1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. ANKARA KATLİAMI MAĞDURLARINA GÖNÜLLÜ TRAVMA TERAPİSİ DESTEĞİ
ANKARA KATLİAMI MAĞDURLARINA GÖNÜLLÜ TRAVMA TERAPİSİ DESTEĞİ

ANKARA KATLİAMI MAĞDURLARINA GÖNÜLLÜ TRAVMA TERAPİSİ DESTEĞİ

PSİKOLOG Şerife Budak, bir terapi yöntemi olan EMDR’nin (göz hareketleriyle duyarsızlaştırma) yakınlarını kaybeden veya tanıklık eden insanların psikolojik olarak tedavilerine yardımcı olduklarını açıkladı. Budak, Ankara'da 10 Ekim Cumartesi...

A+A-

PSİKOLOG Şerife Budak, bir terapi yöntemi olan EMDR’nin (göz hareketleriyle duyarsızlaştırma) yakınlarını kaybeden veya tanıklık eden insanların psikolojik olarak tedavilerine yardımcı olduklarını açıkladı. Budak, Ankara'da 10 Ekim Cumartesi günü meydana gelen ve 102 kişinin yaşamını yitirdiği ve tüm ülkeyi yasa boğan barış mitingi öncesindeki katliamda hayatlarını kaybedenlerin yakınları ile yaralılara merkezi İstanbul, Ankara ve İzmir'de bulunan EMDR Derneği'ne başvurmaları halinde üyeleri olan çok sayıda psikoloğun tek tek, ya da gruplar halinde terapi seansları uygulayacaklarını açıkladı.

GÖZ HAREKETİYLE DUYARSIZLAŞTIRMA

Sosyolog Başak Temel'in sosyalekran.com adresli web sayfasındaki konukları, Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek ve Psikolog Şerife Budak oldu. Programda, mağdur ve yakınlarına yönelik başlatılan gönüllü terapi çalışmasının detayları açıklandı. EMDR'nin terapi yöntemi olduğunu belirten Psikolog Budak, şöyle dedi:

"Açılımı; göz hareketleriyle duyarsızlaştırmadır. Nöro-biyolojik ve fizyolojik yöntemdir. Tüm terapi yöntemlerinden daha hızlı, kesin sonuçlar aldığımız, Dünya Sağlık Örgütü'nün onayladığı bir yöntem. Hap olarak nitenlendirilir. Yani iyileşme çok hızlı oluyor. Genelde de travma yaşantılarında kullanılır. EMDR Derneği olarak, Ankara'da maydana gelen olayda, tüm Türkiye’den gelen insanlar vardı. İstanbul, Ankara, İzmir, yakınlarını kaybeden ya da tanıklık eden insanlara travmatik EMDR yöntemiyle yardım sağlanacak. Bunun için derneğe başvurabilirler. Önceki çalışmalarda çok yararı oldu. Örneğin Van depreminde, Antep olaylarında, en son Soma’da kullanıldı."

GRUPLAR HALİNDE UYGULANACAK

Patlamada yaralanan ve yaşamlarını yitirenlerin yakınlarına gönülüllük esasına göre ekipler halinde çalışılarak terapi uygulayabileceklerini belirten Psokolog Budak, şöyle devam etti:

"Kim, nerede ihtiyaç varsa, tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak, o ekipler bir süre belli bir yerde konuşlanacak. Ya da İnsanlara nasıl ulaşılacaksa belirlenip yardım sağlanacak. Genelde bireysel bir terapi yöntemidir. Ama grup olarak da uygulanan ve kısa süreli çözüm alınan bir yöntem. İyileşme süreci çok hızlı, burada da grup olarak destek sağlanacak. Gerektiği durumlarda da tabi ki bireysel destek hizmeti sunulacak."

EMDR'nin bir terapi yöntemi olduğunu, göz hareketleriyle duyarsızlaştırma olduğunu hatırlatan Psokolog Şerife Budak, "Nöro-biyolojik ve fizyolojik bir yöntemdir. Tüm terapi yöntemlerinden daha hızlı, kesin sonuçlar aldığımız, dünya sağlık örgütünün onayladığı bir yöntem. Ve hap olarak nitenlendirilir, yani iyileşme çok hızlı oluyor. Genelde de travma yaşantılarında kullanılır. EMDR Derneği olarak, Ankara'daki patlama tüm Türkiyeyi etkiledi. Orada tüm Türkiye'den gelen insanlar vardı. İstanbul, Ankara, İzmir, yakınlarını kaybeden ya da tanıklık eden insanlara travmatik EMDR yöntemiyle yardım sağlanacak. Bunun için derneğe başvurabilirler."

Psikolog Budak, EMDR'nin bireysel bir terapi yöntemi olduğunu, ancak grup olarak ta uygulanan ve kısa süreli çözüm alınan bir yöntem, olduğunu hatırlattığı açıklamasında, "İyileşme süreci çok hızlı. Burada da grup olarak destek sağlanacak. Gerektiği durumlarda da tabi ki bireysel destek hizmeti sunulacak" dedi. Budak, İstanbul, Ankara, İzmir dışında diğer başka yerlerde de organizeler olduğunu, yapılan başvurular nedeniyle mutlaka yönlendirmelerin yapılacağını kaydetti.

FOTOĞRAFLI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.