1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AKP SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK "İSRAİL TÜRKİYE'NİN DOSTUDUR"
AKP SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK "İSRAİL TÜRKİYE'NİN DOSTUDUR"

AKP SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK "İSRAİL TÜRKİYE'NİN DOSTUDUR"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, 'Türkiye ile İsrail'in anlaştığı şeklinde haberler çıktı.

A+A-

Kesin anlaşma yok, henüz imza atılmış bir şey söz konusu değil. Bir taslak üzerinde çalışılıyor. Kuşkusuz, İsrail devleti ve İsrail halkı, Türkiye'nin dostudur. Şimdiye kadar ki eleştirilerimiz, İsrail hükümetinin aşırı davranışlarına, meşru görmediğimiz davranışlarına dönüktür' dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Genel Başkan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında AK Parti Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı devam ederken gazetecilere açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

İSRAİL İLE KESİN ANLAŞMA YOK

Türkiye ile İsrail'in anlaştığı yönündeki haberlere değinen Çelik, "Kesin anlaşma yok, henüz imza atılmış bir şey söz konusu değil. Bir taslak üzerinde çalışılıyor. Kuşkusuz, İsrail devleti ve İsrail halkı, Türkiye'nin dostudur. Şimdiye kadar ki eleştirilerimiz, İsrail hükümetinin aşırı davranışlarına, meşru görmediğimiz davranışlarına dönüktür" dedi.

Türkiye-Rusya ilişkileri konusunda Çelik, "sovyetik propagandalara başvurulmaması gerektiğini" söyledi. Bundan sonra da Türkiye-Rusya ilişkilerinin bir şekilde süreceğinin altını çizen Çelik, şöyle devam etti:

"O sebeple Rusya yönetiminin bu sözleri sarf ederken büyük tarihi ilişkilerimizi göz önünde tutmalarını ve yine Türkiye ve Rusya arasında gelecekte halklarla devletler arasında sürdürülmesi zorunlu olan bu büyük gelişmelere ve geleceğe dönük olarak, geleceği lekeleyecek aşırı ifadelerde bulunmamalarını diliyoruz, kendilerine tavsiye ediyoruz. Ama çok çeşitli kaynaklardan Türkiye'yi DAEŞ terör terör örgüyle bulaştırmaya çalışan oradaki DAEŞ terör örgütünün petrol ticaretinin parçası gibi göstermeye çalışan bir takım yaklaşımlar söz konusu oldu. Bunların hepsinin yalan olduğunu herkes biliyor. Dünyada da kimse bunları ciddiye almıyor. Üzüldüğümüz nokta, Türkiye ve Rusya ilişkilerinin bu şekilde zedelenmeye çalışılmasıdır."

"Türkiye ve Rusya ilişkileri, Rusya'daki yönetimin yanlış yaklaşımlarından çok daha büyüktür" diyen Çelik, şunları kaydetti:

"Bunları aşacak tarihsel derinliğe ve gelecek perspektifine sahiptir. Bu vesileyle bir CHP milletvekilinin, bir Rus kanalında tutup da DAEŞ'in elindeki sarin gazını Türkiye'nin verdiği şeklindeki yalan ifadesini açık bir şekilde kınıyoruz. Bu psikopatolojik bir durum ve kesinlikle başka şekillerde ele alınması gerekiyor.

"HERKESİN DİKKATİNİ ÇEKİYOR"

Çelik, terörle mücadele kapsamında ret, inkar ve asimilasyon politikalarının bitmesinin ardından Milli Birlik Kardeşlik Projesi ve Çözüm Süreci dönemlerinde silahların ülke dışına çıkarılması için yoğun bir faaliyet yürütüldüğünü söyledi.  Çelik, "Diyarbakır'ın Sur ilçesinde, Cizre, Silopi ve Nusaybin'de terör örgütünün faaliyetlerinin, bütün dünyanın gördüğü en vahşi terör örgütlerinden biri olan DAEŞ'in Irak'ta Suriye'de ve dünyanın diğer yerlerinde yaptığı bir takım yıkıcı faaliyetlerle bu derece benzerlik göstermesi herkesin dikkatini çekmektedir" dedi.

Ömer Çelik, şöyle konuştu:

"Asıl amacı 'her türlü silahlı gruba karşı olmak' şeklinde tanımlanması gereken siyasi parti yetkililerinin hendek siyaseti peşinde koşması, camilerin yakılmasını savunması bu hendekleri kazanlara destek çıkması meşru değildir. Bütün bunlar vatandaşlarımızın gözü önünden olmaktadır. 7 Haziran seçimleri öncesi liberal siyasetin bazı kavramlarını kullanarak, radikal demokrasi gibi kavramları dillendirerek özgürlükçü bir siyaset peşinde koştuklarını söyleyenlerin gelip vardığı noktanın hendek siyasetini savunma olması herkesin gözü önünde gerçekleşmektedir."

Yakın zamanda medyada gündem olan Türkiye'nin Musul yakınlarındaki Başika kampında bulundurduğu askeri kuvvetle ilgili bir takım spekülasyonlar olduğunu anımsatan Çelik, bunun açık bir biçimde Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki kararlılığını, uluslararası koalisyonun DAEŞ'e karşı yürüttüğü terörle mücadeleyi Türkiye'nin desteklediğini gösteren bir tutum ve konuşlanma olduğunu ifade etti.

"Türkiye asker çekiyor mu, asker sayısını artırıyor mu" gibi tartışmaların yapıldığını anlatan Çelik, şu ifadeleri kullandı:

"Prensip şudur, orada DAEŞ terör örgütüyle bir mücadele yürütülmektedir. Musul'a, Kerkük'e 20-30 kilometrelik mesafeler içerisinde bir kamptır. Bir takım terör örgütlerinin hedefinde bir kamptır. Dolayısıyla o eğitim faaliyetlerinin, mücadelenin sağlıklı yürütülmesi için kamptaki unsurlarımızın ihtiyaç duyduğu kadar koruma kuvveti orada bulundurulur. Bunun fazlası olduğunda bu başka bir bölgeye kaydırılabilir ama bu mesele Türkiye orada asker çekiyor mu ya da asker artırıyor mu gibisinden ele alınacak bir mesele değildir. Türkiye, hiçbir şekilde oraya merkezi hükümetin ya da Kuzey Irak'taki hükümetin rahatsız olacağı şekilde konuşlanma yapmamaktadır. Bir gün arzu ederiz ki merkezi hükümet Irak üzerinde tam hakimiyetini her bakımdan sağlar ve oradaki terör unsurlarına gereken cevabı verebilecek düzeye erişirse kuşkusuz bu kamplara da konuşlanmalara da ihtiyaç kalmayacaktır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.