1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. AKP HÜKUMETİ LİBYA'YA IŞİD'LE MÜCADELE DESTEĞİ VERECEKMİŞ
AKP HÜKUMETİ LİBYA'YA IŞİD'LE MÜCADELE DESTEĞİ VERECEKMİŞ

AKP HÜKUMETİ LİBYA'YA IŞİD'LE MÜCADELE DESTEĞİ VERECEKMİŞ

DEAŞ ve Ensar El Şeria olmak üzere terörle mücadele alanında ve karşı karşıya olduğu diğer birçok sınamada Libya'ya yardımcı olmaya hazırdır.

A+A-

Dışişleri Bakanlığı Libya hakkında yapılan ortak açıklamaya ilişkin "Uluslararası toplum, Libya halkına ve onların seçecekleri liderlere destek vermeye hazırdır.

DEAŞ'A KARŞI DESTEK VERECEK

Uluslararası toplum, Ulusal Mutabakat Hükümeti ile çalışmaya ve talep ettikleri takdirde, başta DEAŞ ve Ensar El Şeria olmak üzere terörle mücadele alanında ve karşı karşıya olduğu diğer birçok sınamada Libya'ya yardımcı olmaya hazırdır. Libya siyasi diyaloğuna katılan tüm taraflara ülkedeki istikrarsızlığa son verecek bu fırsatı kaçırmamaya, ilave değişiklik talep etmeden siyasi anlaşmayı onaylamaya ve tam olarak uygulamaya yönelik çağrımızı yineliyoruz" ifadelerine yer verdi.

ORTAK AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı Libya hakkında yapılan ortak açıklamaya ilişkin şu ifadeleri kullandı: "Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Fransa, İngiltere, İspanya, İtalya, Katar, Tunus, Türkiye Dışişleri Bakanları ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi, Libya Siyasi Diyaloğuna katılan tüm taraflara, BM Özel Temsilcisi Leon'un kolaylaştırıcılığında

LİBYA'NIN GELECEĞİNİ KURTARMAK İÇİN

Cenevre ve Sahirat'ta gerçekleştirilen toplantıları müteakip varılan siyasi anlaşmayı biran evvel onaylamaları çağrısında bulunmaktadırlar. Libya siyasi diyaloğuna katılan tüm taraflar zor bir seçimle karşı karşıyadır. Taraflar Siyasi Anlaşma ve Eklerinin onay sürecini 20 Ekim 2015 sonrasına bırakabilir veya ilave değişiklikler talep etmeyi denemek suretiyle ülkenin istikrarını riske atabilirler. Libya'nın geleceğini güvence altına alabilmek için, Libya'daki tüm tarafları, çetin müzakereler sonucunda varılan ve yeni bir Anayasa üzerinde anlaşmaya varılıncaya kadar ihtiyaç duyulan istikrar ortamını temin edebilecek siyasi uzlaşıyı yansıtan anlaşmayı biran evvel onaylamaya çağırıyoruz. Böylece yeni yapılacak seçimlerle Libya, meşruiyeti ülke içinde ve dünyada tanınacak, tam temsil kapasitesine sahip, kapsayıcı ve demokratik bir meclise kavuşabilecektir. Libya halkı, can kaybına yol açan, ülkede terörizmin güçlenmesine neden olan ve ülke ekonomisine ağır zarar veren istikrarsızlığın biran evvel sona erdirilmesine dair iradesini açıkça ortaya koymuştur.

SİYASİ ANLAŞMA ONAYLANSIN

Uluslararası toplum, Libya halkına ve onların seçecekleri liderlere destek vermeye hazırdır. Uluslararası toplum, Ulusal Mutabakat Hükümeti ile çalışmaya ve talep ettikleri takdirde, başta DEAŞ ve Ensar El Şeria olmak üzere terörle mücadele alanında ve karşı karşıya olduğu diğer birçok sınamada Libya'ya yardımcı olmaya hazırdır. Libya siyasi diyaloğuna katılan tüm taraflara ülkedeki istikrarsızlığa son verecek bu fırsatı kaçırmamaya, ilave değişiklik talep etmeden siyasi anlaşmayı onaylamaya ve tam olarak uygulamaya yönelik çağrımızı yineliyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.