1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. AKP İTİRAZ ETTİ CHP'NİN O PANKARTLARI TOPLANDI
AKP İTİRAZ ETTİ CHP'NİN O PANKARTLARI TOPLANDI

AKP İTİRAZ ETTİ CHP'NİN O PANKARTLARI TOPLANDI

CHP Avcılar Gençlik Kolları'nın Ankara'da geçen cumartesi günü düzenlenmek istenen mitinge yönelik bombalı saldırıya tepki amacıyla hazırlayarak, 14 yere astığı 'Faile Meçhul Değil, Faili Meşhur' yazılı pankart, AK Parti İlçe yönetiminin...

A+A-

CHP Avcılar Gençlik Kolları'nın Ankara'da geçen cumartesi günü düzenlenmek istenen mitinge yönelik bombalı saldırıya tepki amacıyla hazırlayarak, 14 yere astığı 'Faile Meçhul Değil, Faili Meşhur' yazılı pankart, AK Parti İlçe yönetiminin başvurusu üzerine seçim kurulu kararı ile toplatıldı.

FAİLİ MEÇHUL DEĞİL, FAİLİ MEŞHUR

CHP Gençlik Kolları üyeleri ilçedeki çeşitli mahallelere üzerinde Ankara'daki katliamdan farksız canlı bomba saldırılarından yaralı kurtulan dehşet içerisindeki baba ile kızının simge fotoğrafının üzerinde ‘Faili Meçhul Değil, Faili Meşhur’ yazılı pankartları astı. AK Parti ilçe yöneticileri bu pankartın asıldığı yerler ve içeriğinin Seçim Yasası'na aykırı olduğunu savunarak İlçe Seçim Kurulu'na başvurdu.

BAŞBAKAN VE CUMHURBAŞKANINI ÇAĞRIŞTIRIYOR

Avcılar İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Ömer Berber ve Seçim Müdürü Kaya Kızılgül, AKP'nin pankartların Türkiye’nin içinden geçtiği hassas terör ve siyasi ortamı nedeniyle toplumsal barışı tehdit edeceği, ‘Faili Meşhur’ sözünde Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nı zan altında bırakacak bir algı oluşturduğunu ve bunların ivedilikle toplanması gerektiğine dair başvurusunu inceledi. Seçim kurulunun isteği üzerine Avcılar Emniyet Müdürlüğü de, ilçede 14 ayrı yere bu pankartların asıldığını belirledi. İlçe Seçim kurulu verdiği kararda, afiş ve pankart asılma yerlerinin 298 sayılı yasadaki ilgili maddelerin işlendiği siyasi partilerin bilboardlara hangi tarihlerde parti flama, afiş ve pankartlarının asılması konusunun kura sonucu yer ve günlerinin belirlendiğini hatırlattı.

14 PANKART KALDIRILDI

Bu pankartların Avcılar’daki Gümüşpala, Firuzköy Yeşilkent, Mustafa Kemal Paşa, Merkez, Ambarlı ve Cihangir mahallelerinde belirlenen tarih dışında ayrıca partilere tahsis edilmeyen yerlerde olduğu, YSK’nın kararına aykırı durum oluşturduğu ve bu nedenle 14 ayrı yerdeki pankartların kaldırılması gerektiğine karar verildi.

Kararda, AK Parti başvurusunda pankart içeriğinin ‘Toplumsal barışı tehdit ettiği, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, Cumhurbaşkanı’nı zan altında bırakacak bir algı oluşturduğu’ için bunların ivedilikle toplatılmasına dair isteği de olduğu hatırlatılırken, itirazı yapan siyasi partinin pankartın içeriği ile ilgili isterlerse yargıya başvurabileceklerini bildirdi.

HİÇ BİR SIFAT VE İSİM BELİRTİLMEDİĞİ HALDE

CHP Avcılar Gençlik Kolları Başkanı Okan Yılmaz, Ankara’da geçen cumartesi günü düzenlenmek istenen ‘Emek, Demokrasi ve Barış Mitingi’ne katılanlara yönelik 97 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıya tepki amacıyla astıkları pankartlarda hiçbir sıfat veya isim belirtmedikleri halde birilerinin rahatsız olarak yasal yollara başvurduklarını söyledi. Yılmaz, “Biz bu pankartı asmasak bile faillerin kim olduğunu tüm Türkiye biliyor ve tanıyor. ‘Korkmayacağız, yılmayacağı ve sinmeyeceğiz! Son alarak bir atasözümüzü hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum; Yarası olan gocunur” diye açıklama yaptı.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.