1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ALMAN BASINI ERDOĞAN'A KARŞI BÖYLE BİRLEŞTİ
ALMAN BASINI ERDOĞAN'A KARŞI BÖYLE BİRLEŞTİ

ALMAN BASINI ERDOĞAN'A KARŞI BÖYLE BİRLEŞTİ

Alman medyasında çok nadir meydana gelebilecek bir olay. Tüm gazeteler Erdoğan'a karşı birbirinin neredeyse aynısı başlık attılar

A+A-


Ahmet YILDIRIM - ALMANYA 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koalisyon görüşmeleri ve hükümetin anayasada öngörülen sürede kurulmaması durumunda erken seçime işaret etmesi, Alman basınında ,”Erdoğan muhalefeti erken seçimle tehdit ediyor” diye yorumlandı. Türk Merkez Medyası Erdoğan'ın seçimin ardından daha ilk gün dile getirdiği bu tehdidi görmezden gelirken, Alman Medyası sanki söz birliği etmiş gibi, birbirine çek benzeyen manşetler ile okurlarına duyurdu.

Die Welt: Erdoğan diğer partileri yeniden seçimle tehdit ediyor

“Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, küçük partilere yönelik baskıları artırıyor. AKP ile bir koalisyon kurulamaması durumunda erken seçim kararı alabileceğini söylüyor.”

Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ): Erdoğan erken seçimle tehdit ediyor

“Muhalefet Cumhurbaşkanı’nın partisi ile koalisyon yapmaya pek hevesli değil. Hükümet kurulması konusunda başgösteren zorluklar nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan, erken seçimle tehdit ediyor.”

Süddeutsche Zeitung (SZ): Erdoğan erken seçimle tehdit ediyor

“Türkler iki hafta önce sandık başına giderek yeni parlamentoyu seçti ve iktidardaki AKP’ye önemli bir gerileme yaşattı. Şu ana kadar üç muhalefet partisinden hiç biri AKP ile koalisyona yanaşmak istemiyor. 45 gün içerisinde hükümet kurulamaz ise Cumhurbaşkanı anayasa gereği erken seçim kararı alabilir. Erdoğan bu anayasal hakkı kullanmakla tehdit ediyor.”

Stern: Cumhurbaşkanı Erdoğan erken seçimle tehdit ediyor

“AKP iktidarda kalmak için koalisyon ortağı arıyor. Ancak, muhalefet işbirliğine pek yanaşmıyor. Şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan baskıyı arttırıyor. Hükümet kurma konusundaki zorluklar nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan erken seçimle tehdit ediyor.”

Der Spiegel: Erdoğan erken seçimle tehdit ediyor

“Türkiye’de seçimlerin üzerinden iki hafta geçmesine karşın henüz bir hükümet oluşmuş değil. İslami-muhafazakar parti AKP en güçlü parti olsa da koalisyon ortağına ihtiyacı var. Parlamentoda temsil edilen diğer partiler, AKP ile işbirliğine sıcak bakmıyor. Şimdi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan küçük partilere baskıyı arttırdı. Eski başbakan erken seçimle tehdit ediyor.”

FOCUS: AKP yenilgisinin ardından Erdoğan erken seçimle tehdit ediyor

“Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koalisyon konusundaki sıkıntılar üzerine erken seçim tehdidinde bulundu.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.