunuluyor. bugün için özellikle hafif ticari araçlarda isteğe bağlı olarak alınabilen ve pek tercih edilmeyen bu iki sistem zorunlu hale gelince en alt donanımda bile kullanılacak.
 
MALİYETİ 1.500 LİRA

 ESP'yi standart donanıma eklemenin maliyeti ortalama bin TL'yi bulurken, lastik basınç kontrol sistemi içinse yaklaşık 500 TL ödemek gerekecek. Her iki güvenlik donanımının araç başına maliyeti ortalama satış fiyatının yaklaşık yüzde 3'ünü bulacak.
 
GÜVENLİ SÜRÜŞ LASTİKTE BAŞLIYOR

 Standart hale getirilen lastik basınç kontrol sistemi, özellikle ticari araçlarda hayati önem taşıyor. Sürücü lastik basınçlarındaki azalmayı veya patlayan lastiği ekranında anında görüp, gerekli müdahaleyi yapabiliyor. Tam yüklü ticari araçlardaki devrilmelerin önemli kısmı, lastik basınçlarındaki sorundan kaynaklanıyor.

 ESP HAYAT KURTARIYOR

 Elektronik Stabilite Programı (ESP), sadece kaygan yollarda değil, taşıtların virajlara çok hızlı girdiği durumlarda da yolda kalmasına yardımcı olarak çoğu zaman ciddi sonuçlar doğuran kayarak yoldan çıkma ile sonuçlanan kazaları önlüyor. Araç üzerinde her zaman aktif durumda olan ESP sistemi, işlemcisi ESP sensörlerinden gelen bilgiyi saniyede 25 defa kontrol ediyor ve aracın gerçek yönünden saptığı veya kritik bir durum olup olmadığını hesaplıyor. Sistem araç tekerlerine giden motor gücünü azaltıyor, dengeyi sağlamak için her araç tekeri ile farklı frenleme gerçekleştiriyor ve aracı yolda tutuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.