1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. AKP ERZURUM'DA SERT KAYAYA ÇARPTI
AKP ERZURUM'DA SERT KAYAYA ÇARPTI

AKP ERZURUM'DA SERT KAYAYA ÇARPTI

Erzurumda başarılı bir seçim çalışması sürdüren CHP'nin Kadın Adayı Avukat Gonca Ataş'a son çıkarılan engel akla durgunluk verdi.

A+A-

CHP'nin Erzurum'da stant olarak kullandığı ve seçim çalışmalarını yürüttüğü TIR, Yakutiye Kent Meydanından 'tarihi alana zarar verdiği' gerekçesiyle kaldırılmak istendi.

HER GÜN BAŞKA BİR ENGEL ÇIKARDILAR

CHP Erzurum Milletvekili adayı Gonca Aytaş ise sık sık seçim çalışmalarının engellenmesine isyan ederek, "Burası tarihi bir alan değil. Yerdeki taşlar 2010 yılında yaptırılmış. Burada tarihi eserler var, ama onlara hiçbir zarar vermiyoruz" dedi.

ZABITA POLİS SEFERBER OLDU

Havuzbaşı semtindeki Kent Meydanında geçen 8 Mayıs günü seçim çalışmalarını yürütmek için TIR dorsesinde stant açmak isteyen CHP Milletvekili adayı Gonca Aytaş, zabıta ve polisin müdahalesiyle karşılaşmıştı. Bu engeli İlçe Seçim Kurulu'nun kararı ile aşan Avukat Gonca Aytaş, geçen 24 Mayıs gecesi seçim TIR'ını bu kez Cumhuriyet Caddesinin ortasındaki Yakutiye Kent Meydanına taşıdı. Merkez Yakutiye Belediye Başkanı AK Partili Ali Korkut'un basın danışmanı Kenan Biliz, bugün beraberindeki zabıta memurları ile birlikte CHP'nin TIR'ı kaldırması gerektiğini söyledi. Kenan Biliz, CHP İl Başkanı Tevhit Yavuz'a tarihi meydana zarar verdikleri gerekçesiyle TIR'ın kaldırılması konusunu tartıştı.

KOCA ERZURUM'A CHP TIR'I SIĞAMADI

Seçim çalışmalarını yürütmek için Şenkaya ilçesine giderken TIR'ın kaldırılması için zabıtaların geldiğini öğrenen Gonca Aytaş, geri dönerek meydana geldi. Kenan Biliz, TIR'ın meydandaki taşlara ve çimenlere zarar verilerek alana sokulduğunu bu nedenle kaldırılması gerektiğini anlattı. Biliz, AK Parti ve MHP'nin kent meydanı önündeki kaldırımlara stant açtığını, CHP'nin de TIR'ı oraya götürebileceği önerisinde bulundu. Gonca Aytaş, bunun üzerine İlçe Seçim Kurulunun kararını göstererek TIR'ı meydanda tutmaya devam edeceklerini bildirdi. Aytaş, TIR'ı alana sokarkan zarar vermemek için çalıları yerinden çıkarıp tekrar diktiklerini bildirdi. Meydanın tarihi olmadığını, sadece alandaki eserlerin tarihi olduğunu vurgulayan Aytaş, sürekli seçim çalışmalarının engellediğini anlatarak "Sizin hiç vicdanınız yok mu?" diye tepki gösterdi.

KONSER İÇİN KURULAN STANDI ZEMİNE ÇAKARAK YAPTILAR

Avukat Gonca Aytaş, meydandaki tarihi Yakutiye Medresesi önüne Büyükşehir Belediyesi'nce kurulan konser stantının zemine çakılarak yapıldığını bunun tonajının daha ağır olduğunu ve alana zarar verdiğini bildirdi. Yakutiye Kent Meydanının özellikle Ramazan ayında fuar alanına dönüştürüldüğünü onlarca taşıtın alana getirilip lunaparka çevrildiğini anlatan Aytaş şunları söyledi:

TIR AĞAÇLARA ZARAR VERİYORMUŞ

"TIR'ın usulsüz olarak meydana konulduğunu söylüyorlar. TIR taşlara, ağaçlara zarar veriyormuş. TIR'ı alana sokarken kapıyı kırmışız. Meydanda tek bir ağaç bile yok. TIR'ı buraya sokmak için merdivenlerin üzerinden geçmemize imkan yok. TIR geçerken çalıları yerinden çıkarıp tekrar diktik ki zarar görmesinler. Hatta meydana TIR'ı sokarken yanlış bir park vardı. Bunu 155'e arayıp ihbar ettik ki alana rahat girebilelim. Kimse bu sırada bize müdahale etmedi. Tarihi yapıların yanında müzik bile çalmıyoruz ki zarar görmesin. TIR'ın tonajı ağır olduğu için yer döşemeye zarar veriyormuş.

Taşlar 2010 yılında yaptırılmış. Ama Yakutiye Medresesinin önüne kurulan çelik sistemli konser alanı buraya ne kadar zarar veriyor? Neden yanlı davranıyorsunuz? Vicdanınız yok mu sizin? Biz burada yasal kararla duruyoruz. Hukuksuz bir işlem yapılmasına en başta ben müsaade etmem. Çünkü avukatlığıma, hukukçuluğuma bir zarar getirmek istemem. Burası tarihi meydan değil bir kere. Çevresinde tarihi eser var. Hiç kimseye ve hiç bir şeye zarar vermeden seçim çalışması yapıyoruz."

Bu açıklama üzerine basın danışmanı ve zabıta memurları hiç bir işlem yapmadan kent meydanından ayrıldı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.