1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. AKP İLE HDP SERTLEŞİYOR
AKP İLE HDP SERTLEŞİYOR

AKP İLE HDP SERTLEŞİYOR

Kusura bakmasın ama kendisi güvenlik güçlerine bu kadar yetkiyi verirse, öldürme yetkisi verirse kanı bizatihi kendisi dökmüş olacak, sorumlusu da kendisi olacak.

A+A-

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: Başbakan güvenlik güçlerine bu kadar yetkiyi verirse dökülecek her damla kandan başbakan kendisi sorumludur. Bizim açıklamalarımızı dikkatli dinlesin, çarptırmasın.

11. KÜRT KONFERANSINA KATILACAK

Avrupa Parlamentosu'nda düzenlenen 11. Kürt Konferansı'na katılmak üzere Brüksel'de bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, konferans öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı,

Selahattin Demirtaş, gazetecilerin "Davutoğlu'nun 'Demirtaş'ı uyarıyorum; Bundan sonra şehirleri kan gölüne çevireceklerini söylüyorsa dökülecek her kandan Demirtaş sorumludur.'" sözlerinin hatırlatılması üzerine "Sayın Başbakan'ın yapılan açıklamaları dikkatlice dinlemesi ve anlaması lazım. Yaptığım değerlendirmede asla ne şiddet çağrısı vardır ne de buna teşvik vardır." dedi

GÜVENLİK PAKETİ ÇATIŞMALARA NEDEN OLACAK

Mecliste Onaylanan güvenlik paketinin kargaşaya ve çatışmaya yol açacağını ileri süren Demirtaş konuşmasını şöyle sürdürdü. "Tam tersine hükümetin çıkardığı veya çıkaracağı güvenlik paketinin ciddi şekilde kan dökülmesine yol açacağı uyarısını yapıyorum ve bu konuda, bu paketin geçmemesi için bütün demokratik hakkımızı, muhalefet hakkımızı kullanacağımı belirtiyorum."

GÜVENLİK GÜÇLERİNE BU YETKİYİ VERİRSE

 Başbakanını verdiği yanıtın kaygılarında haklı olduğu sonucunun çıktığını söyleyen Demirtaş şöyle devam ett. "Çünkü kendisi ilk etapta hemen kan döküleceğini ifade ediyor. Kim dökecek bu kanı. Kusura bakmasın ama kendisi güvenlik güçlerine bu kadar yetkiyi verirse, öldürme yetkisi verirse kanı bizatihi kendisi dökmüş olacak, sorumlusu da kendisi olacak."

TOPU BAŞKA YERE ATMAYA GEREK YOK

Sözlerinin evrensel bir hak olan protesto ve gösterilerden ibaret olduğunu tekrarlayan Demirtaş; "Topu başka yere atmaya, meseleyi çarpıtmaya gerek yok. Biz evrensel bir hak, anayasal bir hak olan gösteri, yürüyüş, miting hakkını kullanma konusunda irade beyan ettik diye bizi şiddet yanlısı göstermeye hiç kimsenin hakkı yok. HDP'nin bu konudaki tutumu, çağrısı budur. Benim de yaptığım açıklama bundan ibarettir" diye yanıt verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.