1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. AKP'NİN HSYK CİNLİĞİ
AKP'NİN HSYK CİNLİĞİ

AKP'NİN HSYK CİNLİĞİ

Hakimler ve Savcılar Kanununda değişiklik yapan 6524 sayılı bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

A+A-

 

CHP, HSYK Yasası'nın iptali ve yürütmeyi durdurma kararı için Anayasaya Mahkemesi'ne başvurusunu yaptı.

CHP ANAYASA MAHKEMESİNDE

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, HSYK'nın Yasası'nın iptali ve yürürlüğünün durdurulması için başvuru yapmak üzere Anayasa Mahkemesi'ne geldi.

CHP, HSYK Yasası'nın iptali ve yürütmeyi durdurma kararı için Anayasaya Mahkemesi'ne başvurusunu yaptı. Hamzaçebi, HSYK Yasası'nın iptali ve yürütmeyi durdurma kararı için Anayasaya Mahkemesi'ne başvurusunu yaptıklarını açıkladı.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, "İptal talebini, yürütmeyi durdurma talebini içeren dilekçemizi, biraz önce Anayasa Mahkemesi Başkanlığına verdik. 46 maddelik yasanın toplam 23 maddesiyle ilgili olarak yürütmeyi durdurma ve iptal talebimiz var” dedi.

Hamzaçebi, gazetecilerin konuyla ilgili sorularına şu yanıtları verdi:

SANIRIM BAKANLIK, ATAMA PLANLAMASI YAPTI BU SÜREDE
Onaydan çıktığında normal olarak Resmi Gazete’ye yayıma gönderilir. Ama o gün gönderilmedi. Dün akşam yayınlandı
Sanırım bu süre içinde Adalet Bakanlığı HSYK’da atanacak kişilerin planlamasını yaptı. Bu tahminimin ne kadar doğru olduğunu ya da olmadığını bugün izleyip göreceğiz. Onların yerine yeni atama yapılmasını bekliyorum.

GÖREVİ SONA EREN KİŞİLER DAVA AÇIP GERİ DÖNEBİLİR
Kanun yayınlandığı tarihte kamu görevlilerinin görevi sona erecektir. Kanun hiçbir zaman kötü niyeti korumaz
Eğer Anayasa Mahkemesi bugün bir yürütmeyi durdurma kararı verirse o geçici maddede görevleri sona erecek şekilde düzenlenmiş kamu görevlilerinin görevi sona ermez.

Böyle bir durumda dahi önümüzdeki hafta AYM karar verirse görevi sona eren kişilerin yargıya başvurup geri dönme hakkı vardır
Süre sınırlaması yok AYM’ye yaptığımız başvurunun. Ne zaman takdir ederse o zaman görüşür AYM. Ama AYM’nin geciktirmeden görüşeceği kanaatindeyim.

MİT YASASI DOĞRU DEĞİL
MİT yasası doğru değil. Onu her türlü siyasi tartışmanın dışında bırakmak gerekir. MİT’in ihtiyaçları olabilir, tabi ki bu ihtiyaçlar yasalarla karşılanmalı.

GÜL’ÜN AYM’Yİ İŞARET ETMESİ
Bu ilginç bir durum. Böyle bir açıklama yapacaksınız hem de bunların düzelmediği son yasa halini AYM’ye götürmeyeceksiniz. Cumhurbaşkanı olarak AYM’ye götürebilir ya da veto edebilir. Topu CHP’ye atması doğru değil. Onun görevi yasaları bir kez daha Meclis’e iade etmektir. Gerekirse Sezer gibi AYM’de iptal davası açmaktır. Cumhurbaşkanı makamının saygınlığına bu açıklama gölge düşürmüştür.

HSYK'YA YENİ ATAMALAR
Aradan 2 saat geçtikten sonra Adalet Bakanlığı'nın HSYK'ya atama yaptı.
 
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HSYK'da 5 Genel Sekreter Yardımcısını'nın ve 3 Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı'nın atamasını yaptı. HSYK Genel Sekreterliği'ne atama yapılana kadar Serdar Mutta vekalet edecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.