1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. AKP Geri Adım Attı
AKP Geri Adım Attı

AKP Geri Adım Attı

Başlama yaşı dolaylı bir biçimde altıya yükseltildi.

A+A-
AKP 4+4+4 DE GERİ ADIM ATTI

Muhalefetin, uzmanların, kamuoyunun uyarılarına karşın, sırf hafız yetiştiren tarikat kurslarına öğrenci sağlayabilmek için beşe düşürülen okula başlama yaşından geri adım atıldı. Başlama yaşı dolaylı bir biçimde altıya yükseltildi.
 
Eğitimin altını üstüne getiren, “4+4+4” kesintili zorunlu eğitim sistemindeki ilk geri adım, bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliği ile atıldı. Yasada isteğe bağlı 60 ay (5 yaş), zorunlu 66 ay (5.5) olarak belirlenen okula başlama yaşı, okullarda büyük sorunlara neden oldu. Büyük çocuklarla anaokulunda olması gereken çocukların bir arada eğitim görmesinin yarattığı sıkıntılar üzerine Milli Eğitim Bakanlığı, yönetmeliği değiştirmek zorunda kaldı.


VELİLER İSTERSE GÖNDERMEYECEK
 
İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle; 66’ıncı aydan itibaren okula başlama zorunluluğu velilerin inisyatifine bırakıldı. Veliler, 66, 67, 68 aylık çocuklarını okullara verecekleri dilekçeyle okula göndermeyebilecek. 69, 70 ve 71 aylık çocukların velilerden çocuklarının okula başlamaya hazır olmadığını düşünenler hastanelerde rapor alarak, çocuklarının okula başlamasını bir yıl süreyle erteletebilecek.
 
Alınan bu kararla birlikte zorunlu okula başlama yaşı 71 aya (6 yaş) kadar yükseltildi. Böylece çocukların yine eskiden olduğu gibi 6-7 yaş arasında okula başlamalarının yolu açıldı.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.