1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. AKP MHP OLMADI YETKİSİZ HÜKUMETE DEVAM
AKP MHP OLMADI YETKİSİZ HÜKUMETE DEVAM

AKP MHP OLMADI YETKİSİZ HÜKUMETE DEVAM

"Cumhurbaşkanımızla da istişare ederek bundan sonra atacağımız adımlarla ilgili bir değerlendirmede bulunacağız"

A+A-

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, koalisyon hükümeti görüşmeleri kapsamında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile 2.5 saat süren görüşmeden sonra basın açıklaması yaptı.

MAALESEF MÜMKÜN OLAMADI

Davutoğlu, "Maalesef, çok arzu etmemize rağmen gerek CHP'yle, gerekse MHP'yle koalisyon zemini olmadı. Elimden gelen bütün çabayı gösterdim. Sayın Bahçeli ve Kılıçdaroğlu da şahittir. 23 Ağustos'tan sonra ülkenin erken seçime gitmesi çerçevesinde neler yaşanır takdir edemem. Cumhurbaşkanı ile istişare edeceğim, gerekirse görevi iade edeceğim" diye konuştu.

DÜRÜST BİR GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRDİK

Davutoğlu, "Her şeyden önce teşekkür ederim. Bahçeli ile gayet samimi, dürüst, açık yürekli bir görüşme gerçekleştirdik. Terör ile mücadele kapsamında geldiğimiz son noktayı paylaştım. Bahçeli, Ak Parti ile bir koalisyon imkanını mümkün görmediğini ifade etti. Ben kendisinin yaklaşımını saygıyla karşıladığımı ifade ettim. Olabilecek senaryoları dile getirdi. Bir koalisyon mümkün görünmüyor. Bahçeli, 'Ak Parti ile kısa süreli bir seçim koalisyonu mümkün görünmüyor' diyerek bir azınlık hükümeti desteği zaten daha önce de kabul etmeyeceğini ifade ettiğini söyledi. Erken seçim kararı için de bir hükümet Melis'e gelirse toplantıya katılacaklarını ama erken seçime destek vermeyeceklerini ifade etti" açıklamasında bulundu.

"MAALESEF, ÇOK ARZU ETMEMİZE RAĞMEN GEREK CHP'YLE GEREKSE MHP'YLE KOALİSYON ZEMİNİ OLMADI"

Davutoğlu, "Maalesef, çok arzu etmemize rağmen, gerek CHP'yle gerekse MHP'yle koalisyon oluşturmanın zemini olmadığı açık bir şekilde ortaya çıkmış bulunmaktadır. Bunu ilk fırsat MKYK'da arkadaşlarımla, daha sonra Cumhurbaşkanımızla da istişare ederek bundan sonra atacağımız adımlarla ilgili bir değerlendirmede bulunacağız" diye konuştu.

Davutoğlu, "Elimden gelen bütün çabayı gösterdim. Sayın Bahçeli ve Kılıçdaroğlu da şahittir" dedi.

Davutoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımızın takdir etmesi halinde 23 Ağustos'tan sonra ülkenin erken seçime gitmesi çerçevesinde neler yaşanır bunu takdir etmem mümkün değil. 9 Temmuz'dan bu yana olabilecek bütün yolları denediğimi düşünüyorum" dedi.

Davutoğlu, "Cumhurbaşkanı ile istişare edeceğim gerekirse görevi iade edeceğim" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.