1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. AKP'Lİ BELEDİYE BAŞKANI MENDERES TÜREL'İ ÇOK UTANDIRACAK HABER
AKP'Lİ BELEDİYE BAŞKANI MENDERES TÜREL'İ ÇOK UTANDIRACAK HABER

AKP'Lİ BELEDİYE BAŞKANI MENDERES TÜREL'İ ÇOK UTANDIRACAK HABER

İçişleri Bakanı Efkan Ala onayladı.Böylece son yapılan seçimlerde tartışma iddiları ile dolu seçim sonuçlarına göre kazanan yeni Büyükşehir Belediye başkanı AKP'li Menderes Türel'in CHP'li eski başkan Prof. Mustafa Akaydın'a iftira attığı belgelenmiş oldu

A+A-

 

ANTALYA'da 30 Mart yerel seçimlerinden sonra dönemin CHP'li Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın belediye atölyesinde imha ettirdiği evraklarda hiçbir suç unsuru bulunmadığına ilişkin raporu İçişleri Bakanı Efkan Ala onayladı.Böylece son yapılan seçimlerde tartışma iddiları ile dolu seçim sonuçlarına göre kazanan yeni Büyükşehir Belediye başkanı AKP'li Menderes Türel'in CHP'li eski başkan Prof. Mustafa Akaydın'a iftira attığı belgelenmiş oldu.

MENDERES TÜREL İFTİRACI ÇIKTI

30 Mart yerel seçimlerinin ardından dönemin CHP'li Belediye Başkanı Akaydın'ın seçimleri kazanan Ak Partili Menderes Türel için odasını boşaltırken Boğaçayı şantiyesinde yakarak imha ettirdiği evrakları Mülkiye müfettişleri inceledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Türel'in imha sırasında şantiyeye gelerek 'suçüstü' yaptığı olayın ardından başlatılan incelemenin sonucu, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından Bakan Efkan Ala'ya sunuldu. Yazıda yakılan evrakların hemen her belediyede olabilecek yazışmaları ya da belgeleri içiren evrak olduğu belirtildi.

SAKLANMASI GEREKEN EVRAK BULUNMADIĞI ORTAYA ÇIKTI 

Evrakların çoğunluğunun fotokopi, ıslak imzalı belgelerin de bir kısmının 2'nci ya da 3'üncü nüsha olduğunun belirtildiği yazıda saklanması gereken belge mahiyetinde evrak bulunamadığı kaydedildi. Bununla birlikte yakılan belgelerinin asıllarının belediyede mevcut olduğu, bu belgelerin incelendikten sonra aslı gibidir şeklinde onaylanarak Mülkiye Müfettişlerine teslim edildiğinin belirtildiği yazıda şu ifadelere yer verildi:

GİZLİLİK İÇEREN HİÇ BİR ŞEY ÇIKMADI

"Evrak içinde gizli kaşeli ve ıslak imzalı bir yazıya rastlanmadığı, belgelerin içeriğine bakıldığında da gizli bilgi içeren bir evraka rastlanmadığı hemen her belediyede yapılar rutin yazışmalar olduğu, yapılan işlemde suç unsuru bulunmadığı eylemeni karşılığının bir cezasının da mevzuatta öngörülmediği anlaşılmıştır."

SUÇ UNSURU BULUNAMADI

Bu çerçevede dönemin CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, dönemin Hukuk Müşaviri İlker Gedik, Belediye memuru Ahmet Sonuvar, eski Özel Kalem Müdürü Oya Uysal, makam sekreteri Elif Aksünger, başkanlık makamı koruma personeli Turan Yazar hakkında işledikleri fiilin suç konusu olmaması nedeniyle yapılacak bir işlem bulunmadığı belirtildi. 

BAKAN OLUR İMZASI ATTI

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'nce hazırlanan ve Bakan Efkan Ala'ya gönderilen yazı 12 Kasım tarihinde Bakan Ala'dan 'Olur' imzası alırken, yazıda o dönem Antalya Valiliği görevinde bulunan İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sebahattin Öztürk'ün de imzası bulunuyor.

İŞTE MENDERES TÜREL'İN O TARİHLERDE SÖYLEDİKLERİ (Kaynak Haber 7)

Alanda inceleme yapan Türel, evrakların özellikle imar ve bütçe ile ilgili olduğunu belirtti. CHP'nin yaptığı itirazların arkasında kendilerinin göreve gelmesini geciktirme gayreti olduğunu öne süren Türel, bugünkü olayla usulsüzlüklerini, yolsuzluklarını, hırsızlıklarını örtmek için bazı evrakların yok edilmesi girişiminde bulunduklarının açık şekilde ispatlandığını anlattı.
Yanan evrakların arasında iç denetim raporu ve imar ile bütçeye ilişkin 2012 ve 2013 yılları tarihli evraklar bulunduğunu ifade eden Türel, bu tür evrakların en az 5 yıl saklanması gerektiğini bildirdi. Yapılan davranışın hesabının sorulacağını dile getiren Türel, şunları söyledi:

BÖYLE YALAN SÖYLEMİŞ

"Hırsızlıkları örtmeye yönelik girişimi esefle kınıyorum. Hırsızlara, başta Mustafa Akaydın olmak üzere göreve başladığımızda hesabını soracağız. Yetim hakkına göz dikenlere, kursağından haram geçenlere bunların hepsinin hesabını adeta tane tane soracağımızı ifade ediyorum. 'Antalya'ya artık huzur gelsin, barış gelsin' diyerek göreve başlayacağımız süreçte hala entrikalarla kirli oyunlarla kara politikalarla ayıplarını örtmeye çalışanlar, adaletin yakasından kendilerini kurtaramayacaktır. Hırsızlıklarının hesabını sonuna kadar vereceklerdir. Biz takibi, göreve başladığımızda bunların hesabını soracağımızı ifade ediyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.