1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. ANTALYA KALEİÇİ'NDE MÜZİK YASAĞI OLAYI BÜYÜYOR
ANTALYA KALEİÇİ'NDE MÜZİK YASAĞI OLAYI BÜYÜYOR

ANTALYA KALEİÇİ'NDE MÜZİK YASAĞI OLAYI BÜYÜYOR

Daha önce hiç bir uygulama yokken seçimlerde 1 milletvekili kaybeden AKP'nin Antalya Kaleiçi'nde başlattığı yasak ve baskıya Antalyalı sert tepki verdi

A+A-

ANTALYA Kaleiçi’nde eğlence mekanlarına yönelik bir haftadır süren sıkı denetimler, ağır cezalar ve açık havada müzik yasağı müzisyenler tarafından Attalos Meydanı’nda davul-zurna eşliğinde halay çekilerek protesto edildi.Türkiye'de nerede oy kaybettiyse orada müzisyen ve eğlence sektöründe çalışanlardan intikam alan AKP iktidarına karşı Antalyalılar sesini yükseltmeye başladı.

ESNAF VE MÜZİSYENLER PROTESTO ETTİ

Antalya’nın tarihi ve turistik merkezi Kaleiçi’nde eğlence mekanlarına getirilen açık havada müzik yasağı nedeniyle 1 haftadır sürdürülen denetimler ve ağır cezalar, Attalos Meydanı önünde toplanan müzisyenler ve işyeri sahipleri tarafından protesto edildi. Müzisyenler ve destek verenler davul-zurna eşliğinde yasağa karşın halay çekerek tepki gösterdi ve yasağın kaldırılmasını istedi. Müzisyenler yasağa tepki için yanlarındaki enstrümanlarını yere bıraktı.

İZMİR'DE BAŞLATTILAR TÜRKİYE'YE YAYILIYOR

Ağır cezalar ve yasak nedeniyle birçok müzisyen ve diğer çalışanın işsiz kalmaya başladığını belirten müzisyen Rıza Sözen, bu yasağın İzmir’de sokak müzisyenlerinden başlayıp mekanlara sıçrayan bir furya olduğunu söyledi. Ceza yazılmaya devam edildiğini belirten Sözen, "Aynı şekilde İzmir’de de şu an aynı olay devam etmekte. Bizler işimize, ekmeğimize, sazımıza, sözümüze sahip çıkmak için buradayız" dedi.

SİGORTALI ÇALIŞANLARIN İŞLERİNE SON VERDİM

Bazı sigortalı çalışan arkadaşlarının işine son vermek zorunda kaldığını belirten işletme sahibi Ercan Akpınar, bu yüzden onlara karşı mahcup olduğunu, inanılmaz zora girdiğini söyledi. Çalışanların haftanın belirli günlerinde çalışmak için kendi aralarında paylaşımda bulunduklarını da belirten Akpınar, "Bunun böyle gitmesi hoş değil. Bölgemizde olup biten şeylerin aslında çok iyi farkındayız. Çok fazla sıkıntı yaşamamak için çok tepkili konuşamıyoruz, ama bölgemizde yapılan kamulaştırmaların, bir alan kapma çalışması olduğunun farkındayız. Aptal değiliz. Bölge yeniden imar edilmeye çalışılırken kendince, bu süre içinde sadece kendileri varmış gibi bir dayatma içindeler. Biz bunu kabul etmiyoruz, doğru değil. Herkesin ortak yaşam alanı" dedi.

RAMAZAN DAVULCULARINA YASAK NEDEN YOK

Müzisyenleri susturan aynı kamu görevlilerinin saat 00.00’dan 2 saat sonra oruç için davul çalanlara izin verdiğini belirten Akpınar şunları söyledi: "Üç kuruş kazanmak için çıkarttığı ses 3 saat sonra oruç için çıkartılan ses aynıydı. İkisi de gürültü. Eğer gürültüyse ikisi de gürültü, ikisine de aynı bakması gerekiyor. Ama üç kuruş için yevmiye almaya çalışanın sesi kısılıyor, bir işletmeye on binlerce lira ceza yağdırıp kapatılmasına sebep olmak bir kamu kuruluşunun birinci derecede görevi değildir. Kamu kurumlarından gelen arkadaşlarımız bize düşman gibi davranmasın. Kendi işletmemde sigortalı birkaç arkadaşımı çıkartmak zorunda kaldım. Onlardan özür diledim bunun için."

KAÇ DESİBEL OLACAK BİLDİRİLMİYOR

Kesilen ceza yüzünden mağdur, işsiz kalan bir müzisyen olduğunu belirten İsmail Söğüt, "Desibelin ne kadar olması gerektiği konusunda herhangi bir uyarı bilgilendirme yapılmıyor. Direkt ceza kesiliyor. Cezanın en düşüğü bugün 23 bin TL. Bunu orta ölçekli herhangi bir işletmenin karşılaması mümkün değil. Dayatılan saatlere herhangi bir işletmenin uyması, çalışanını geçindirmesi, masraflarını karşılaması hiçbir şekilde mümkün değil. Bu hem çalışana hem işverene dayatma" diye konuştu.

AKP'YE OY VERMEYEN ANTALYA'YA ŞOK CEZA (haberimiz için)

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.