1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. AMERİKA'DAN ERDOĞAN'I ŞOK EDEN AÇIKLAMA
AMERİKA'DAN ERDOĞAN'I ŞOK EDEN AÇIKLAMA

AMERİKA'DAN ERDOĞAN'I ŞOK EDEN AÇIKLAMA

Uzun süredir Suriye politikası farklılıkları yüzünden gergin olan ABD Türkiye ilişkilerinde yeni bir kriz başlayacağının işaretleri gelmeye başladı.

A+A-

Amerika Türkiye ilşkilerinin gergin olduğu bir süredir biliniyordu. Ancak Türkiye'yi yakından ilgilendirebilecek bir kararını açıklarken her seferinde "Stratejik Ortağımız Türkiye ile işbirliğimiz" diye açıklamasına başlayan Amerika, bu kez tek başına bir karar açıkladı.Öte yandan Türkiye'den açıklamanın üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen bir yanıt gelmemeside gelişmenin diğer dikkat çekici yanı.

STRATEJİK ORTAK TÜRKİYE BİTTİ Mİ?

Türkiye'nin Batının Ortadoğu'da sürdürdüğü ortak politikasının tamamen dışına itildiğinin bir göstergesi olarak yorumlanan karar, Suriye lideri Esad konusunda. Erdoğan ve Türkiye'nin sürekli tekrarladığı Esad'ın devrilmesi söyleminden artık iyice uzaklaşan Amerika, Esad ile müzakereye başlayacakları sinyallerini vermeye başladı. Bu konuda açıklama ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'den geldi.

ESAD İLE MÜZAKERE ETMEK ZORUNDAYIZ

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD olarak Suriye’de siyasi değişim için bu ülkenin Devlet Başkanı Beşşar Esad ile müzakere etmek zorunda olacaklarını ve Esad’e müzakereleri kabul etmesi için baskı yapmanın yollarını araştırdıklarını söyledi.

STRATEJİK ORTAK TÜRKİYE'NİN TAM TERSİ BİR YOL

Kerry, Suriye’deki iç savaşın dördüncü yılında, CBS News’e verdiği mülakatta, “Neticede müzakere etmek zorundayız. Cenevre 1 süreci bağlamında her zaman müzakere etme niyetinde olduk” diyen Kerry, Suriye konusunda bu açıklamasını yaparken, "stratejik ortak" Türkiye'nin bu kararları için ne diyeceğinden bahsetmedi bile. Suriye  ile Türkiye arasında 900 km civarında sınır bulunduğu bir yana 1.5 Milyona yakın Suriyeli mülteci Türkiye'de. Buna rağmen Kerry'nin Esad açıklaması sırasında hiç Türkiye'den bahsetmemesi dikkat çekici.

DİPLOMATİK SÜRECİ YENİDEN CANLANDIRMANIN YOLLARINI ARIYORUZ

Suriye’deki çatışmayı sona erdirmeye dönük diplomatik süreci yeniden canlandırmanın yollarını araştırdıklarını belirten Kerry, “Esad’in gelip bunu yapması (müzakerelere girmesi) için uğraşıyoruz ve bunun olması için de onun üzerinde çeşitli türlerden artan baskı oluşturmak gerekebilir. Bu baskıyı meydana getirmeye yardımcı olabilecek adımları değerlendirmekte olduğumuzu insanlara çok net ifade ettik” diye konuştu. Suriye'de yıllardır süren savaşın ardından ortaya çıkan ve hem doğu hem batı için büyük bir terör tehlikesi haline gelen aşırı dinci unsurlar konusunda daha önce Türkiye'yi uyardıklarını ifade etmişti.

KERR’YDEN TARİHİ SURİYE İTİRAFI!

Kerry, müzakerelerin önemli olduğunu çünkü soruna askeri değil, siyasi çözüm bulmak gerektiği noktasında herkesin mutabık kaldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Esad rejiminin müzakere etmesini sağlamak için, ona, bu siyasi neticenin peşinde olma ve (Esed’in) müzakereler konusundaki hesaplarını değiştirme yönünde herkeste bir kararlılığın bulunduğunu net biçimde göstermemiz gerekecek. Bu, şu anda yapılmakta. Ve şuna ikna olmuş durumdayım ki müttefiklerimizin ve diğerlerinin çabalarıyla, Esad üzerinde artan baskı olacak”

BAKANININ SÖZLERİNİ DÜZELTMEYE ÇALIŞTI

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf ise Twitter mesajı atarak, Kerry’nin sözlerine açıklık getirdi.
Mesajında ABD’nin Suriye politikasında bir değişiklik olmadığını belirten Harf, Esad’in Suriye’nin geleceğinde bir yeri bulunmadığını kaydetti.

Harf, “Bakan Kerry, rejim ile masada müzakere edilmiş bir sürece ihtiyacımız olduğuna dair uzun süredir var olan politikamızı tekrar etti. Kerry, doğrudan Esad ile müzakere edeceğimizi söylemedi” ifadesini kullandı.

Dışişleri sözcüsünün bu düzeltmesi diplomatik kaynaklar tarafından "Amerika dışişleri bunu hep yapıyor şeklinde değerlendirildi. "Kerry mesajı sert çıkıyor Marie Harf düzeltiyor" .denildi

ESAD'DEN SERT YANIT

“Dışarıdan gelen açıklamalar bizi ilgilendirmiyor”
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad dün ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Suriye ile müzakereye yeşil ışık yakan sözlerine yanıt verdi.

Esad Suriye Devlet Televizyonu’na yaptığı açıklamada: “Dışardan gelen açıklamalar bizi ilgilendirmiyor, Suriye’nin geleceğiyle ilgili ancak halk konuşur” dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.