1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. AKP'YE BİR ŞOKTA ANTALYA'DAN
AKP'YE BİR ŞOKTA ANTALYA'DAN

AKP'YE BİR ŞOKTA ANTALYA'DAN

AKP Bir milletvekili de Antalya'da kaptırdı

A+A-

ANTALYA'da 14 milletvekilliğinin dağılımı Ak Parti 5, CHP 5, MHP 3 ve HDP 1 olarak gerçekleşti. Geçen seçimde Ak Parti 6, CHP 5 ve MHP de 3 milletvekili çıkarmıştı.

ERDOĞAN'IN HAS ADAMI ELVAN VEKİL OLDU

Seçim sonuçlarına göre Ak Parti adayları Lütfi Elvan, Mustafa Köse, Hüseyin Samani, Gökcen Özdoğan Enç ve Sena Nur Çelik; CHP adayları Niyazi Nefi Kara, Deniz Baykal, Çetin Osman Budak, Mustafa Akaydın ve Devrim Kök; MHP adayları Mehmet Günal, Ahmet Selim Yurdakul ve Tarkan Akıllı ile HDP adayı Saruhan Oluç Antalya Milletvekili seçildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Lütfi Elvan, Antalya'dan meclise giderken, Ak Parti'de Hüseyin Samani ve Gökcen Özdoğan Enç Ankara'da ikinci dönem görev yapacak. CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal ile MHP Milletvekili Mehmet Günal bu dönem de Antalya Milletvekili olarak TBMM'de görev alacak. İlk kez Antalya'dan milletvekili çıkaran HDP'yi Ankara'da Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç temsil edecek.

AK PARTİLİ VEKİLLER

Maden mühendisi 53 yaşındaki Lütfi Elvan, Ermenek doğumlu. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi'ni bitirdi. Leeds Üniversitesi'nde maden araştırması alanında, Delaware Üniversitesi'nde ekonomi dalında yüksek lisans yaptı. 23 ve 24'üncü Dönem Karaman Milletvekili. 25 Aralık 2013'te Binali Yıldırım'ın yerine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na atandı. Evli ve 2 çocuk babası.

Avukat Mustafa Köse 38 yaşında. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra 2001 yılında avukatlığa başladı. 2011'de Hüseyin Samani milletvekili adaylığı için istifa edince, İl Başkanı olarak atandı. 10 Haziran 2012'deki kongrede İl Başkanı seçildi. 2.5 yıl bu görevini yaptıktan sonra milletvekili adayı olabilmek için istifa etti. Evli, 3 çocuk babası.

İkinci dönem meclise giren 51 yaşındaki Hüseyin Samani, Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji Bölümü ön lisans, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü lisans mezunu. Tarımsal girdi ticareti, seracılık ve tarımsal danışmanlık yaptı. Ak Parti Antalya İl Başkanlığı yapan Samani, 24'üncü dönem Antalya Milletvekili seçildi. Evli ve 3 çocuk babası.

Yine ikinci dönem meclise giren 39 yaşındaki Gökcen Özdoğan Enç, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu. 24'üncü dönem Ak Parti Antalya Milletvekili seçildi. TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon Üyesi, TBMM Türkiye- Kosta Rika Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve Türk Parlamenterler Birliği Üyesi. Evli ve 1 kız çocuk annesi.

Avukat Sena Nur Çelik, Alanya İlçesi doğumlu ve 28 yaşında. Üsküdar Amerikan Lisesi'nden mezun. Lisans eğitimini İngiltere'de Warwick Üniversitesi'nde tamamladı, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden denklik aldı. İstanbul'daki bir hukuk firmasında avukatlık yaptı. Milletvekili aday adaylığına İstanbul 1. Bölge'den başvurdu, Antalya'dan gösterildi. İngilizce biliyor. Bekar.

CHP'DEN SEÇİLENLER

'Halkın doktoru' olarak tanınan Niyazi Nefi Kara, 46 yaşında. Manavgat İlçesi'nde doğdu. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Çeşitli illerde doktor olarak görev yaptı. Son olarak Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi'nde Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı olarak çalıştı. Milletvekilliği için görevinden ayrılan Kara, CHP'nin Antalya'da gerçekleştirdiği önseçimden birinci çıktı. 2007 ve 2011 yıllarında da CHP'den milletvekili aday adayı olan Kara, evli ve 2 çocuk babası.

CHP eski Genel Başkanı 77 yaşındaki Deniz Baykal, Antalya doğumlu. Partinin 2'inci kurucu genel başkanı olarak CHP'nin 18 yıl Genel Başkanlığı görevinde bulundu. 37. Hükümette Maliye Bakanlığı, 42. Hükümette Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 52. Hükümette Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı görevlerini üstlendi. Evli ve 2 çocuk babası.

İşadamı Çetin Osman Budak 55 yaşında. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) eski Başkanı Budak, CHP'nin 14 kişilik Antalya listesinde kontenjan aday olarak yer aldı. ATSO başkanlığıyla birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde (TOBB) başkan yardımcılığı görevinde de bulunan Budak, Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Yönetimi Bölümü'nden mezun. Evli ve 2 çocuk babası.

63 yaşındaki Mustafa Akaydın, Çorum doğumlu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü ve Üniversiteler Arası Kurul Başkanlığı görevlerinde bulundu. CHP'den 2009 yılında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Akaydın, 2014 yerel seçimlerini kaybetti. Evli ve iki çocuk babası.

Turizmci Devrim Kök, 38 yaşında. CHP Antalya eski İl Başkanı Kök, ilk ve ortaokulu, Manavgat ve Antalya'da, yükseköğrenimini ise Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nde tamamladı. Kök, CHP'de Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı, İl Gençlik Kolları Başkanlığı, Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde de bulundu. 1 çocuk babası.

MHP'NİN VEKİLLERİ

MHP'den 3'üncü dönem meclise giren Mehmet Günal 51 yaşında. Manavgat'ta doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. Yüksek lisansını ABD'de; doktorasını Ankara'da tamamladı. Merkez Bankası'nda uzman olarak çalıştı. Atılım, Bilkent Üniversitesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesinde öğretim görevlisi olarak ders verdi. DPT Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüttü. 2002'de doçent oldu. Ekonomi alanında 5 kitabı yayınlandı. İngilizce ve Almanca biliyor. Evli ve 2 çocuk babası.

Tıp doktoru 49 yaşındaki Ahmet Selim Yurdakul, Ankara doğumllu. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra yüksek lisansını ve doktorasını yaptı. Çeşitli hastanelerde doktor olarak çalıştı. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'nda doçent oldu. İngilizce biliyor.

İnşaat mühendisi 46 yaşındaki Tarkan Akıllı, Manavgat'ta doğdu. Gazi Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi'nden İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu. Keçiören Belediyesi İmar Müdürlüğü'nde görev yaptı. Manavgat'ın Ilıca Belediyesi'nde İmar ve Fen işleri Müdürlüğü yaptı. 2004 ve 2009 yerel seçimlerinde Ilıca belediye başkan adayı oldu. İngilizce biliyor. Evli ve 2 çocuk babası.

HDP İLK KEZ ÇIKARDI

Gazeteci- yazar 56 yaşındaki Saruhan Oluç, 56 yaşında. İstanbul doğumlu. Üniversite eğitimini Almanya'da tamamladı. Günlük gazetelerde ve basın yayın kuruluşlarında editörlük, yazarlık, yöneticilik ve yorumculuk yaptı. Kurucularından olduğu Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nde uzun yıllar Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. HDP'nin kuruluşunda yer aldı, Eş Genel Başkan Yardımcısı oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.