1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. AKP'NİN DUDAK UÇUKLATAN YENİ ATAMA LİSTESİ ORTAYA ÇIKTI
AKP'NİN DUDAK UÇUKLATAN YENİ ATAMA LİSTESİ ORTAYA ÇIKTI

AKP'NİN DUDAK UÇUKLATAN YENİ ATAMA LİSTESİ ORTAYA ÇIKTI

İşte AKP'nin ileri gelenlerinin atandığı ballı börekli kadroların isim listesi.

A+A-

CHP, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP’nin üst düzey yönetimi, bakanlar, milletvekilleri, diğer önde gelenleri ve bürokratlarının yakınlarının sınavsız olarak devlet kadrolarına nasıl yerleştirildiğini, nasıl terfi ettirilerek en üst düzey görevlere kadar yükseltildiğini gösteren bir listeyi daha açıkladı. 

AKP ÜST DÜZEYİNİN NE KADAR YAKINI VARSA

Liste, devletin kadrolarının AKP’liler ve siyasi görüşlerinden taviz vererek AKP’ye yanaşanların nasıl paylaştığını gösteren listeyi yine CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç açıkladı. Geçen hafta açıkladığı torpil listesini anımsatan Koç, şunları söyledi:

“Türkiye bu haberle çalkalandı. Yüzbinlerce KPSS mağduru ayağa kalktı. Çünkü açıkça bir haksızlık yaşanıyordu Türkiye’de. AKP’li birçok bakan ve milletvekilinin yakınlarının sıradan vatandaşların girdiği KPSS sınavına hiç uğramadan, kapısından bile geçmeden istisnai bir takım özel kadrolara atanarak bu istasyon kadrolarda bir iki gün, bazen birkaç saat durdurulup başka kadrolara geçirildiğini belgeleriyle ortaya koymuştuk. 4-5 gün özellikle sustum. Tepkileri görmek istedim. İlk şaşkınlıktan sonra inkar edemeyecekleri bazı gerçeklerle karşı karşıya kaldıklarını gördüler anladılar. Bir iki canhıraş ses yükseldi. Milli Savunma Bakanı dedi ki, bahsedilen kişi benim bacanağım değil, bacanağımın kardeşi dedi. Buna benzer bir takım komik açıklamalar ortaya çıktı. Hiçbirisi söylediğimiz durumu çürütemedi, reddedemedi.”

“VATANDAŞIN BAĞRI O KADAR YANMIŞ Kİ...”

“Bu bir başlangıçmış meğerse. Vatandaşın o kadar çok bağrı yanmış ki bu konuda o tarihten itibaren Cumhuriyet Halk Partisine ihbar yağmaya başladı” diyen Koç, AKP Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay’ın torpil listesini açıkladıktan sonra kendisine getirdiği “pararlel yapının papağını” suçlamasına da sert yanıt verdi. Atalay’ın Deniz Feneri soruşturmasında, polisin yapacağı baskını zanlılara haber veren köstebek olduğunu, bunun yargı kararıyla açığa çıktığını söyleyen Koç, şöyle konuştu:

“İÇİNİZDEN BAĞIRIYORSUNUZ BİZ KİRLİYİZ”

“Bak Beşir bey, biz paralel, dikdörtgen, kare, üçgen bilmeyiz. Bizim o taraklarda bezimiz yok. Paraleli en iyi bilen sensin. İş tutan da sensin. Beraber düşüp kalkan da sensin. Bu ihbarlar nereden geliyor biliyor musunuz bu bilgiler? Senin eski milletvekillerinden geliyor. Senin bürokratlarından geliyor. Senin parti teşkilatlarından geliyor. Sade vatandaşlardan geliyor. Daha da akmaya devam ediyor. Yani minareyi çaldınız kılıfına sokamıyorsunuz. Çürümeye başladınız, tükeniyorsunuz artık. Kendi içinizden bağırıyorsunuz biz kirliyiz, biz vicdani suç işledik.”

“YÜZSÜZLÜĞÜN, ARSIZLIĞIN BU KADARI OLMAZ”

“Gerçi bunlar şeytana bile pabucu ters giydirecek bir kadro, bu yetenekleri olduğunu biliyoruz. Hırsızlığı, yolsuzluğu, rüşveti makbul meslekler arasına soktuklarını biliyoruz. Haramla akraba olduklarını biliyoruz. Yüzbinlerce insanın hakkını, ahını aldıklarını biliyoruz. Hukuk tanımadıklarını görüyoruz, biliyoruz, yaşıyoruz, pişkinliği, arsızlığı zirveye taşıdıklarını da görüyoruz, tanık oluyoruz. Pişkinliğin bu kadarı olmaz, yüzsüzlüğün, arsızlığın bu kadarı olmaz. Dolanıp duruyorlar. Lafı çevirmeye çalışıyorlar. .... Kendi pisliklerini örtmek için bir algı oluşturmaya çalışıyorlar. Değerli yurttaşlarım, bu kadronun marifeti budur. Onun için bu haram havuzlarını oluşturdular. Onun için kendilerine maaşlı papağanlar, kalemler tuttular. Onun için kendi pisliklerini örtmek için yapamayacakları, iftira atamayacakları kişi, kurum yok."

“Bunlar darbe mağduriyeti edebiyatına sığınıp demokrasiye ve hukuka darbe yapan bir kadro. Bu suçların ve günahlarının bedelini elbette ödeyecekler. Bunu ödemekten hiçbir zaman kurtulamayacaklar” diyen Koç, Sayıştay Genel Kurulu’nun 2005 yılında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda istisnai kadrolar kullanılanarak sınavsız memur alındığını belirlediğini anımsattı.

İşte Koç’un açıkladığı; ülkeyi kutuplaştırarak oluşturduğu çoğunluğun oylarına dayanarak 12 yıldır iktidar olan AKP’nin ülkenin olanaklarını nasıl yağmaladığının belgesi niteliğindeki o liste:

1. TUĞÇE ÖZER
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafçısı Kayhan ÖZER’in kızı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda 2 gün Basın Müşaviri olarak görev yaptırıldı. Bu sayede memuriyete açıktan atanmış oldu. 
2. YASİN EKREM SELİM
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde Örtülü Ödeneğin başında olan Maksut SERİM’in oğlu. Açıktan atamayla AB Bakanlığında müşavirlik kadrosu verildi. 
3. ALİ TAHA KOÇ
AKP’li eski Kültür Bakanı Atilla KOÇ’un oğlu. Sınavsız olarak Başbakanlıkta önce müşavir, sonra Baş Müşavir yapıldı. Ardında da Başkan olarak atanıp Saray’ın Bilişim Biriminin başına getirildi. 
4. FATMA ERTEN
Mehmet Ali ŞAHİN’in teyzesinin kızı. KPSS’den aldığı puan atanmaya yetmeyince dönemin TBMM Başkanı yakını sayesinde önce sözleşmeli olarak Meclis’e bağlı Devlet Arşivlerine aldı. Bir süre sonra da İstisnai Kadro ile Mecliste müşavir yaparak, Memur olmasını temin etti. Bununla da yetinmedi, yeğenini eşinin bulunduğu, Karabük’ün Safranbolu ilçesindeki MYO’ya memur olarak gönderilmesini sağladı. 
5. NURETTİN ŞAR
AKP’li Ulaştırma Bakanı Lütfi ELVAN’ın Milletvekilliği döneminde danışmanlığını yaptı. Önce TÜRKSAT Direktörlüğü’ne kısa bir süre önce de sınavsız olarak TELEKOMİNİKASYON İletişim Başkanlığı Yönetim Sistemleri Koordinatörlüğü’ne getirildi. 
6. AHMET CAN TURPÇU
Yeni AB Bakanı Volkan BOZKIR’ın Özel Kalem Müdürü Anıl TURPÇU’nun kardeşi. Kısa bir süre önce AB Bakanlığı’nda Müşavir yapılarak açıktan memuriyete atandı. 
7. LATİF ÇELİK
Hüseyin ÇELİK’in yeğeni. KPSS puanı memur olmaya yetmeyince TBMM’de istisnai kadro ile memur yapıldı. 
8. SADİ KUNDUROĞLU
Egemen BAĞIŞ’ın Amerika’dan arkadaşı. Önce Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’ne alınıp açıktan memur yapıldı. Daha sonra, naklen atamayla AB Bakanlığı Müşavirliği’ne geçirildi. Egemen BAĞIŞ’ın arkadaş kontenjanından danışmanı. 
9. AYŞE KUNDUROĞLU
Sadi KUNDUROĞLU’nun eşi. AB Bakanlığı’nda açıktan atama ile başkan yapıldı. Sonra Bakanlığa bağlı Ulusal Ajansta görevlendirilerek maaşı iyileştirildi. Açık Öğretim mezunu. 
10. MEHMET SAFİ ÖZTEKİN
Egemen BAĞIŞ’ın özel kalem müdürü İbrahim BAYRAM’ın arkadaşı. Zafer ÇAĞLAYAN döneminde Ekonomi Bakanlığı’nda Özel Kalem Müdürü olarak açıktan memur yapıldı. 
11. DOLUNAY YÜKSEL
BAŞBAKAN’IN EŞİ SARE HANIMA HALTERCİ DANIŞMAN! Başbakan DAVUTOĞLU’nun eşi Sare Hanıma sekreterlik yapan kadın halterci Dolunay YÜKSEL, 3600 ek göstergeli ve bol ikramiye ve yüksek maaşla Başbakanlık Müşavirliği’ne atanıyor. Yani en az 3 yıl süreli yüksek öğrenim veren Fakülte ve Yüksek okulları bitirerek mesleğe özel yarışma sınavı ile giren ve belirli bir süre meslek içi eğitimden sonra özel bir yeterlilik sınavı sonunda atanan müfettiş ve uzmanların mesleklerinde en az 8 yıl görev yaptıktan sonra erişebildikleri 3600 ek göstergeye adeta paraşütle hiçbir riyakat ve kariyer gözetilmeksizin atanıyor. Hem de 26 Kasım 2014 tarihli 29187 sayılı Resmi Gazete ile bütün müfettiş ve uzmanların gözünün içine sokarak ve dalga geçer gibi atanıyor. 
12. ADİL MURAT ALAN
AKP Kahramanmaraş Milletvekili ve TBMM eski Başkan vekili Nevzat PAKDİL’in Danışmanı idi. TİB’e sınavsız olarak uzman yapıldı. 
13. ÇAĞLA SEYMEN OĞLU
Trabzon Milletvekili Safiye SEYMENOĞLU’nun kızı. Ekrem SERİM’in yeni evlendiği eşi, herhangi bir sınava girmeden, açıktan atamayla Başbakanlık Basın ve Halkla ilişkiler müşavirliğinde memur oldu. 
14. TUĞBA NUR ÇİĞEROĞLU
AKP Uşak eski Milletvekili Nuri USLU’nun kızı. İktisat Fakültesi Mezunu. Üniversitede akademisyen olmak istiyor ve babası devreye giriyor. Önce, KARAHALLI MYO’da kadro açılıyor. Fakat eski vekilin kızı sıralamada ilk 4’e giremiyor. Ardından EŞME MYO’da yeni bir kadro açılıyor. Ama bu kadro “Bankacılık ve Sigortacılık” mezunu olmayı gerektiriyor. İlan süresinin dolmasına 2 gün kala alım şartları değiştiriliyor ve bu değişiklik yaygın bir biçimde Kamu Oyuna duyurulmuyor. Eski Vekilin kızı basının referansı ile nihayet Üniversiteye kapağı atıyor. 
15. MUSTAFA ERKEN
AKP Uşak eski Milletvekili Mustafa ÇETİN’in eşinin yeğeni. Uşak Valiliği Özel Kalem Müdürlüğüne atanarak istisnai Kadrodan memur yapıldı. 
16. ZEYNEP SEZAL
AKP eski Kahramanmaraş milletvekili Ali SEZAL’ın kızı. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin ÇELİK tarafından KPSS’si olmadığı halde Kahramanmaraş’a öğretmen olarak atandı. 
17. ÇİĞDEM ERDOĞAN ATABEK
AKP Sakarya İl Kadın Kolları Başkanı iken Aile ve Sosyal Politikalar Bakan yardımcılığına atandı. 1981 doğumlu. KPSS’ye hiç ihtiyaç duyulmaksızın 8000 ek göstermeli makama oturdu. 
18.ZAFER TARIKDAROĞLU
Erzurum AKP Genlik Kolları Başkanı iken dönemin Sağlık Bakanı ve Erzurum Milletvekili Recep AKDAĞ tarafından Sağlık Bakanlığı’na Müşavir olarak açıktan atandı. 
19. SELİM TERZİ
AK PARTİ Üsküdar Gençlik Kolları başkanı idi. Açıktan atama ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü’ne getirilerek memur olması sağlandı. 
20. ALPEREN KARAOSMANOĞLU
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın uzun yıllar Özel Kalem Müdür Yardımcılığını yapan, şimdiki Bilim Sanayi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yunus Emre KARAOSMANOĞLU’nun oğlu. AB Bakanlığında açıktan atamayla memur yapıldı. Bir süre sonra da maaşların oldukça yüksek olduğu Başbakanlık yatırım Destek Ajansına geçti. 
21. TALHA YANILMAZ
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit YANILMAZ’ın yeğeni. Belediyenin istisnai memurluk kadrosu olan Özel Kalem Müdürlüğüne getirilerek memur yapıldı. Bu göreve getirilmeden öncesi esnaflık yapıyordu. 
22. ELİF ÖZTÜRK
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri eski daire Başkanı Hüseyin ÖZTÜRK’ün kızı. AB Bakanlığı’na açıktan atamayla müşavir yapıldı. 
23. MUSTAFA SEÇEN
AKP’li Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Atilla SEÇEL’in oğlu. Önce Nevşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğüne getirilerek açıktan memur olması sağlandı. Ardından da TRT’ye geçiş yaptırılarak, Televizyon Daire Başkanlığında işe başlatıldı. 
24. TUNA BEKLEVİÇ
AKP’nin İktidarda olduğu 2007 yılında bir eşeğin boynuna “Ben bile bu ülkeyi daha iyi yönetirim” yazılı pankart astı. 2011’de çok ağır eleştirdiği AKP’nin Edirne’den 2. Sıra Milletvekili adayı olup, seçilemedi. Ödülünü AB Bakanlığı’nda Danışman yapılıp açıktan memur olarak aldı. 

BUNLAR DA JET HIZIYLA TERFİ ETTİRİLENLER

1. AHMET MİNDER
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın memleketi Güneysu’nun eski Belediye Başkanı. 15 yıl Güneysu Belediye Başkanlığı yapıp, emekli olduktan sonra 10 Haziran 2014’te Resmi Gazetede yayınlanan kararla Başbakanlık Müşavirliği’ne getirildi. Emekli maaşı devam ederken, ayrıca bir de müşavirlik maaşı almaya başladı. Erdoğan’ın CB Seçilmesiyle de Sarayın İnsan Kaynakları Başkanı oldu. Bir yandan Bankaya yatan 5 BİN TL emekli maaşı diğer yandan da 9 BİN TL başkanlık maaşı alıyor. 
2. HAVVA HÜMEYRA ŞAHİN
Emine Erdoğan’ın danışmanı. Bir yandan danışmanlık maaşı alabilmesi için açıktan atamayla Cumhurbaşkanlığı’na Danışman yapıldı. Diğer yanda da telif alsın diye Akşam Gazetesi’nde yazılar yayınlıyor. 
3. AHMET OLMUŞTUR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın oğlu Bilal ERDOĞAN’ın Kartal İmam Hatip Lisesinden arkadaşı. THY’de Çağrı Merkezinde rezervasyon memuru olarak çalıştı. Güçlü bağlantıları sayesinde THY’de Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcılığı’na yükseltildi. 
4. ERKAN KANDEMİR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın oğlu Bilal ERDOĞAN’ın Kartal İmam Hatip Lisesi’nden arkadaşı. AKP İstanbul İl Gençlik Kolları eski Başkanı. İnşaat Mühendisi olmasına rağmen Sağlık Bakan Yardımcılığı’na atandı. Böylece 33 yaşında KPSS’ye hiç ihtiyaç bile duymadan Müsteşardan bile yüksek bir konuma getirilmiş oldu. 
5.MEHMET BOZTAN
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın armatör oğlu Bilal ERDOĞAN’ın yakın arkadaşı Sabah Gazetesi Ankara Haber Müdürü Yahya BOZTAN’ın ağabeyi. Vakıf Emeklilik Genel Müdürlüğü’ne getirildi. Bu arada, yıllık çok yüklü bir ücret alabilsin diye bu görevinin yanı sıra TURKCELL Yönetim Kurulu Üyesi yapıldı. 
6. SEDA ÇİÇEK
TBMM Başkanı Cemil ÇİÇEK’in gelini. EPDK üyesi Çağrı ÇİÇEK’in eşi. Almanca Öğretmenliği mezunu. Cemil ÇİÇEK Milletvekili iken Danışmalığını yaptı. Daha sonra KPSS’siz TÜRK AKREDİTASYON Kurumu’na (TURKAK) uzman yardımcısı olarak alındı. Uzun süre uzman yardımcısı olarak kaldı. Yapılan bir yönetmelik değişikliği ile uzman olmayı başardı. 
7. ÇİĞDEM ÇİÇEK
TBMM Başkanı Cemil ÇİÇEK’in yeğeni. TRT Eğitim Dairesi Başkanlığında araştırmacı yapıldı. 
8. İBRAHİM ARINÇ
Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ’ın yeğeni İbrahim ARINÇ, BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı yapıldı. 
9. MÜGE ALA SERTOĞLU
Efkan ALA’nın yeğeni. Yeni bir Doktor olmasına rağmen Bakan referansıyla İstanbul Bahçelievler Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezi’ne Başhekim olarak atandı. 
10. HATEM DURSUN
İçişleri Bakanı Efkan ALA’nın İmam Hatip Lisesi’nden sınıf arkadaşı. Milli Eğitim Bakanlığı’nda öğretmen olarak çalışırken, önce Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde Şube Müdürü yapıldı. ALA’nın Bakanlık koltuğuna oturmasından sonra ise Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine getirildi. 
11. MEHMET DİNÇ
Bekir BOZDAĞ’ın eşinin erkek kardeşi. 2011’de 76. Maddeden Yozgat TOKİ İlkçğretim okulu Müdürü olarak atandı. 2013 yılında Yozgat Valiliği İl Sosyal Proje Etüt Müdürlüğüne getirildi.
12. ŞUAYİP TUNÇAL
Bekir BOZDAĞ’ın bacanağı. Akdağmadeni’nde Milli Eğitim’de çalışıyor iken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na müşavir olarak atandı ve Daire Başkanı yapıldı. 
13. ŞERAFETTİN AKYÜZ
Bekir BOZDAĞ’ın hem hemşerisi hem de okul yıllarından sınıf arkadaşı. Milli Eğitim’de okul Müdürü iken BOZDAĞ2ın Bakan olmasının ardından 2011 yılında Yozgat Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürlüğü’ne, 2012 yılında Yozgat Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekilliğine, 2013 yılında Kayseri Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne atandı. 
14. AYDIN AKYÜREK
Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK’in abisinin damadı. Elazığ Meslek Lisesinde Torna Tesviye öğretmeni idi. 1 ay gibi kısa bir zaman içerisinde İstanbul Devlet Malzeme Ofisi Müdürü yapıldı. 
15. FETHİ AZAKLI
AKP’li Gümrük ve Ticaret bakanı Nurettin CANİKLİ’nin Liseden arkadaşı. CANİKLİ’nin referansı ile önce TİB’de uzman, 17 Aralık sonrasında Hukuk Dairesi Başkan Vekili yapıldı. Azaklı, yıllarca MEB’te öğretmenlik yaptıktan sonra Hukuk Fakültesi’ni dışarıdan bitirmiş biri. Hukuk Formasyonu ve daha önce devlette Hukuki konularla ilgili hiçbir tecrübesi olmamasına rağmen TİB Hukuk Daire Başkanlığı gibi kritik bir birimin başına getirildi. Azaklı, 2 ay önce ise BTK’ya Müşavir yapıldı. 
16. MENDERES ÜNAL
AKP Grup Başkan Vekili Mahir ÜNAL’ın diğer ağabeyi. Emeki polis memuru iken BİRUNİ Üniversitesi’nde Destek Hizmetleri Direktörü oldu. 
17. MEHMET İLKER ÜNAL
AKP Grup Başkan Vekili Mahir ÜNAL’ın ağabeyi. Resim öğretmeni iken 2012’de Sağlık Bakanı Müşaviri yapıldı. 
18. ABDULLAH AYDIN
AKP Adıyaman Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Ahmet AYDIN’ın kardeşi. Paris Büyükelçiliği’ne Adalet Müşaviri olarak atandı. 
19. MAHMUT ÇELİK – HAMİT ÇELİK
Hüseyin ÇELİK’in kardeşleri. Mahmut ÇELİK öğretmenken, Ulaştırma Bakanlığı’nda daire Başkanı oldu. Hamit ÇELİK ise öğretmenken İçişleri Bakanlığı’nda Müşavir yapıldı. 
20. TÜLAY ÇELEBİ
AKP Ağrı Milletvekili Ekrem ÇELEBİ’nin eşi. Adalet Bakanlığı’nda Yayın İşleri Daire Başkanlığı’na getirildi. 
21. RIDVAN KAHVECİ
AKP Karabük Milletvekili Osman KAHVECİ’nin oğlu. TİB’e uzman olarak alındı. 17 Aralık sonra süreçte dikey bir yükselme ile BTK’da Daire Başkanı yapıldı. 
22. GAZİ YILDIRIM
AKP Çorum Milletvekili Murat YILDIRIM’ın amcasının oğlu. Çorum İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı oldu. 
23. NURAN KÖYLÜ
AKP Kastamonu Milletvekili Hakkı KÖYLÜ’nün kızı. AB Genel Müdürlüğü’nde Tetkik Hakimi olarak göreve başlatıldı. 
24. AYŞEGÜL ÜNAL
AKP Ordu Milletvekili Fatih Han ÜNAL’ın kardeşi. Adalet Bakanlığı Bünyesindeki UHDGM’de yüksek bir maaşla “Mütercim” olarak işe başlatıldı. 
25. HAYRULLAH ALABOYUN
AKP Akasaray Milletvekili Ali Rıza ALABOYUN’un kardeşi. Önce Aksaray Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü’ne Müdür yapıldı. Ardından da Aksaray Kamu Hastaneleri Birliği İdari İşler Daire Başkanlığı görevine getirildi. 
26. MESUT YAVİLİOĞLU
AKP Erzurum Milletvekili Cengiz YAVİLİOĞLU’nun kardeşi. MEB’de öğretmenken Erzurun Su ve Kanalizasyon İdaresi’nde (ESKİ) Daire Başkanlığı’na getirildi. 
27. HANİFİ ÖZBEK
Bayburt Milletvekili Bünyamin ÖZBEK’in yeğeni. Özel Eğitim Okulu öğretmeni iken önce okul Müdür Yardımcısı sonra da MEB’de Şube Müdür yapıldı. 
28. SELMAN ÖZTÜRK
AKP Balıkesir Milletvekili Ahmet EDİP UĞUR’un yeğeni. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nda Müşavirlik görevine atandı. 
29. İBRAHİM ŞİMŞEK
Burdur Milletvekili Bayram ÖZÇELİK’in eniştesi. Burdur İl Özel İdaresi Genel Sekreteri yapıldı. 
30. ERSİN FIRAT
AKP Milletvekili Mehmet DANIŞ’ın kız kardeşi ile evli. Yani damatları. Yetiştirme Yurdunda öğretmenken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çanakkale İl Müdürü yapıldı. 
31. VEYSEL DİREK
Batman Milletvekili Ziver ÖZDEMİR’in arkadaşının oğlu. Milli Eğitim’de öğretmen iken 2012 yılında Batman Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcılığına 2014 yılında da İl Müdür Vekilliğine getirildi. 
32. FATMA COŞKUN
AKP Bingöl eski Milletvekili Yusuf COŞKUN’un eşi. Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü’nde Daire Başkanı yapıldı. 
33. ALİ FUAT FİDAN
İçişleri Bakan Yardımcısı Osman GÜNEŞ’in kaynı. Yedi, Sekiz yıl esnaflık (sarraf) yaptıktan sonra işleri iyi gitmeyince memuriyete döndürüldü. Doğrudan Yozgat İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcılığı’na ataması yapıldı. 
34. CANATAY ŞANVERDİ
AKP Hatay eski Milletvekili Fevzi ŞANVERDİ’nin oğlu. Hukuk eğitimi almamış olmasına rağmen çok genç yaşta (20’li yaşlar) Adalet Bakanlığı’na Müşavir olarak atandı. Herhangi bir yabancı dil bilmemesine rağmen Bakanlık Bünyesindeki Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nde (UHDGM) çalışıyor.
35. HATİCE ATAN
AKP Şırnak Kadın Kolları Başkanı iken İl Özel İdaresi’nde işe alındı. Ama pek işe gitmemesine rağmen, kendisine her ay düzenli maaş ödeniyor. 2014 yılında AKP Genel Merkez MKYK Üyesi yapıldı. 
36. HALİM TURGUT
AKP Gebze İlçe Başkan Yardımcısı iken TÜBİTAK idari ve Sosyal İşler Müdürü yapıldı. 
37. ÖMER FARUK BOYNUKARA
Adalet Bakanlığı Yüksek Müşaviri Adnan BOYNUKARA’nın oğlu. Babasının desteği ile Adalet Bakanlığı’nda müşavir oldu. Daha önce Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü’nde çalışan sıradan bir personeldi. 
38. ÖKKEŞ ZAHTEROĞULLARI
Bolu Valisi olan Ahmet ZAHTEROĞLULLARI’nın kardeşi. Komiser Yardımcılığı’ndan ayrılarak, Çalışma ve İş Kurumu Kilis İl Müdür Yardımcılığına getirildi. 
39. MUSTAFA TOKTAŞ
Kayseri Bünyen İlçesi önceki dönem AKP’den Belediye Başkanı Ahmet YAŞAR TOKTAŞ’ın oğlu. Kayseri Vakıflar Bankası Sanayi Şubesi’nde hiçbir sınava girmeden 6 ay önce göreve başladı. Mülakat dahi olmadı. 
40. GÜLHAN AK
Keçiören Belediye Başkanı Mustafa AK’ın yakın akrabası. TRT Dış Yayınlar Dairesi Başkanlığı’na memur olarak atandı. 
41. YUSUF AKYEL
Sayıştay Başkanı Recai AKYEL’in kardeşi. TRT Spor Yayınları Dairesi’nde araştırmacı yapıldı. 
42. UĞUR SALİH BAŞÖREN
Eski TRT Genel Müdürü, şimdi Samsun Valisi olan İbrahim ŞAHİN’in PTT Genel Müdürlüğü döneminde Özel Kalem Müdür iken TİB’e uzman olarak alındı. 
43. RABİA ŞAHİN
Bülent ARINÇ’ın Bakanlığı döneminde TRT Yönetim Kurulu Üyeliğine atanan Recep ŞAHİN’in kızı. Eğitim Dairesi Başkanlığı’nda araştırmacı olarak göreve başladı. 
44. HAYRETTİN ÖZÇELİK
Anadolu Ajansı eski Genel Müdürü Kemal ÖZTÜRK’ün en güvendiği kişi. Uzun süre ÖZTÜRK’ün Özel Kalem Müdürlüğünü yaptı, sonra Personel İşleri’nden sorumlu Daire Başkanı oldu. Öztürk AA Genel Müdürlüğü’nden alınmadan kısa bir süre önce açıktan atamayla Sarayın Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne getirildi. Hemen sonra da CB Genel Sekreteri Fahri KASIRGA’nın Özel kalem Müdürlüğü’ne getirildi.

İşte Haluk Koç’un listeye ilişkin açıklamaları:

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.