1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ankara Ve Allah Böyle İstiyor..!
Ankara Ve Allah Böyle İstiyor..!

Ankara Ve Allah Böyle İstiyor..!

Afyonkaahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretimi Şube Müdürü İbrahim Özkul'a ait olduğu iddia edilen ses kaydındaki sözler tartışma yarattı.

A+A-

Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretimi Şube Müdürü İbrahim Özkul'a ait olduğu iddia edilen ses kaydındaki sözler tartışma yarattı. 

Ses kaydında yer alan, "Müdürler kusura bakmasın. Bundan sonra işler ve işlemler, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin kontrolünde gerçekleşecek. Bunu Ankara da böyle istiyor. Bunu valilik de böyle istiyor.

"Allah da böyle istiyor" sözleri üzerine CHP Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş, Meclis'e soru önergesi verdi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise ifadeleri yalanladı, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleriyle yapılan toplantıdaki konuşmaların kasıtlı olarak çarpıtıldığı görüşünü savundu.


Afyon Lisesi Konferans Salonu'nda geçen 24 Ocak'ta kentte görev yapan din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri ile toplantı yapıldı. Yeni yönetmeliklerin ve seçmeli derslerin konuşulduğu toplantıya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretimi Şube Müdürü İbrahim Özkul başkanlık ederken, İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın da katılımcı olarak yer aldı.

KAYITTA YER ALAN SÖZLER

Bu toplantının üzerinden 5 ay geçtikten sonra bir sendikanın yöneticileri, bu toplantıda kaydedildiği iddia edilen 20 dakikalık ses kaydını ortaya çıkardı. Bu yöndeki haber de Afyonkarahisar'daki bir yerel gazetede dün yayınlandı. Din Öğretimi Şube Müdürü İbrahim Özkul'a ait olduğu iddia edilen, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerine yönelik kayıtta şu sözler yer aldı:

"Sizler okul müdürlerinin başdanışmanısınız. İdari yetki olsun ya da olmasın. Okul müdürü bir adım atacak, size soracak. Müdürler kusura bakmasın. Müdürler de var burada. Bundan sonra işler ve işlemler, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin kontrolünde gerçekleşiyor ve gerçekleşecek. Bunu Ankara da böyle istiyor. Bunu Valilik de böyle istiyor. Bunu Milli Eğitim Müdürü de böyle istiyor, biz de böyle istiyoruz. Allah da böyle istiyor. Ondan dolayı sizin yeriniz, bizim başımızın üzeri."

CHP'Lİ TOPTAŞ SORU ÖNERGESİ VERDİ

Yerel gazetedeki haber üzerine CHP Afyonkarahisar Milletvkili Ahmet Toptaş, konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Toptaş, Bakan Avcı'ya "Şube müdüründen böyle bir talebiniz oldu mu?" diye sordu. Bakan Avcı'ya bu açıklamayı nasıl değerlendirdiğini de soran Toptaş, bu davranışın 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'na aykırı olduğunu vurgulayarak, valilik oluruyla vekaleten bu göreve atanan şube müdürünü asaleten atama düşüncesi olup olmadığını sordu.

MÜDÜR YALÇIN YALANLADI

Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın ise bugün yaptığı yazılı açıklamada din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleriyle yapılan toplantıdaki konuşmaların kasıtlı olarak çarpıtıldığı görüşünü savundu. Toplantıda, öğretmenlere, seçmeli dersler (Kuran-ı Kerim, Hazreti Muhammed'in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler) konusunda bilgi verildiğini kaydeden Müdür Yalçın, Şube Müdürü İbrahim Özkul'un, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı M. Emin Zararsız imzalı yazının son paragrafında yer alan, "Seçmeli din dersleri öncelikle okullardaki mevcut din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri tarafından, bunların yetersizliği halinde ise imam hatip meslek dersi öğretmenlerinin maaş - ek ders karşılığı görevlendirilmeleri suretiyle okutulacaktır.

Bu suretle de öğretmen temin edilemediği hallerde ücretli öğretmen temin edilecektir. Yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda gerekli işlemlerin yapılması ve aykırı davranan okul yönetimleri hakkında gerekli işlemlerin yapılması hususunda gereğini rica ederim" sözlerini okuduğunu söyledi.


KONUŞULANLAR TUTANAKTA

Yapılan toplantının gündeminin belli olduğunu ve konuşulan konuların tutanak altına alındığını belirten Milli Eğitim Müdürü Yalçın, yazılı açıklamasında şöyle dedi:

"Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri ile yapılan toplantıda branşı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olan okul müdürlerimizin de katılımıyla gerçekleşmiş olup, okul müdürlerinin farklı konumda değerlendirilmesi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinden emir ve talimat almaları şeklinde bir sonuç çıkartmak toplantının ruhuna ve ortamına aykırı olup, iddia edildiği gibi bir ortam ve çıkarım oluşturmadığı, toplantı sırasında ve toplantı ardından olayın gündeme gelmeyişinden anlaşılabilir."

İNCELEME BAŞLATILDI

Din Öğretimi Şube Müdürü İbrahim Özkul'un seçmeli dersler konusunda yapmış olduğu konuşmadaki bazı cümleler kasıtlı olarak değiştirildiğini ileri süren İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, "İlaveler ve alıntılarla yanlış anlaşılmalara sebebiyet verecek cümleler kullanılmıştır. Ocak ayında yapılan toplantıların üzerinden 5 ay sonra hangi maksatla ve amaçla çarpıtılarak verildiği konusu düşündürücüdür. Olayla ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü İl Eğitim Denetmenleri Başkanlığı'nca inceleme başlatılmıştır" dedi.

Ses kaydındaki sözlerin sahibi olduğu belirtilen İl Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretimi Şube Müdürü İbrahim Özkul'a cep telefonu kapalı olduğu için ulaşılamadı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.