1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. AKP'DEN EMEKLİYE KAYNAK YOK SOMA PATRONUNA ANINDA
AKP'DEN EMEKLİYE KAYNAK YOK SOMA PATRONUNA ANINDA

AKP'DEN EMEKLİYE KAYNAK YOK SOMA PATRONUNA ANINDA

'çiftiye mazotu 1.5 liradan vereceğiz' deyince 'kaynak nerede' diye soran, vatandaş için ortaya koyduğumuz projelere kaynak diye laf edip, çemkirenler; gördük ki Alp Gürkan'a kaynağı bulmuşlar

A+A-

CHP Manisa Milletvekili ve milletvekili adayı Özgür Özel, dün Resmi Gazete'de yayımlanan rödovans sözleşmelerinde, yer altındaki maden işlerinde meydana gelen maliyet artışları için fiyat farkının ödenmesine ilişkin kararı değerlendirip, AK Parti Hükümeti'ni eleştirdi.

CHP'YE KAYNAK SORAN SOMA FACİASI PATRONUNA YAĞDIRDI

Milletvekili Özgür Özel yaptığı yazılı açıklamada, "Memura, emekliye, işçiye kaynak bulamayan, asgari ücretten vergi kaldırmak için kaynak bulamayan, 'çiftiye mazotu 1.5 liradan vereceğiz' deyince 'kaynak nerede' diye soran, vatandaş için ortaya koyduğumuz projelere kaynak diye laf edip, çemkirenler; gördük ki Alp Gürkan'a kaynağı bulmuşlar. Rödovans sözleşmelerinde meydana gelen maliyet artışına ilişkin bir Bakanlar Kurulu kararı almışlar" dedi.

YASAYI GERİ ÇEKMİŞLERDİ BAKANLAR KURULUNDA HALLETMİŞLER

Bu uygulamanın daha önce de komisyona geldiğine dikkati çeken Özel, "Maliyenin ve kurumun bürokratları milletvekillerinin sorularını cevaplayamayınca geri çektiler. Daha sonra TBMM'ye getirdiler. Ancak, bu sefer de gelen tepkiler üzerine uygulamadan vazgeçtiler, geri çektiler. 'Maden işçisi 2 bin TL'nin altında ücret almasın' denilince hükümet adeta isyan etmişti. Uzun direnmeden sonra muhalefetin baskısı ile madenciye 2 bin lira asgari ücret verilmesi yasalaşmıştı. 'Madenci çalışmaktan yorgun. Ölüyor, böyle çalışma sistemi mi olur? 2 gün hafta tatili olsun' dedik, karşımıza 'maliyet' diye çıktılar.

FACİANIN PATRONUNA KAYNAĞI BULDULAR

Onların bahaneleri belki küçük özel madenler için haklı görülebilirdi ama büyük rödovansçılarla al gülüm ver gülüm ilişkisinde olduklarını sürekli söylüyorduk. Nitekim giderayak bunu doğruladılar ve rödvansçılarına kıyak yapmak için böyle bir kararı çıkarttılar. Bir yıldır yaşam odası için, iş güvenliği için kaynak bulamayanlar Soma A.Ş.'ye kaynağı buldular. Meclise getirdikleri teklifin hesaplamasına göre sadece Soma A.Ş.'ye 250 milyon TL kaynak aktarılacaktı. Bugün yaptıkları uygulama ile şimdi bunu bütün rödovansçılara veriyorlar. Oysa bazı şirketler, iki gün hafta tatilini uygun görüyordu. Bakanlar Kurulu, sanki bu şirketlerin yönetim kurulu gibi davrandı. Apar topar böyle bir kararı almalarının nedeni de tek başlarına bir daha Bakanlar Kurulu'nda oturamayacak olmaları, bugüne kadar şirketlere verdikleri sözleri yerine getirme telaşına düşmeleridir" dedi.

BAHANE YARATIP ŞİRKETLERE PARA AKTARMA AMACI

"Ayrıca karar sadece rödovans sözleşmeleri ile ilgili ve açıkça görülüyor ki Zonguldak, Aydın ve Konya'daki mağduriyet bahane edilip büyük şirketlere para aktarmak asıl niyetleri. Çünkü gideceklerini anladıkları için bir takım şirketlere verdikleri vaatleri tutmaya çalışıyorlar. Madenciye, işçiye, emekçiye kaynak bulamayan ama rödovansçılara gider ayak kıyağı geçenlerin gerçek yüzleri bugün bir kez daha ortaya çıkmıştır."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.