1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Anıtkabir'den Canlı Yayın
Anıtkabir'den Canlı Yayın

Anıtkabir'den Canlı Yayın

A+A-
ADANA'DA 10 KASIM TÖRENİNDE PROTESTOYA KIZAN VALİ COŞ, "ALIN O GAVATI" DİYE BAĞIRDI
 
ADANA'da 10 Kasım Atatürk'ü anma törenleri hükümet aleyhine protesto gösterisine dönüştü. Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı Atatürk Anıtı önündeki anma töreninde AK Parti ve Başbakan aleyhinde sloganlar atan kalabalık, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'u yuhalayıp, "AKP'li Vali istemiyoruz" diye bağırdı. Bu sırada kalabalıktan, 'Allah belanı versin' sesi duyuldu. Vali Coş da, bağıran gruptan bir kişiyi işaret edip, "Allah belanı versin diyen o gavatı al" diye talimat verince polisler hamle yaptı ve arbede çıktı. 
 
Yolu kapatıp, hükümet aleyhine sloganlar atan CHP'li gençler ile polisler arasında da sert tartışmalar oldu. CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, CHP'li gençlerden birini götürmek isteyen polisin üzerine yürüdü. Polisler, hedef haline gelen meslektaşlarını alandan uzaklaştırdı. Bazı göstericiler de resmi plakalı araçlara saldırdı. 
 
BU KEZ VALİLİK ROZET DAĞITTI
 
Atatürk'ün ölümünün 75'inci yıldönümü anma töreni Atatürk Parkı'ndaki Atatürk Anıtı önünde yapıldı. Polisler, güvenlik gerekçesiyle törenin yapılacağı meydanı bariyerlerle kapattı. Törene gelenler üst aramasından geçirilerek meydana alındı. 
 
Törene Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Adana Milletvekilleri AK Partili Necdet Ünüvar, CHP'li Ümit Özgümüş, 6'ncı Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Bahadır Köse, Adana Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz, kamu kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, siyasi partilerin yöneticileri ve vatandaşlar katıldı. 
 
Tören öncesi polisler, Adana Valiliği'nin hazırladığı üzerinde Adana Valiliği ve Atatürk'ün resmi bulunan ve 'Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır' yazılı kağıda iliştirilmiş Türk Bayrağı rozeti dağıttı. Geçen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı programındaki çelenk töreninde Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, belediye logosu ve adının yazıldığı kağıda tutturulmuş Türk Bayrağı rozeti dağıttığı için Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ile tartışmıştı. 
 
ÇELENK KONULURKEN HÜKÜMET PROTESTO EDİLDİ
 
Anıta çelenkler konulurken bariyerlerin içinde ve dışında yer alanlar 'Türkiye laiktir laik kalacak', 'Kızlı- erkekli gençler burada', 'Ne mutlu Türküm diyene', 'Tayyip istifa' sloganları attı. Çelenklerin konulmasının ardından Vali Coş'un yanına gelen 70 yaşlarındaki Sami Eryurt şiir okumak istediğini söyledi. Bu isteği uygun görülen Sami Eryurt, kürsüden Şair Orhan Şaik Gökyay'ın 'Bu Vatan Kimin' adlı şiirini okudu. 
 
Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05'te saygı duruşunda bulunuldu. Askeri bando eşliğinde Türk Bayrağı göndere çekildi, daha sonra yarıya indirildi. Kentin dört bir yanında sirenler yankılandı. 
 
VALİ: O GAVATI AL
 
Törenin sonunda da, ellerinde Türk Bayrakları dalgalandıran grup hükümet aleyhindeki sloganlarını sürdürdü. Atatürk Caddesi'ne çıkan grup, yolu trafiğe kapattı. Bu sırada kalabalıktan 'Vali istifa', 'AKP'li Vali istemiyoruz' sloganları yükseldi. Alandan çıkıp, aracına binmeye hazırlanan Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, kendisini protesto edenlere el salladı. Bazı vatandaşları polislere işaret etti. 
 
Sloganlar devam ederken 'Allah Belanı versin' diye bir ses duyulması üzerine Vali Coş aniden aracından inip öfkeli bir şekilde polise, "Allah belanı versin diyen o gavatı al" diye bağırdı. Polisler, Vali Coş'un işaret ettiği kişiyi almak isteyince arbede çıktı. Polislerin daha sonra Ümit Mutlu adında bir kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi. 
 
CHP MİLLETVEKİLİ POLİSİN ÜZERİNE YÜRÜDÜ
 
Protestolarla Atatürk Caddesi'ni kapatanlar arasında bulunan CHP'li gençler ile polisler arasında da sert tartışmalar yaşandı. 
 
CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, CHP'li gençlerden birini götürmek isteyen polisin üzerine yürüdü. Polisler, hedef haline gelen meslektaşlarını alandan uzaklaştırdı. Bu sırada çıkış yapmaya çalışan bazı resmi plakalı otomobilleri öfkeli kişiler yumrukladı, tekmeler savurdu. Polisler otomobillere zarar vermek isteyenlere müdahale etti. 
 
Yaklaşık bir saat yolu kapatan kalabalık, protestosunu sürdürdü. Geniş güvenlik önlemleri alan polisler, tansiyonun düşmesinin ardından yolun açılmasını sağladı.
 
'VATANDAŞ DEMOKRATİK PROTESTO HAKKINI KULLIYOR'
 
Vatandaşların alkışları arasında gerginliğin yaşandığı noktadan uzaklaşan CHP Milletvekili
 
Ümit Özgümüş şunları söyledi:
 
"Vatandaş demokratik protesto hakkını kullanıyor ve slogan atıyor. Demokratik bir ülkede vali de, belediye başkanı da, başbakan da, cumhurbaşkanı da şiddete başvurmadan demokratik protesto hakkını kullanabilir. Bütün demokratik batı ülkelerinde böyledir. Burada protesto hakkını kullanan, şiddet kullanmayan vatandaşlara karşı polis orantısız güç kullanmaya kalkınca araya girdim. Terbiyesiz, saygısız bir emniyet müdürü mü, amiri mi bilmiyorum, eliyle, koluyla hareket etmeye başlayınca gereken cevabı aldı."
 

İZMİR’DE PROTESTOLU ANMA
 
 İZMİR'de, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 75'inci yıldönümünde, düzenlenen törenle anıldı. İzmir Valisi Mustafa Toprak'ın Atatürk Anıtı'na çelenk konulması sırasında sessiz kalanlar, Ege Ordu Komutanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çelengi bırakılırken alkışladı, Ak Parti İl Başkanlığı anons edilince ise yuhladı.
 
Atatürk'ü Anma törenleri ilk olarak Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Yaklaşık 800 kişinin katıldığı törene katılanlar Vali Mustafa Toprak'ın anıta çelenk sunduğu sırada sessiz kalıp, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay ile CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun çelenk bırakması sırasında, alkışlarla desteklerini gösterdi. Törene katılan, ellerinde Türk bayrağı ve Atatürk posteri bulunanlar, AK Parti İl Başkanlığı'nın adı, çelenk bırakmak üzere anons edildiğinde ise 'Yuh' çekerek protesto ederken, 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' diye slogan attı. AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay, protestolar arasında anıta çelengi bıraktı.
 
Çelenk konulması ardından saygı duruşunda, protestolar sonlandırıldı, kentte de hayat durdu. Tören alanının yanı sıra, araçlarından inen yediden yetmişe tüm İzmirliler, Atatürk için saygı duruşunda bulundu. Törenin sonunda, İzmir Valisi Mustafa Toprak'ın anıt şeref defterini imzaladığı sırada, toplananlar hep birlikte "Andımız'ı okudu.
 

KADIKÖY'DE "ATA'YA SAYGI ZİNCİRİ"
 
M. Akif ERDEM/İSTANBUL (DHA) KADIKÖYLÜLER ölümünün 75. yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü anmak için 6.5 km'lik sahil boyunca el ele tutarak "Ata'ya Saygı Zinciri" oluşturdular. Binlerce kişinin katıldığı anma törenine denizden de kanolar ve tekneler ellerinde bayraklarla destek verdi.
 
Kadıköy Belediyesi gönüllülerinin öncülüğünde düzenlenen anma törenine katılan binlerce Kadıköylü sabah erken saatlerden itibaren Sahil Yolu'nda toplanmaya başladı. Fenerbahçe Kayıkhane'den Bostancı Çatalçeşme arasındaki 6.5 km'lik sahil boyunca toplanan vatandaşlar ellerinde Türk Bayrakları ile ele ele tutuşarak "Ata'ya Saygı Zinciri" oluşturdular. Saatler 09.05'i gösterdiğinde sirenlerin çalmasıyla birlikte saygı duruşuna geçildi. Saygı duruşunun ardından İstiklal marşı okundu.
 
Anma etkinliğine katılanlar daha sonra topluca Andımızı ve Onuncu Yıl Marşı'nı söylediler. CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter de Kadıköylülerle birlikte saygı zincirine katıldı. Tören sırasında Türk Bayrakları ve Atatürk Posterleriyle süslenen çok sayıda tekne ve kano da Caddebostan sahiline yanaşarak anma etkinliğine katıldıl. Etkinlik sırasında bir kişi de havanın soğuk olmasına rağmen denize girerek Atatürk Posteri açtı.


 
Resmi törene katılan CHP Grup Başkavekil M. Akif Hamzaçebi ile Kadıköy Belediye Başkanı Selam Öztürk'de daha sonra, Ata'ya saygı zincirinin oluştuğu alana geldiler. Kadıköy Belediye Başkanı Öztürk "Biz hep tek sıra zincire alışmıştık ama bu sene bazı yerlerde 2, bazı yerlerde 3 sıra zincir oldu. 7 kilometrelik bir zincir. Yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Bu da Kadıköylülerin Atatürk'ün ilke ve devrimlerine ne kadar bağlı olduklarını gösterir" dedi.
 
 CHP Grup Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi 'de yaptığı açıklamada "Atatürk sadece 20. yüzyılın değil öyle görünüyorki 21. yüzyılın da büyük bir lideri olacak. Cumhuriyete kastetmek isteyenler olabilir. Cumhuriyetin demokratik laik niteliklerini ortadan kaldırmak isteyenler olabilir. Türkiye'yi demokrasiden otoriter rejime götürmek isteyenler olabilir. Türkiye'yi tutucu otoriter bir rejime kavuşturmak isteyenler olabilir. Ancak halkımızın milletimizin gücü demokrasiye özgürlüğe bağlılığı bütün bunlara müsade etmeyecektir" dedi.

10 KASIM TÖRENİNDE ANDIMIZ'I OKUDULAR

 BOLU'da Atatürk'ün vefatının 75'inci yılı nedeniyle düzenlenen anma töreninin ardından bir grup öğrenci hep birlikte Andımız'ı okurken alanda bulunan kalabalık da öğrencilere eşlik etti.
 
Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 75'inci yıldönümünde Anıtpark'ta düzenlenen törenle anıldı. Bolu Valisi İbrahim Özçimen, Bolu Belediye Başkanı AK Partili Alaaddin Yılmaz'ın yanı sıra yaklaşık beş yüz kişinin katıldığı anma töreninde protokol üyeleri Atatürk anıtına çelenk koydu.İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından saat 09.05'de sirenlerin çalmasıyla birlikte 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. TörenE katılanların yanı sıra, çevrede bulunan vatandaşlar da çalan sirenlerle birlikte saygı duruşunda bulundu. Bolu Belediyesi'nde temizlik görevlisi olarak çalışan bir işçinin de elinde süpürgesiyle saygı duruşunda bulunması dikkat çekti.


 
Törenin ardından kalabalık dağılırken, bir grup öğrenci kımıldamadan 'hazır ol'da beklemeye devam etti. Öğrenciler daha sonra hep birlikte Andımız'ı okudu. Törene katılanlar da öğrencilere eşlik etti. 
 
ATATÜRK, ÖLÜMÜNÜN 75. YILINDA BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ'NDE ANILDI 
 
  
 
Sinan BİLGİLİ/İSTANBUL, (DHA) ULU Önder Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 75. yılında anılıyor. Boğaziçi Köprüsü'nde sürücüler saat 09.05'de araçlarını durdurarak, saygı duruşunda bulundu. İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği (İKOD) üyeleri de  75 araçla Boğaziçi Köprüsü'ne gelerek, saygı duruşunda bulundu. Sürücüler, yanlarında getirdikleri Türk bayraklarını da açtılar.

ATATÜRK HAVALİMANI'NDA HAYAT DURDU ULU önder Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 75'inci yıldönümünde Atatürk Havalimanı'nda da anıldı.
 
Saat 09.05'te Atatürk Havalimanı'nda Türkçe ve İngilizce anonslar yapıldı. Daha sonra  polisler, çalışanlar, yolcular 2 dakika boyunca saygı duruşunda bulundular.  Havalimanında hayat 2 dakika dururken saygı duruşuna yabancı turistler de katıldı. Havalimanından bekleyen yerli ve yabancı yolculardan bazıları da, bu anı  fotoğraf makineleri ve cep telefonlarıyla görüntüledi.  İki yolcu, saygı duruşu sırasında sağ elini kalbinin üzerine koydu.

FETHİYELİ DALGIÇLAR SU ALTINDA ATATÜRK'Ü ANDI 
 
 MUĞLA'nın Fethiye İlçesi'nde bir grup dalgıç,  75'inci ölüm yıldönümünde Atatürk'ü, suyun 6 metre altında Türk Bayrağı ve Atatürk posteri açarak andı.


 
Fethiye Körfezi'nin 10 kilometre açığındaki Dalyan Deresi Dalış Bölgesi'nde yapılan anma etkinliğine 4 dalgıç katıldı. Dalgıçlar ellerinde Atatürk posteri ve Türk bayraklarıyla 6 metreye dalarak, Atatürk'ü anmak için geçit töreni yaptı. Balıklarla birlikte yüzen dalgıçlar su altında duygulu anlar yaşadı.
 
'İÇİMDEN SÜREKLİ İSTİKLAL MARŞINI OKUDUM' 
 
Atatürk'ü, farklı bir etkinlikle anmak istediklerini anlatan dalış eğitmeni ve sualtı rehber balık adam Turgay Doğan, "Su altında Atatürk posteri ve Türk bayrağıyla yüzerken farklı duygular yaşadık. Ben içimden sürekli İstiklal Marşı'nı okudum. 10 Kasım bizim için çok özel bir gün. Çok duygulandık" dedi.

ANITKABİR DE İZDİHAM

Büyük önder Atatürk'ün ölüm yıldönümü yine Anıtkabir'de izdihama yol açtı. Saat 9:05 te resmi tören ile başlayan resmi törenin ardından vatandaşlar Atatürk'ün mozelesinin etrafını doldurdular. Ziyaretçiler Anıtkabir'e sığmıyor. Yurdun dört bir tarafından gelen yurttaşlar Anıtkabir'in kapılarında bekleşiyor. Canlı yayınımızdan izleyebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.