1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. AKP'DEN DEVLET BAHÇELİ AÇIKLAMASI
AKP'DEN DEVLET BAHÇELİ AÇIKLAMASI

AKP'DEN DEVLET BAHÇELİ AÇIKLAMASI

Sayın Bahçeli'nin verdiği desteğe teşekkür ediyoruz. Başkanlık sistemi meselesi AK Parti'nin resmi görüşüdür. AK Parti'yle bir şey konuşulacaksa, temel politikalarımızdan asla taviz vermeyiz.

A+A-

AKP Sözcüsü Ömer Çelik Genel Merkez'de basın toplantısı düzenledi. Çelik, gündemde olan partili cumhurbaşkanlığıyla ilgili 'Biz tam başkanlık sistemini öngören bir teklif götüreceğiz. Şu anda başka bir çalışmamız yok' şeklinde konuştu.

DAVUTOĞLU'NDAN ALINAN YETKİ

AKP'li Çelik'ten 'Davutoğlu'ndan alınan yetki' açıklaması: Her şeyin bir zamanı oluyor

İşte AKP MKYK'de alınan yetki kararının perde arkası
   
'Terörle mücadele konusunda Sayın Bahçeli'nin verdiği desteğe teşekkür ediyoruz. Başkanlık sistemi meselesi AK Parti'nin resmi görüşüdür. AK Parti'yle bir şey konuşulacaksa, temel politikalarımızdan asla taviz vermeyiz' ve 'Yetki MYK ve MKYK'dır, tabi ki şuanda sayın Genel Başkanımız hala görevinin başındadır. Yeni Başbakanın ismini kongreden bir kaç gün önce duyururuz' diyen Çelik'in açıklamalarından satır başları şöyle:

"PELİKAN DOSYASI"

Sosyal medyada bir takım örgütlü gruplar, kendilerine dosya diyen, kendilerine çeşitli isimler veren gruplar zaman zaman Sayın Başbakanımıza karşı tahkir edici ifadelerle bulunuyorlar. Hiç kimse kendi kendine bir gruplaşma yaratarak AK Parti'nin onayını almadan bir takım çalışmalar yaparak AK Parti adına konuşamaz. Başbakanımız hakkında olumsuz değerlendirmeler yapmaya hakkı yoktur, haddi de değildir. Bizim dışımızda birilerinin çıkıp da değerleri tahkir etmeye hakkı yoktur. Tek tek bu twitter hesaplarını değerlendirmeyeceğiz, hiçbirine kıymet vermiyoruz. Basında zaman zaman çıkan haberler çıktığı için bu genel değerlendirmeyi yapmayı hissettik.

BAHÇELİ'YE TEŞEKKÜR

Sayın Bahçeli'nin bir ön cümlesi var. Kongre sonrası AK Parti'de kriz olursa, zaafa düşerse, zaaf olmasın diye biz destek vermeye hazırız diyor. AK Parti kadroları 2002'de hangi bütünlük içindeyse bugün de aynı bütünlük içindedir. AK Parti'de zaaf olmayacaktır. Terörle mücadele konusunda ise Sayın Bahçeli'nin verdiği desteğe teşekkür ediyoruz. Başkanlık sistemi meselesi AK Parti'nin resmi görüşüdür. AK Parti'yle bir şey konuşulacaksa, temel politikalarımızdan asla taviz vermeyiz.

"Düşük profil söz konusu değil"

Bir profil tartışması yaşanıyor. Herhangi bir şekilde bu tartışmayı yapmaya gerek yok. Türkiye Cumhuriyeti yöneticilerinin yüksek profilli olması icap eder. Düşük profil diye bir şey söz konusu olamaz. AK Parti'nin makamları da, o makamların icap ettirdiği en yüksek profiller aranarak dolduruluyor. AK Parti genel başkanlığı yüksek nitelik gerektiren bir makamdır. Geniş bir istişare çerçevesinde Genel Başkan belirlenecektir. Yanlış anlaşılmalar varsa düzeltilecektir.

Önemli gördüğümüz bir gelişme oldu. Dünyada ırkçılık varken Londra'da Sadık Han ilk Müslüman Belediye Başkanı seçildi. Bu Londra'nın dünyaya mesajı oldu. 

Yetki MYK ve MKYK'dır, tabi ki şuanda sayın Genel Başkanımız hala görevinin başındadır. Yeni Başbakanın ismini kongreden bir kaç gün önce duyururuz. 

PARTİLİ CUMHURBAŞKANI TARTIŞMASI

Bunların hiçbirini tabu olarak görmemesi lazım. Zihinsel boşluğa düşmemek lazım. Bunlar meşru olan sistemler. Orada kendi partisine yıllarca liderlik yapmış birisinin bu ilişkiyi kesmesini istemek doğru değildir.

Biz tam başkanlık sistemini öngören bir teklif götüreceğiz. Şu anda başka bir çalışmamız yok.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.