1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. AKP'DEN ALEVİ AÇILIMI
AKP'DEN ALEVİ AÇILIMI

AKP'DEN ALEVİ AÇILIMI

Başbakan Yardımcısı İşler, bugüne dek Alevi açılımı kapsamında bir çok adım atıldığını ifade etti.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, katıldığı canlı yayında "Alevi Açılımı" konusunda gelen bazı sorulara yanıt verirken, “Bundan sonra atılacak adımlar var. Bunun önümüzdeki dönemde birlikte göreceğiz. Çalışmalar devam ediyor, olgunlaştığı zaman kamuoyuna açıklayacağız” dedi.

Başbakan Yardımcısı İşler, AKP iktidarında Alevi açılımı kapsamında birçok adım atıldığını belirtirken “Bugüne kadar yedi Alevi Çalıştayı yapıldı. Bu Türk siyasi tarihinde ilk defa oluyor. Alevileri muhatap alan yegana hükümet biziz.İlk defa Aleviler devlet tarafından muhatap alındı. Sorunlar masaya yatırıldı. Nihai raporları basıldı, dağıtıldı. Biz Alevi kardeşlerimizi muhatap aldık onlara elimizi uzattık. Son Demokratikleşme Paketi ile Nevşehir Üniversitesi’nin adı Hacıbektaş Üniversitesi olarak değiştirildi. Artık okullarda Alevilik konusu müfredata girdi. Madımak Oteli 93 yılında acı olaydan sonra hep sürekli gündemde olan konuydu. Altında dönerciler vardı. Orası Bilim ve Kültür Merkezi haline bizim iktidarımız dönemimizde getirildi. Diyanet İşleri Başkanlığı, Makalat olmak üzere 13 tane Alevi klasiğini yayınladı. Bunlar ilk defa olan olaylar” dedi.

“OLGUNLAŞTIĞI ZAMAN KAMUOYUNA AÇIKLAYACAĞIZ”

İşler, “Dersim konusu en önemli konu. Dersim konusunda ilk defa bir Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı çıktı özür diledi. Aleviler konusunda atılması gereken adımları şartlar elverdiğince attık. Bundan sonra atılacak adımlar var. Bunun önümüzdeki dönemde birlikte göreceğiz. Çalışmalar devam ediyor, olgunlaştığı zaman kamuoyuna açıklayacağız” dedi. “Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce açıklanır mı?” sorusuna ise İşler, “İnşallah, öyle temenni ediyoruz, en kısa zamanda çalışmaları sonlandırmak istiyoruz” dedi.

"İSLAM’IN MABEDİ CAMİDİR”

İşler, cemevleri konusunda adım atılıp atılmayacağına ilişkin soruya ise “Cemevi konusu en önemli konu. Başbakanımızın yaptığı açıklamalar da var. Cemevini ibadethane olarak kabul edemeyiz. Çünkü biz Aleviliği İslam dairesi içerisinde kabul ediyoruz. Alevilerin büyük çoğunluğu zaten bu şekilde kabul ediyor. Kendilerini Müslüman olarak addettikleri için İslam'ın mabedi de mescittir, camidir. Dolayısıyla burada taviz vermemiz söz konusu olamaz. Bizim iktidarımızı döneminde cemevi sayısı 8-9 kat arttı. Cemevlerine belediyelerin verdiği destekler var. Başbakanımız 1994 yılında belediye başkanı olarak cemevlerine destek verdi. Her kesime elimizi uzatıyoruz. Her kesimin kendisini birinci sınıf vatandaş kabul etmesi için ne adımlar atılması için gereken adımları atıyoruz” diye cevap verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.