1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ALMAN DEVİ BAYER'DE FLAŞ GELİŞME
ALMAN DEVİ BAYER'DE FLAŞ GELİŞME

ALMAN DEVİ BAYER'DE FLAŞ GELİŞME

Alman ilaç devi Bayer, plastik birimini 10 milyar dolara satışa çıkardı.

A+A-

Alman ilaç devi Bayer, plastik birimini 10 milyar dolara satışa çıkardı. Şirket bu alanda özellikle orta ve uzak doğudan düşük maliyetle üretim yapan şirketlerin sert rekabetiyle karşı karşıyaydı.

Bloomberg'ün haberine göre, Alman ilaç şirketi Bayer sağlık birimine daha fazla odaklanmak için plastik birimini satışa çıkarıyor. Birkaç ay önce kimya şirketi Evonik'ten teklif alan Bayer cephesinde yine de son kararın verilmediği belirtildi. Bayer plastik birimi ile DVD, otomobil farları, sporcu gözlükleri gibi ürünler üretiyordu.

BAYER TÜRKİYE ŞİRKETLERİ

Bayer’in Türkiye’ye yönelik ilk ticari faaliyeti, 1880 yılında Anilin ve Alizarin adlı halı boyalarının ihraç edilmesi ile başlamıştır. 1950’li yılların başlarında Türkiye pazarının kazandığı önem, Bayer’in ihracatının yanı sıra, ülkede üretim yapma kararı almasına da önayak olmuştur. Bu amaçla 1955 yılında Bayer, Schering, Knoll ve Merck birlikte “Birleşik Alman İlaç Fabrikaları’nı (BİFA) kurmuş ve bu fabrikada her bir şirkete ait çeşitli ilaçları üretmeye başlamışlardır.

1962’de BİFA’yı takiben, tarım ve veteriner bölümlerini bünyesinde bulunduran “Bayer Tarım İlaçları Sanayi Ltd.Şti.”, 1965’de “Bayer Türk Kimya Sanayi Ltd.Şti.”, en son olarak da 1966 yılında Bayer’in boya, elyaf ve endüstri kimyasallarının ticaretini yapmak üzere “Kimyanil Kimya Ticaret Ltd.Şti.” kurulmuştur.

1989 yılı başında bu üç şirket “Bayer Türk Kimya Sanayi Ltd.Şti. (Bayer Türk)” adı altında birleştirilmiştir.

1993 yılında BİFA’nın tamamı Bayer AG tarafından satın alınmış, adı “Bayer İlaç Fabrikaları A.Ş.” olarak değiştirilen Şirket, “BİFA” kısa adıyla anılmaya devam etmiştir.

Bugün, Bayer Türkiye’nin 1000 kişiyi aşkın organizasyonu, “Bayer Türk Kimya Sanayi Ltd. Şti.” ve “Bayer İlaç Fabrikaları A.Ş.” olmak üzere iki ayrı tüzel kişilikten oluşmaktadır. Bayer Türk’ün İstanbul’daki Merkez Ofisi’nde “Sağlık Ürünleri” (HealthCare), “Tarım İlaçları” (CropScience) ve “Endüstri Ürünleri” (MaterialScience) olmak üzere 3 ana iş grubu ve ayrıca bu bölümlere destek ve hizmet sağlayan “Finans - Muhasebe ve Bilgi Sistemleri” ile “İnsan Kaynakları” adında "Servis" bölümleri bulunmaktadır.

Bayer Türkiye Sağlık Ürünleri (HealthCare) Grubu; Pharma (PH),Diagnostic (DS), Diabet Ürünleri (DCD), Hayvan Sağlığı (AH) ve Consumer Care (CC) bölümlerini çatısı altında bulundurmaktadır.

Bayer Türkiye Tarım Ürünleri Grubu (CS); insektisidler, fungisitler, herbisitler ve tohum tedavisi segmentlerinde sağlam bir şekilde konumlandırılmıştır. Buna ek olarak, Çevre Bilimi bölümü (ES) zararlılarla mücadele gibi tarımdışı pazarlarda lider bir konumdadır. BioScience (BS) bölümü, tohum segmentinde ve hızla büyüyen bitki teknolojisi alanlarında etkinlik göstermektedir.

Bayer Türkiye Endüstri Ürünleri (MaterialScience) İş Grubu; poliüretan ve boya hammaddeleri ile yüksek performanslı mühendislik plastik malzemelerinde uzmanlaşmış bölümlerden oluşmaktadır.

Bayer Türk Gebze Fabrikası’nda “Tarım İlaçları” iş grubuna yönelik ürünler, İstanbul Topkapı’da bulunan BİFA’da “Sağlık Ürünleri” iş grubuna yönelik ürünler üretilmektedir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.