1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ANTALYA'DA HOLLANDALI FABRİKAYA İMAR SKANDALI
ANTALYA'DA HOLLANDALI FABRİKAYA İMAR SKANDALI

ANTALYA'DA HOLLANDALI FABRİKAYA İMAR SKANDALI

Ancak hakimin kendi atadığı bilirkişi raporunu dikkate almayıp taleplerini reddettiğini belirten Wel, kararı Danıştay'a temyiz ettiklerini söyledi.

A+A-

ANTALYA'nın Kepez İçesi kırsal bölgesinde Hollandalı bir firma tarafından 2.2 milyon Euro harcanarak 20 dönüm üzerine kurulu sera toprakları üreten fabrikanın, üzerinden çevre yolu geçeceği için yıkımı gündeme geldi.

FABRİKANIN TAM ÜZERİNE DENK GETİRİLDİ

Daha önceki projede 140 metre güneyden geçen Kuzey Çevreyolu'nun güzergahı değiştirilerek, fabrikanın tam üzerine denk getirildi.

Hollanda merkezli olarak 7 ülkede yaklaşık 1000 dönümde sera üretiminde kullanılan cocopeat, torf gibi toprak çeşitleri ve bağlı ürünlerini üreten Van Der Knaap firması, 2008 yılında Kepez İlçesi Başköy Mahallesi kırsalında 20 dönümlük arazi satın aldı. Mevcut imar planlarında yatırıma uygun olduğu görülen arazi satın alındıktan yaklaşık 2 ay sonra Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin 1/25000 Ölçekli Nazım İmar Planı yürürlüğe girdi. İmar planına göre taşınmaz açısından bir sakınca olmadığı, öngörülen Kuzey Çevre Yolu'nun taşınmazın bulunduğu parselin 140 metre kadar güneyinden geçtiği yer aldı.

AÇILIŞI PROTOKOL YAPTI

Antalya Tarım İl Müdürlüğü'nden onay ve uygunluk yazısı üzerine taşınmaz üzerine 'Kültür Mantarı ve Torf Üretim Tesisi' yapımı için 2009'da inşaat ruhsatı alındı. Kepez Belediyesi İmar İşleri Müdürlüğü'nce de 23 Şubat 2012 tarihinde Genel İskan Belgesi verilerek, tesis hizmete girdi. Tesisin açılışına dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı ile Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve Hollanda büyükelçisi de katıldı.

PLAN DEĞİŞTİ YOL FABRİKANIN ÜZERİNE GELDİ

2013 yılında tesis sınırları içersinde Karayolları Bölge Müdürlüğü personelinin ölçümler yaptığını fark eden firma yetkilileri, mevcut imar planının revize edildiği ve yeni imar planına göre taşınmazın yer aldığı parsel ve alt bölgesinde önemli değişiklikler yapıldığını öğrendi. Eski imar planında tesisin 140 metre kadar güneyinden geçmesi planlanan Kuzey Çevreyolu'nun güzergahının da yeni imar planında tesisin tam üzerine gelecek şekilde yaklaşık 140 metre kuzeye kaydırıldığı görüldü.

GÖRÜŞMELERDEN SONUÇ ALINAMADI

Yatırımın Hollanda devletinden büyük destek aldığını belirten Van Der Knaap firması Genel Müdürü Chris Van Der Wel, yolun 140 metre kuzeye tam fabrikanın üzerine alınması sonrası Hollanda Büyükelçisi'nin bizzat Kepez Belediye Başkanı, Ekonomi Bakanı, Karayolları Genel Müdürü ve Karayolları Bölge Müdürlüğü düzeyinde görüşmeler yaptığını, ancak hiçbirinden somut netice alınamadığını kaydetti.

MAHKEME REDDETTİ, DOSYA DANIŞTAY'DA

Yol güzergahının değiştirilmesi için yasal süreç başlattıklarını da belirten Chris Van Der Wel, açılan davanın bilirkişi raporunda davalı belediye tarafından yaptırılan imar planı değişikliğinin imar mevzuatına, ilgili kanun ve yönetmeliklerine, kamu yararına, şehircilik ilkeleri ile ulaşım ve planlama esaslarına uygun olmadığının ortak görüş ve kanaatle açıkça tespit edildiğini dile getirdi. Ancak hakimin kendi atadığı bilirkişi raporunu dikkate almayıp taleplerini reddettiğini belirten Wel, kararı Danıştay'a temyiz ettiklerini söyledi.

BÖLGEDE FABRİKADAN BAŞKA YAPI YOK

Fabrikanın bulunduğu alanın kuzey ve güneyinde hiçbir yapı bulunmadığını belirten Van Der Knaap firması CEO'su Ron Van Der Knaap ise 140 metre güneyden geçen yolun sonradan tam fabrika üzerine alınmış olmasının nedenini anlayamadıklarını söyledi. Hollanda devletinin de büyük destek verdiği bu yatırımın diğer tarım şirketlerine bir rol model olarak gösterildiğini kaydeden Knaap, "Gerekli her türlü izin ve ruhsat alınmasına rağmen böyle bir tesisin yıkılması, Türkiye'de yatırım yapmak isteyen Hollandalı tarım yatırımcıları başta olmak üzere, yerli ve yabancı yatırımcıları olumsuz etkileyecektir. Bu konuda çözüm bulunmazsa bana Türkiye'de yatırım imkanlarını soran ve yardım isteyenlere iyi önerilerde bulunmam mümkün değil" diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.