1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. AMERİKA IŞİD'İN PARA KAYNAKLARINI AÇIKLADI
AMERİKA  IŞİD'İN PARA KAYNAKLARINI AÇIKLADI

AMERİKA IŞİD'İN PARA KAYNAKLARINI AÇIKLADI

2 yıldır, Körfez’den IŞİD militanlarına, zengin bağışçıların deste deste para gönderdiği defalarca haberlere konu olmuştu.

A+A-

Çalıyorlar, Çırpıyorlar
ABD yönetimi, dinci terör örgütü IŞİD’in gelir Irak ve Suriye’deki gelir kaynaklarını, banka soygunları, gasp, haraç, hırsızlık, kaçakçılık, rehine için fidye alımı, köy ve kasabaları yağmalama olarak gösterdi. 

 

ABD Dışişleri Bakanlığı Kamu İşleri Bürosu, Posta212’ye özel bir açıklama göndererek, IŞİD’in gelir kaynakları ve özellikle sahip olduğu petrol kuyularından çıkardığı petrolleri nasıl değerlendirdiği sorularına geniş bir cevap verdi. İlhan Tanır imzası ile yayınlanan o haber

Bakanlığın Terörle Mücadele Bürosu’ndan Rhonda Shore ile birlikte hazırlandığı ifade edilen bilgi notunda, petrol gelirlerinin, IŞİD’in finansmanında ‘önemli bir kaynak’ olduğu kabul ediliyor. Bununla birlikte, farklı kaynaklarda 40 bin ile 70 bin varil petrolün günlük olarak çıkarıldığı iddia edilen IŞİD’in petrol üretiminin ‘uluslararası piyasalar düşünüldüğünde önemsiz’ olduğu hatırlatılıyor.

Hatırlanacağı üzere geçen hafta POSTA212’de, Amerikan kamu radyosu NPR’de çıkan bir haber referans olarak alınarak, IŞİD’in çıkardığı petrolün önemli bir bölümünün Türkiye’ye gönderildiği iddiaları yazılmıştı. İngilizler’in ünlü düşünce kuruluşu Chatham House’da Ortadoğu uzmanı olan Valerie Marcel de, ‘’IŞİD, petrolünün bir kısmını kendisi açık kuyularda yakarak rafine ediyor. Sonra kendi ihtiyaçları ve bölge halkının ihtiyaçlarını gideriyor. Geri kalanın büyük çoğunluğu ise müphem aracılarla, Türkiye piyasasına yolluyor’’ ifadelerini kullanmıştı.

TÜRKİYE’NİN ADI GEÇMİYOR

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin özel olarak POSTA212’ye gönderdiği mesajda ise Türkiye’nin adı geçmiyor.
ABD Dışişleri Bakanlığı’na göre ‘’petrolün büyük kısmı Irak ve Suriye’deki aracılara veya komşu ülkelerdeki yerli tacirlere satılıyor.’’

NPR’daki haberde ise uzman Marcel’e göre, ‘’aracıların bazıları Iraklı ve bunlar sınıra götürüyor. Dİğerleri ise Türk aracılar. Bu aracılar doğrusunu söylemek gerekirse bu petrolü bazen doğrudan Türkiye’deki rafinelere satabiliyor. Kısacası bu süreç oldukça iyi planlanmış bir organize ürünü.’’

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın son zamanlarda ısrarla söylediği bir başka konu da, petrol satımının IŞİD’in gelir kaynaklarının sadece bir kısmı olduğu.

ABD yönetimi, e-mail mesajında, IŞİD’in gelir kaynakları olarak şu kalemleri sayıyor: ‘’Irak ve Suriye’deki suç faaliyetleri: banka soygunları, örneğin Musul’daki Merkez Bankası soygunu, gasp, haraç, diğer hırsızlıklar, kaçakçılık, rehine için fidye alımı, köy ve kasabaları yağmalama.’’

BAĞIŞ DA YAPILIYOR

Dışişleri bakanlığı, yine gönderdiği uzun bilgi notunda, IŞİD’in finans kaynakları arasında ‘özel finansmanın’ da olduğunu ifade ediyor. Suriye krizinde, özellikle son 2 yıldır, Körfez’den IŞİD militanlarına, zengin bağışçıların deste deste para gönderdiği defalarca haberlere konu olmuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı da, gönderdiği bilgi notunda bu özel bağışlardan bahsediyor ve ABD’nin bu özel bağışçılarla mücadelesinin, bölge ülkeleri ile koordineli bir şekilde devam edeceği sözüyle veriliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.