1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AKP’li vekilden, Başbakan Erdoğan'ı kızdıracak itiraf
AKP’li vekilden, Başbakan Erdoğan'ı kızdıracak itiraf

AKP’li vekilden, Başbakan Erdoğan'ı kızdıracak itiraf

A+A-

Gezi Parkı olayları sırasında, hata yapıldığını belirterek, hükümeti uyaran AKP Kütahya Milletvekili İdris Bal, bu kez, Mısır’a ateş püskürmeyi sürdüren Başbakan Erdoğan’ı uyardı.

“Mısır’ı anlayamaz ve ağır eleştirilerimize devam edersek bedellerini ödemek zorunda kalabiliriz.” Bu uyarı daha önce hazırladığı “Gezi Raporu”yla iktidar cephesinde tartışma yaratan AKP Kütahya Milletvekili İdris Bal’dan geldi.

Bal, yöneticiliğini de yaptığı Avrasya Global Araştırmalar Merkezi’ndeki (ASAM) bu kez hazırladığı Mısır raporuyla, isim vermeden Mısır'da Muhammed Mursi'yi devirerek geçici bir yönetim kuran askerlere sert eleştiriler getirmeyi sürdüren, bu yüzden ilişkileri kopma noktasına getiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a uyarı mesajları verdi.

MISIR NEDEN BU HALDE?

Sözcü’nün haberine göre; raporda, “Mısır’da etnik milliyetçilik, mezhepçilik, gelir dağılımındaki uçurumlar, eğitim seviyesi, örgütlenme sorunarı gibi konuların demokratikleşme önündeki engellerdi”ifadelerine yer verildi.

Bal raporunda; Ordunun ekonomideki yerine, batının orduya verdiği desteğe ve meydanların ikiye bölündüğüne dikkat çekerek “ordunun geri adım atmasını beklemek gerçekçi değil” dedi.

MURSİ’YE DESTEK GERÇEKÇİ DEĞİL

AKP’li Bal, Batı’yı suçladı ancak Mursi’nin de hatalarının olduğunu savundu. Bal’a göre Mursi’nin iadesini beklemek sözkonusu koşullarda gerçekçi değil.

Raporda şu ifadelere yer verildi:

“Mursi’nin iadesini beklemek gerçekçi değildir. Mısır’da şu andaki en önemli risk tarafların şiddet kullanması ve Mısır’ın evirilerek 1990′larda Cezayir’deki FİS örneği gibi iç savaşa sürüklenmesi ya da Suriye gibi kutuplaşması, iç savaşın düşmesidir. Bu bağlamda hem İhvan’ın, hem tüm diğer kesimlerin provokasyonlara gelmemesi, silaha sarılmaması, ihvan üzerinde etkisi olanların bu yönde telkinlerde bulunması büyük önem arzetmektedir.”

“ZATEN DOSTUMUZ YOK” UYARISI

Bal’ın raporundaki en dikkat çeken kısmında ise Türkiye’ye yani kendi hükümetine uyarılar vardı.

Bal, raporun bu kısmında “Türkiye ise doğal olarak seçilmiş bir cumhurbaşkanı arkasında durmakta, darbecileri eleştirmektedir. Fakat Mısır’ı anlayamaz, iç ve dış dinamikleri, dengeleri iyi okuyamaz, ağır eleştirilerimize devam edersek, Mısır’ı kaybedebilir ve bunun ekonomik, politik ve güvenlikle ilgili bedellerini ödemek zorunda kalabiliriz. Zaten İran, Irak, Suriye, israil, Ermenistan, Yunanistan ile ilişkilerimiz malum iken, bu sorunlu olduğumuz ülkeler grubuna Mısır’ı da eklememek gerekiyor. Dikkatli olmalıyız” ifadelerine yer verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.