1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. AKP'nin Son Rekoru; Biber Gazı Firmasının En İyi Müşterisi Türkiye
AKP'nin Son Rekoru; Biber Gazı Firmasının En İyi Müşterisi Türkiye

AKP'nin Son Rekoru; Biber Gazı Firmasının En İyi Müşterisi Türkiye

Türkiye, ABD'den 15 ayda 8 milyon 396 bin Dolar'lık gaz bombası ve plastik mermi aldı

A+A-
En iyi müşteri Türkiye

Türkiye, ABD'den 15 ayda 8 milyon 396 bin Dolar'lık gaz bombası ve plastik mermi aldı

Nafiz ALBAYRAK / NEW YORK
21.06.2013 10:25
 
 
 Türkiye, 15 ay içinde ABD'den bedeli 8 buçuk milyon Dolar'ı bulan gaz bombası ve plastik mermi satın aldı. 
 
 
Gezi Parkı olaylarında, polisin kullandığı gaz bombalar ve plastik mermileri Türkiye'ye satan ülkeler içinde ABD'nin de olduğu ortaya çıktı. DHA, ABD'nin Pennsylvania eyaletine bağlı Homer Kenti'nde bulunan bir Amerikan şirketinin Türkiye'ye sattığı gaz bombaları ve plastik mermilerin satış belgelerine ulaştı. 'Nonlethal Technologies' adlı Amerikan şirketi, Ekim 2011 ile Aralık 2012 tarihleri arasında geçen 15 aylık sürede, Türkiye'ye yaklaşık 8 buçuk milyon Dolar'lık gaz bombası, plastik mermi ve bunları ateşlemeye uygun silah sattı. 
 
TÜRKİYE EN İYİ MÜŞTERİSİ
 
Belgelere göre Türkiye, 'Nonlethal Technologies' adlı kimyasal silah ve plastik mermi üreten Amerikan şirketinin en iyi müşterileri arasında en üst sırada. Şirket, Ekim 2011 ile Aralık 2012 tarihleri arasında, Çin Halk Cumhuriyeti'ne 380 bin, Panama'ya 80 bin, Şili'ye de 43 bin Dolar'lık gaz bombası ve plastik mermi satışı yaptı. Ancak, Türkiye'nin gaz bombası ve plastik mermi için harcadığı para, öteki ülkelerle kıyaslanamayacak kadar çok. Türkiye'nin, 15 aylık dönemde gaz bombaları ve plastik mermiler için şirkete ödediği para tam olarak 8 milyon 396 bin 992 Dolar. 
 
Gaz bombası, plastik mermiler gibi 'ölümcül olmayan silah' olarak adlandırılan, kalıcı sağlık sorunlarına yol açtıkları gibi ölümlere de yol açtığı bilinen silahlar, genellikle tüm dünyada kolluk güçlerinin güvenliğinin sağlanmasında, gösteri ve yürüyüşlerin dağıtılmasında kullanılıyor. Bu silahların sayısında ve çeşitlerinde sürekli bir artış görülürken, bunların geliştirilip yaygın kullanıma teşvik edildiği ABD'de, bu silahlar için büyük bir lobi faaliyeti yürütülüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.