1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. AMERİKA'DAN KARA HAREKATI AÇIKLAMASI
AMERİKA'DAN KARA HAREKATI AÇIKLAMASI

AMERİKA'DAN KARA HAREKATI AÇIKLAMASI

Toner, Türkiye'nin Suriye sınırılarına yönelik...

A+A-

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik bir kara operasyonu hazırlığı içinde olduğuna ilişkin herhangi bir kanıta sahip olmadıklarını söyledi. Toner, Türkiye'nin Suriye sınırılarına yönelik top atışlarına son vermesi yönündeki çağrıyı da yineledi.

KANIT YOK

Başkent Washington'da düzenlediği günük basın toplantısında ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bir gazetecinin “Üst düzey bir Türk yetkili, kara harekatı olmadan, Suriye'deki savaşın sona erdirilmesinin imkansız olduğu söyledi. Koalisyon güçlerini ve ABD'yi kara harekatına katılmaya çağırdı. Buna tepkiniz nedir?" sorusunu toner, “Bu açıklamaları gördük. Türkiye'nin Suriye'ye yönelik bir kara operasyonu hazırlığı içinde olduğuna ilişkin herhangi bir kanıt yok. Biz, koalisyon içindeki niyetimizle ilgili çok açık olduk.

BİZİM ODAK NOKTAMIZ SAVAŞAN GÜÇLERİ DESTEKLEMEK

Bizim odak noktamız, sahada etkin olarak savaşan güçleri, eğitmek ve donatmak, kendilerine hava desteği sağlamak, başka yollarla yardımcı olmak. Bu konudaki pozisyonumuz aynı ve gelecekte de değiştirmenin anlamı yok. Irak ve Suriye'de İŞİD'e karşı koalisyon güçleri ile bağlantı halindeyiz. Ortada bir kara harekatı yok, en azından ABD için" diye yanıtladı.

DAVUTOĞLU'NU HAKLI BULMUYORUZ

Toner, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, ABD'nin Rusya'ya karşı açık ve net bir tavur koymadığı yoünündeki açıklamaları ile ilgili soruya verdiği yanıtta bu yaklaşımı haklı bulmadığını söyledi. Toner, Rusya'nın sivillere yönelik hava saldırılarını açık bir dille kınadıklarını anlattı.

YPG HAVA ÜSSÜNDEN ÇEKİLMELİ

Başka bir soru üzerine Toner, Türkiye'nin top atışına tuttuğu YPG güçlerinin Azez ve Afrin bölgesinde yaptığı saldırıların zarar verici olduğunu belirterek, “YPG'ye Türkiye ve öteki Arap muhalif güçlerle gerilimi yükseltecek girişimlerden kaçınmaları için çağrıda bulunduk" dedi. Toner, “Şu konuda çok net olduk. YPG'nin girişimleri zarar verici ve IŞİD'i ortadan kaldırmak için ortaya koyduğumuz ortak mücadeleyi baltalıyor" diye konuştu. Toner, YPG'nin Minnağ hava üssünden çekilmesi gerektiğini de belirtti.

RUSLARLA İLİŞKİLİ OLDUKLARINA DAİR BELİRTİ YOK

Mark Toner, YPG'nin Azez'de yaptığı saldırılarda Rus hava kuvvetleriyle işbirliği içinde olduklarına ilişkin bir belirti görmediklerini söyledi. ABD'nin, IŞİD'e karşı mücadelede YPG'ye destek vermeyi sürdüreceğini yineleyen Toner, “Suriye'nin kuzeyinde, sahada IŞİD'e karşı odaklanan YPG çabalarını desteklemeyi sürdüreceğiz. YPG'yi etkili savaşan güç olarak görüyoruz ama aynı zamanda şu konuda da açık olduk. YPG'nin Türkiye ve öteki gruplarla o bölgede gerilimi artıracak şekilde eylemler yapmasını ya da toprak hakimiyeti kazanmasını istemiyoruz" dedi.

YAPTIKLARI VAHŞİCE

Rusya'nın Halep ve İdlib'de 5 sağlık kuruluşu ile 2 okula düzenlenen füze saldırıları sonucu aralarında çocukların da bulunduğu yaklaşık 50'ye yakın sivilin olduğu olayla ilgili de konuşan Toner, "Bu tür saldırıların savaş suçu sayılıp sayılmayacağı sorusuna da savaş suçunun ne olduğunun çok net bir tanımı var ve buradan bunu tartışmak istemiyorum. Yaptıkları tamamen vahşiceydi ve bir an önce durmaları gerek" diye karşılık verdi.

Türkiye'nin Suriye'deki Kürt güçlerine yönelik top atışlarının ardından Ankara ve Moskova arasında yaşanan gerilime de değinen Toner, yaşananların NATO ve Rusya'yı karşı karşıya getirmesi olasılığı bulunmadığını belirtti. Toner, “Türkiye bir müttefik ve İŞİD karşıtı koalisyon üyesi ancak NATO'nun yaşananlarda bir katılımı olmadı" diye konuştu. Toner, Türkiye'nin Suriye sınırılarına yönelik top atışlarına son vermesi yönündeki çağrıyı da yeniledi

CÖMERT TUTUMUNDAN DOLAYI TÜRKİYE'YE MİNNETTARIZ

Toner, Halep'in kuzeyinde yapılan saldırılardan dolayı Türkiye'ye yeni bir mülteci akını gelebileceği yönündeki haberlerle ilgili olarak da, “Yoğunluklu olarak rejimin yaptığı saldırılardan dolayı artan mülteci akını Türkiye'nin sırtındaki yüke ilave oluyor. Cömert tutumundan dolayı Türkiye'ye minnettarız" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.