1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AKP'DE "CAN HAVLİ" FERYATLAR
AKP'DE "CAN HAVLİ" FERYATLAR

AKP'DE "CAN HAVLİ" FERYATLAR

% 10'luk seçim barajını iptal etme, yürürlükten kaldırma mümkün değildir, olacak bir şey değildir

A+A-

Burhan Kuzu, Kırıkkale Üniversitesi Hukuk ve Adalet Topluluğu tarafından düzenlenen 'Türkiye için Başkanlık Sistemi Modeli' konulu konferansa katıldı. Konferansın adı "Başkanlık sistemi" olsa da Burhan Kuzu'nun konusu Seçimde ki baraj sistemi oldu.

TEK BAŞINA İKTİDAR OLAMAYACAĞIZ KORKUSU SARDI

AKP'nin yaklaşık 12 yıldır sürdürdüğü "Tek başına İktidar" imkanınıi sağlayan ve " Darbe Anayasasından" kalan % 10 luk baraj avantajının AYM tarafından kaldırılma ihtimalini anlatan Burhan Kuzu, tam bir "can havli" görüntüleri verdi, Bazı araştırma şirketlerinin "Baraj kalkarsa Partilerin Meclis durumu ne olur tablosu yayınlaması, AKP Anayasa Komisyonu başkanı Burhan Kuzu'yu ve tüm iktidar mensuplarını teleşandırıyor.

YOK HÜKMÜNDEDİR

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın seçim barajıyla ilgili bireysel başvuru konusunda yaptığı açıklamalara ilişkin bir soru üzerine verdiği cevapta;"Hakikaten tüyler ürperten yorumu bana ait değildir gazeteciye aittir açıklamasını keşke daha önce yapsaydı. İki gün sustuktan sonra gelen aşırı eleştiriler karşısında mı yaptı onu bilemiyorum. Sonucunu bekleyeceğiz. Bu şekilde bir yöntemle, işin sonucu yüzde 10'luk seçim barajını iptal etme, yürürlükten kaldırma mümkün değildir, olacak bir şey değildir. Tamamen yetkisiz ve yok hükmünde bir işlemdir. Yapacaklarını sanmam" dedi.

031220141726356981057_2.jpg

Burhan Kuzu, Kırıkkale Üniversitesi Hukuk ve Adalet Topluluğu tarafından düzenlenen 'Türkiye için Başkanlık Sistemi Modeli' konulu konferansa katıldı. Kırıkkale Üniversitesi Mavi Salonunda düzenlenen toplantıya Kırıkkale Valisi Ali Kolat, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ekrem Yıldız, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kaçar, Baro Başkanı Av. Ayhan Yılmaz, Öğretim görevlileri ve kalabalık bir öğrenci katıldı. TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Haşim Kılıç'ın seçim barajıyla ilgili açıklamasına ilişkin bir soru üzerine "Tamamen yetkisiz ve yok hükmünde bir işlemdir. Yapacaklarını sanmam" dedi. Kuzu, Kırıkkale Üniversitesi Mavi Salonda, "Türkiye İçin Başkanlık Sistemi Modeli" konulu konferanstan önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. AYM Başkanının böyle bir açıklamayı yapmaması gerektiğini söyleyen Kuzu, şöyle devam etti:

"YÜZDE 10'LUK SEÇİM BARAJINI İPTAL ETME MÜMKÜN DEĞİLDİR"

"Açıklama sonrasında tepkimizi çok açık, net ve sert bir şekilde verdik. Kılıç'ın sonradan yaptığı açıklamada 'böyle bir şey demedim, çalışma devam ediyor' deyince artık tartışmanın bir anlamı kalmadı. Hakikaten tüyler ürperten yorumu bana ait değildir, gazeteciye aittir açıklamasını keşke daha önce yapsaydı. İki gün sustuktan sonra gelen aşırı eleştiriler karşısında mı yaptı, onu bilemiyorum. Kılıç'ın yaptığı düzeltmeyi, açıklamayı biz doğru ve samimi sayıyoruz. Sonucu bekleyeceğiz. Bu şekilde bir yöntemle, işin sonucu yüzde 10'luk seçim barajını iptal etme, yürürlükten kaldırma mümkün değildir, olacak bir şey değildir. Yaptım oldudan başka bir şey değildir. Tamamen yetkisiz ve yok hükmünde bir işlemdir. Yapacaklarını sanmam. Yaparlarsa da dediğim şekilde sonuç budur. O zaman bu memlekette hiçbir kurumu yerinde tutamazsınız. Her kurum fiili durumlar oluşturur kendine göre, Türkiye'nin yaşama imkanı kalmaz. Yargı bu işin başını çekmemeli".

"İNSANLARIN ONURU YÜZDE 10'LUK BARAJDAN DAHA MI AŞAĞIDA?"

Kuzu, bireysel başvurunun Anayasa Komisyonu Başkanı olarak kendi dönemlerinde geldiğini belirttiği konumasının devamında, "Bireysel başvuru yetkisini bu mahkemeye biz verdik, AK Parti döneminde verildi. Çok emeğim var. O kurum Türkiye'ye yakışır şekilde kullanılsın diye. Benim açılmış davam var, Anayasa Mahkemesi'ne benim bireysel başvurum var 6-7 ay önceden verilmiş. Hala bir ses yok. Eğer hakikaten Anayasa Mahkemesi'nin vakti varsa, benim talebime bir karar versin. Bana twitterdan ağır küfürler var. Anayasa Mahkemesi evvela bunlara bir çözüm bulsun. İnsanların onuru yüzde 10'luk barajdan daha mı aşağıda" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.