1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. AMERİKA İLE İNCİRLİK "MUTABAKAT" SKANDALI
AMERİKA İLE İNCİRLİK "MUTABAKAT" SKANDALI

AMERİKA İLE İNCİRLİK "MUTABAKAT" SKANDALI

ABD’nin IŞİD ile mücadele temsilcisi General Allen, “Bu konu görüşmelerin parçası değil” dedi. Ankara’dan yetkililer ise “Mutabakatta adı ‘emniyetli uçuş bölgesi’ diye geçiyor

A+A-

İktidarlarının son yıllarında sık sık görüş ayrılığı ve yalanlama ilişkisi yaşanan ABD ile yine bir skandal gelişme oldu. ABD'ye yaptığı emrivakiler nedeniyle zaman zaman kamuoyunun önünde zor durumda kalan AKP hükümeti, İncirlik'le ilgili mutabakat metninde, Suriye'deki teröristler için tampon bölgenin de yer aldığı haberini sızdırırken ABD bunu yalanladı.

ABD BAŞKA AKP BAŞKA KONUŞUYOR

Türk askeri yetkililer ise bölgenin anlaşmada yer aldığında ısrarlı.Hürriyet'ten Uğur Ergan ve Tolga Tanış'ın haberine göre; İncirlik mutabakatı çerçevesinde Suriye’nin Mare-Cerablus hattında uçuşa yasak bölge oluşturma planıyla ilgili ABD ve Ankara’dan gelen farklı yorumlar kafa karıştırdı. ABD’nin IŞİD ile mücadele temsilcisi General Allen, “Bu konu görüşmelerin parçası değil” dedi. Ankara’dan yetkililer ise “Mutabakatta adı ‘emniyetli uçuş bölgesi’ diye geçiyor” yorumunda bulundu.

Türkiye ile ABD arasında IŞİD’le mücadele için varılan İncirlik mutabakatına ilişkin her iki ülke başkentlerinden verilen bilgiler kafa karışıklığına neden oldu. Ankara, mutabakatta sınırda uçuşa yasak bölge ilanı olduğunu belirtirken, Washington’dan yapılan açıklamaların aksi yönde olması dikkat çekti.

ABD: GÖRÜŞMELERDE YOK

Ankara, mutabakatta Suriye’de bir uçuşa yasak bölge kurulması konusu olduğunu savunurken, ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD’le mücadele özel temsilcisi John Allen, İncirlik’i kullanmak için Suriye’de bir uçuşa yasak bölge oluşturulup oluşturulmayacağı yönündeki bir soruya “Hayır” dedi. Hürriyet’e konuşan bir Amerikan Dışişleri yetkilisi önümüzdeki günlerde İncirlik’in IŞİD’e karşı savaşta hava saldırıları düzenlemek için de kullanılmaya başlanacağını doğrulamakla yetindi. Ancak emekli Orgeneral Allen, Aspen Enstitüsü’nün düzenlediği bir panelde CBS muhabirinin İncirlik’e erişim için Suriye’de Esad Rejimi’ne karşı bir uçuşa yasak bölge düşünülüp düşünülmediği yönündeki sorusunu “Hayır. Bu konu, görüşmelerin bir parçası değil” diye yanıtladı.

TÜRKİYE: MUTABAKATTA VAR

İki ülkenin 22 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Obama arasındaki telefon görüşmesinde kesinleşen anlaşmaya ilişkin Hürriyet’e Ankara’da konuşan bir Türk askeri yetkili, “Mutabakatta adı ‘emniyetli uçuş bölgesi’ olarak yer alıyor. Buraya Suriye Rejimi’ne ait hava unsurları kesinlikle giremeyecektir” dedi. Türk yetkililer, varılan mutabakatta Mare-Cerablus hattının uçuşa yasak bölge olduğu ibaresinin bulunduğunu belirttiler.

ABD SÜREKLİ REDDEDİYOR

İki başkent, Suriye’de ılımlı muhalifler için düşünülen eğit-donat projesinde de benzer bir çelişki yaşamıştı. Ankara’daki üst düzey bir yetkili, “Amerikalılar daha önce eğit-donat programıyla da ilgili kafa karıştırıcı açıklamalar yapıyorlardı. Mutabakatta uçuşa yasak bölge var” bilgisini yinelediler. Ankara’daki yetkililer, ABD’nin PYD endişesine dikkat çekerek, “Amerikalılar, PYD’nin uçuşa yasak bölge uygulamasıyla kendilerinin hedef olacaklarından kaygı duydukları için bu yönde kafa karıştırıcı açıklamalar yapıyor olabilirler” dediler. Türk tarafı mart ayından itibaren eğit-donat’ın Türkiye ayağının başladığına dair açıklama yapmış ve ABD tarafından sürekli reddedilmişti. 

İNCİRLİK NİYE ÖNEMLİ

- İncirlik Üssü 1951’de Soğuk Savaş’ın en soğuk günlerinde kuruldu. NATO standartlarında olması ve lojistik destek imkanıyla önem taşıyor. 

- ABD’nin Kıbrıs Harekâtı nedeniyle Türkiye’ye askeri yardımı kesmesi üzerine Ankara, 1975 yılında İncirlik’i kendi kontrolüne aldı. Üssün kontrolü 1980’de ABD’ye geri verildi.

- Soğuk Savaş’tan sonra İncirlik Üssü, 1991’deki 1. Körfez Savaşı sonrası başlatılan ve 2003 yılında Irak’ın işgaline kadar devam eden Irak üzerindeki uçuşa yasak bölgenin denetlenmesi için Amerikan ve İngiliz savaş uçakları tarafından kullanıldı.

- 2003 yılında Irak’ın işgali sırasında ise Türkiye, İncirlik Üssü’nün ABD’nin hava saldırıları için açmayı reddetti. Üssün rolü Irak’taki Amerikan birliklerine kargo taşınmasıyla sınırlı kaldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.