1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. AKP'Lİ PROFESÖRÜN SKANDALI HOLLANDA'YI AYAĞA KALDIRDI
AKP'Lİ PROFESÖRÜN SKANDALI HOLLANDA'YI AYAĞA KALDIRDI

AKP'Lİ PROFESÖRÜN SKANDALI HOLLANDA'YI AYAĞA KALDIRDI

AKP ve Erdoğan'a yakınlığı ile bilinen Profesörün 2. skandalı Hollandayı ayağa kaldırdı.

A+A-

AKP'ye yakınlığıyla bilinen Rotterdam İslam Üniversitesi (IUR) Rektörü Prof. Ahmet Akgündüz'ün, "bilimsel hırsızlık" (intihal) yaptığı öne sürüldü. Ünlü İngiliz Yayın Kuruluşu BBC'de yer bu haberin kahramanı rektör ise 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet iddiaları ardından Twitter Hesabından yaptığı açıklama ile çok konulmuştu. İşte ayrıntılar

YÜZLERCE PARAGRAFLIK BİLGİYİ KENDİ YAZMIŞ GİBİ

Hollanda'nın etkin gazetelerinden Volkskrant'a konuşan bilim insanları, Akgündüz'ün çalışmalarında yüzlerce paragraflık bilgiyi kaynak göstermeden, kendisi yazmış gibi kullandığını iddia ettiler.
Bilim insanlarına göre "Akgündüz'ün yaptığı intihal felaket boyutlarında".

İDDİALARI REDDETTİ

Ahmet Akgündüz ise iddiaları reddetti. Akgündüz, iddiaların "Ermeni ve PKK yandaşı tezviratçıların" işi olduğunu öne sürdü.
Gezi eylemine destek verenler, Aleviler, Kürtler ve Ermeniler'e yönelik açıklamaları ile Hollanda'da tartışma konusu olan Akgündüz, bu kez "intihal" iddiası ile gündeme geldi.
Bazı Türk ve Hollandalı akademisyenler, Volkskrant gazetesi'nin iddiasını destekledi.
'İntihal günahtır'
Bilimde başka birinin yazdığını kendisine aitmiş gibi göstermenin "ölümcül günah" olduğu belirtilen haberde Akgündüz intihale 1988'de yazdığı tezle başladığı iddia edildi.
Gazeteye konuşan bir tarihçiye göre Akgündüz, şu anki ünvanını "akademik torpil ve onu koruyan beyler sayesinde" elde etti.
Hollanda gazetesinin görüşlerine başvurduğu yazar Emrah Cilasun, Akgündüz'ün Said Nursi konusundaki çalışmasında, kendisine ait olmayan bir çalışmadan, paragraflar hatta sayfalar yazdığını savunuyor.
Cilasun, "Profesör ünvanı taşıyan bir kişi ile ilgili bu tür örnekler çok fazla, bu çok kötü" diyor.
Sabancı Üniversitesi'nden Hakan Erdem, Akgündüz'ün intihal yaptığının bilindiğini ve bunun kanıtlandığını söylüyor.

FELAKET BOYUTUNDA

Türk Tarih Kurumu eski başkanı Ali Birinci de, IUR Rektörü'nün yaptığı intihalin "felaket boyutunda" olduğunu savunuyor.
Leiden Üniversitesi öğretim üyelerinden Türkolog Eric - Jan Zurcher, Akgündüz'ün çalışmalarına aldığı kimi paragrafların, başkalarına ait eserlerle birebir aynı olduğunu iddia ediyor.
Hollandalı profesör, "Paragraflar, o kadar benzer ki, bunu Akgündüz'ün yazdığını söylemek zor" diyor.
Söz konusu bilim insanları, Akgündüz'ün akademik ahlakı çok fazla ciddiye almadığına dair güçlü belirtiler bulunduğunu savundu.


s-bf03f09b78d56daa29056025acab4fdef66a062d-001.jpg

 

Rotterdam İslam Üniversitesi Üniversitesi, Volkskrant'ın sorusu üzerine intihal iddialarını araştırmak üzere geçen hafta bir komisyon kurulduğunu açıkladı.
Gazeteye göre, komisyonun başkanlığına "Akgündüz'ün sağ kolu" olan IUR Sözcüsü Ertuğrul Gökçekuyu getirildi.
Komisyon, "intihal iddialarının gerçek dışı olduğu" yönünde geçici bir karar bile aldı.
Akgündüz ise, intihal iddialarını reddediyor. IUR Rektörü, sadece ideolojik gerekçelerle suçlandığını savundu.

ERMENİ VE PKK YANDAŞLARININ İŞİ

Ahmet Akgündüz, BBC Türkçe'ye gönderdiği açıklamada da, iddiaları Ermeni ve PKK yandaşı "tezviratçıların işi" olarak değerlendirdi. "Bunun Volkskrant gibi İslam ve Türk düşmanlığını adet haline getiren bir gazetede yayınlanması ise manidardır" dedi.
Akgündüz, Gezi protestolarına ilişkin, "Dinsizlerin, Alevilerin, Ermenilerin, Batı tarzı yaşam tarzı isteyenlerin işi" yorumu nedeniyle Hollanda'da tartışma konusu olmuştu.

YOLSUZLUĞU BÖYLE SAVUNMUŞTU

brfh2tpicaaoh2j-001.jpg

HOLLANDAYI TERKET

Hollanda Eğitim Bakanı Jet Bussemaker, Akgündüz'den "pılıyı pırtıyı toplayıp gitmesini" istemişti.
Hollanda gazetesinin haberinde Eğitim Bakanı Bussemaker'in Akgündüz'ün söylemleri ile ilgili önlem istediği belirtiliyor. Ancak, Hollanda hükümetinden ekonomik yardım almadığı için bakanın IUR'ye müdahale yetkisi yok.
Gazeteye göre kısa süre içinde yapılacak yasa değişikliği ile bakana, IUR'nin denkliğini iptal etme yetkisi getirilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.