1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ANKET ŞİRKETLERİNDEN SUÇLAMALARA CEVAP!
ANKET ŞİRKETLERİNDEN SUÇLAMALARA CEVAP!

ANKET ŞİRKETLERİNDEN SUÇLAMALARA CEVAP!

Neden Erdoğan'ı yüksek gösterdiler?

A+A-

Resmi olmayan sonuçlara göre Recep Tayyip Erdoğan'ı yüzde 52'ye yakın oy oranıyla Cumhurbaşkanı koltuğuna taşıyan seçimlerin kaybedeni büyük anket firmaları oldu.

Daha önceki seçimlerde çoğu kez sonuca yakın tahminler yapan A&G, Konda, Polmar gibi şirketlerin anketleri bu kez gerçekleşen sonuca oranla 3-5 puanlık sapmalar yaşadı. Konda'nın Genel Müdürü Bekir Ağırdır'a göre, anketlerle gerçekler arasındaki sapmanın temelinde katılım oranının düşüklüğü var. T24'ün haberine göre; Ağırdır katılımda yüzde 75'e varan düşüşü kimsenin beklemediğini belirtti. Adil Gür ise, "Doğu ve Güneydoğu'daki katılım Ege kadar olsaydı, sonuçlar benim tahminimdeki gibi çıkacaktı" diye konuştu.

GÜR: AK PARTİLİ SEÇMEN REHAVETE KAPILDI

Seçimden önce Erdoğan'ın yüksek oy alacağı algısının muhalefetin seçmeninde rehavet yaratacağı, onları sandıktan uzaklaştırabileceği düşünülüyordu. Bunun doğru olmadığını dile getiren Gür, "Aslında anket sonuçları Ak Parti seçmenini rehavete itti. Ak Partililer köyünden sandığa gelemedi. Türkiye'de katılım oranlarına bakınca yüzde 81 ile en fazla katılım Ege Bölgesi'nden. İstanbul'da Kadıköy ile Bağcılar'da katılım aynı, ikisi de yüzde 72. Doğu ve Güney Doğu'da ise yüzde 70'lerde. Büyük katılım düşüklüğü var. Katılım ortalaması o bölgelerde de Ege'deki kadar olsaydı, Erdoğan % 55, Demirtaş % 11 İhsanoğlu %34 oranında oy alacaktı" dedi. (Bu oranlar Adil Gür'ün son anketindeki tahmini yansıtıyor)

Kendisinin de toplumun geneli gibi seçimden önce katılımın düşük olması durumunda bunun Erdoğan'a yarayacağı algısına sahip olduğunu ifade eden Gür, "Doğu'da yaşayıp Karadeniz'e, Akdeniz'e tarım arazisine çalışmaya giden seçmen dönememiş. Bu, Erdoğan'ın oyunu olumsuz etkiledi, " diye konuştu.

Sabah beşe kadar sonuçlardaki sapma konusunda çalıştığını ifade eden Gür "Önemli olan bizim kontrolleri doğru yapmış olmamız, işimizi doğru yapmamız. Bunları yaptıktan sonra nokta atışı olmaması önemli değil" dedi.

Ancak sonuçların netleşmesinin ardından anket firmaları özellikle sosyal medyada eleştiri bombardımanına tutuldu. Anketlerin nokta atışı bilmek için değil trendi görmek için önemli olduğunu belirten Gür şöyle devam etti: "Türkiye'de Başbakan birinci olmasaydı tüm anket şirketlerinin yöneticilerinin istifa etmesi gerekirdi. Ancak oy oranı birkaç puan kayınca sonuç değişmiyor ki. Ekmeleddin İhsanoğlu %38 alsa nolur, %33 alsa ne fark eder sonuç açısından?"

 'İSTİFA EDERİM' DEMEDİM

Sosyal medyada "İhsanoğlu yüzde 35'in altında oy alırsa istifa ederim" dediği iddia edilen Gür bunun doğru olmadığını, böyle bir söz sarf etmediğini belirtti. Gür şunları söyledi: "Adil Gür'ü tüm kamuoyu biliyor. Ben çatı adayın başarılı olmasını, Başbakan'la başa baş gelişmesini isterim. Çünkü demokrasi bu yolla gelişir. Ana muhalefet Ak Parti'yle başa baş giderse bundan Türkiye faydalanır."

“Benim mesleği bırakmam Türkiye'de muhalefeti başarılı kılacak, demokrasiyi geliştirecekse, ben zaten bu işi yapmayayım. ”

Gür ortaya çıkan sonuçların gösterdiği noktaları da şu şekilde açıkladı: "Çatı adayı destekleyenler algı yönetimi yapsaydı belki seçim 1'inci turda bitmezdi. Ama ikiye kalsa Demirtaş'a oy veren BDP-HDP tabanlı seçmenin kayacağı yer büyük ihtimalle Erdoğan olurdu. Erdoğan bu kez yüzde 58-60 arası bir oy oranıyla kazanırdı."

BU OY ORANI ERDOĞAN'IN TAVRINI ETKİLER

Adil Gür, Erdoğan'ın yüzde 51 veya yüzde 55 ile seçilmesinin önemli bir fark yaratacağını ifade ederek "Bu seçimlerden %55 üzeri alması durumunda hem başbakan hem genel başkan adayı başka olacaktı. O rüzgar ile farklı bir genel başkan olabilirdi. Fakat şimdi durum farklı. Fiili olarak sistem değişti ama şu an belirli anayasal eksiklikler var. Bu eksiklikleri kapatmak da ancak yeni seçilecek mecliste yeni anayasa ile mümkün. Ak Parti muhtemel bir seçimde 330 getirecek bir kabine yaratmaya çalışacaktır."

Adil Gür sosyal medyada kendisine yönelik ortaya atılan iddialar ve tepkiler konusunda da şunları söyledi: "Türkiye'de sosyal medya enteresan. Benim mesleği bırakmam Türkiye'de muhalefeti başarılı kılacak, demokrasiyi geliştirecekse, ben zaten bu işi yapmayayım. Aklı başında büyük firmalar içinde Erdoğan için en düşük tahmini yine ben yaptım. Seçimlerden önce ve sonra araştırmacılara ya da halka kızmak sorun çözmüyor. Bunun yerine şapkamızı önümüze alıp 'nerede hata yaptık ne yapsak daha çok oy alırdık' diye düşünmeliyiz."

BEKİR AĞIRDIR:  “HER SEÇİMDE SONUCU DOĞRU TAHMİN EDEN VE DAHA UZAK TAHMİNLERDE BULUNAN ANKET ŞİRKETLERİ OLUR”

Bekir Ağırdır da her seçimde sonucu doğru tahmin eden ve daha uzak tahminlerde bulunan anket şirketleri olduğunu ifade ederek "Bu seçimde de daha yakın tahminler yapanlar var. Şimdi diğer firmaların belki yöntemlerini incelemeleri gerekir. Sapmamızın temelinde katılım oranının sandığımızdan daha yüksek oranda düşük olması var" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.