1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. AKP'NİN AKİLİ ALEVİ PROFESÖR BİLE ÇARK ETTİ
AKP'NİN AKİLİ ALEVİ PROFESÖR BİLE ÇARK ETTİ

AKP'NİN AKİLİ ALEVİ PROFESÖR BİLE ÇARK ETTİ

Başında bulunduğu vakıf ile AKP ve Erdoğan'a Alevi haklarını peşkeş çekmekle suçlanan ve bir çok Alevi Kurumu tarafından "Bizi Temsil Etmiyor" diye uyarılan İzzettin Doğan yine sahnede

A+A-

Strazburg’da AHİM’in Cem evleri ile ilgili kararı öncesinde açıklamalarda bulunan Prof. İzettin Doğan ve Avukat Namık Sofuoğlu süreci DHA’ya değerlendirdi. AKP ve Erdoğan Yanlısı olmakla bilinen ve Alevi Kesimlerinde büyük eleştiri alan İzettin Doğan'ın AKP'yi kibarca eleştirmesi çeşitli yorumlara neden oldu.

AKP'Yİ DESTEKLEYEN DOĞAN ŞİMDİ BAŞKA KONUŞMAYA BAŞLADI

Prof. İzzettin Doğan Avrupa’nın Aleviliği tanımadığını ve Aleviliğin Avrupa’da yanlış tanındığını vurguladı. Aleviliğin barış ve hoşgörü içerdiğini söyleyen Doğan, sözlerine şöyle devam etti “Bu mahkemenin verdiği kararlar önemlidir. Yalnızca Avrupa için değil, adalete demokrasiye inanan insanların barış içinde yaşamasının önemine inanan herkes için çok önemli kararlar veriyor AHİM. Ümide ediyoruz ki bu vereceği karar da bu istikamette olacak. Her halükarda umutluyuz. Buraya kadar gelmiş olmak bile önemli.”

“ANAYASANIN HÜKÜMLERİNİ KİMSENİN TAKTIĞI YOK”

Anayasa tartışmalarına da değinen Doğan “Kanun tanımayan bir iktidar karşısında arkadaşlarımızın daha başka bir şey söylemelerini biz beklemiyorduk. Ama yine de kibarca düşüncelerini ve umutlarını ifade ettiler. Yeni bir anayasaya attılar şimdi topu. Başka da çareleri yok şu an ama eğer yeni anayasa yapılacaksa biz de istiyoruz Aleviler olarak. Yeni bir anayasa yapılmalı. Ama o anayasaların da hiçbir şey ifade etmediğini gördük. Yoksa bugün anayasada açık hükümler vardır. Ama anayasanın temel hükümlerini hiç kimsenin taktığı yok.” dedi.

KAFA KESME KONUSU

Sünniliğin tanımının yapılmasının gerekli olduğunu, IŞİD’in Sünnileri temsil edemeyeceğini vurgulayan Doğan “Sünniliğin kafa kesmek olmadığına halkı inandırmak zorundadırlar. Bu karmaşa ortadan kaldırılmalıdır. Sünniliğe dayanarak oy alan iktidarlar, bunun da cevabını vermek zorundadırlar Sünniliğin önemli bir İslami yorum olduğunu ve baş kesmenin burada olmadığını olamayacağını, bunu yapanların İslamla değil sadece Sünnilikle bir ilgisi olmadığına halkı inandırmak zorundadırlar. Aleviler için de en önemli sorun budur.” dedi.


Avukat Sofuoğlu ise “İddialarımızı belirttik, sorulara birkaç gün içinde cevap vereceğiz, kısa bir süre sonra mahkemenin kararını açıklamasını bekliyoruz dedi.” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.