1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. AKP ADAYLARINDAN ŞOK EDEN TAŞIMALI SEÇMEN İZDİHAMI
AKP ADAYLARINDAN  ŞOK EDEN TAŞIMALI  SEÇMEN İZDİHAMI

AKP ADAYLARINDAN ŞOK EDEN TAŞIMALI SEÇMEN İZDİHAMI

Seçim mitinglerine sahip oldukları belediye otobüsleri ile kilometrelerce öteden vatandaş taşıyan AKP'nin adayları da aynı cinliğe başvurunca izdiham oluştu

A+A-

AKP İzmir'de sivil toplum kuruluşu temsilcilerine “Kimi milletvekili olarak görmek istiyorsunuz ?" diye sordu. Milletvekili aday adaylarının organize olup ilçelerden otobüs kaldırmasıyla partide izdiham yaşandı. 9 olan sandık sayısı 15'e çıkarıldı. Sonuç açıklanmadan çuvala konup Genel Merkez'e gönderilecek. Böylelikle her seçimde düzenledikleri mitinglere yüzlerce kilometre üzerinden vatandaş taşıyan AKP'de aday adaylarında geleneklere uyacağı seçim gelmeden belli olmuş oldu.

OTOBÜSÜ ÇOK OLAN ADAY KAZANDI

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki üst kurul, İzmir milletvekili adaylarını görüşmek için Genel Merkez'de toplanırken, İzmir'de bugün dernek, vakıf, meslek örgütü ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine “Kimi milletvekili olarak görmek istiyorsunuz ?" diye soruldu. İzmir Valiliği'ne kayıtlı sivil toplum kuruluşlarının listesini alan AK Parti, hafta sonu basın yoluyla duyuru yaptı. Derneklerin sadece başkanlarının değil yönetim kurulu üyelerinin de oy verdiği eğilim yoklamasında herkesin katılımı halinde 6 bin dernekten 96 bin kişinin katılımı bekleniyor.

KARGAŞA KARGAŞA ÜSTÜNE

Oylama, AK Parti İzmir İl Başkanlığı binasının üst katındaki Seçim Koordinasyon Merkezi'nde (SKM) yapıldı. Kaya Termal Otel olarak duyurulan yer, son anda kontrolün kolay sağlanabilmesi için değiştirildi. Akşam saatlerine kadar sürecek oylama saat 09.00'da başladı. STK temsilcilerine üzerinde 'birinci bölge' ve 'ikinci bölge' yazan iki ayrı pusula verildi. Her bölge için oy pusulalarında 13 kişilik boşluk bırakıldı. Temsilcilere listeyi 13'e kadar doldurmak zorunda olmadıkları istedikleri kadar yazabilecekleri söylendi. İki bölgenin pusulası tek zarfa kondu, zarfın ağzı kapatılıp sandığa atıldı. Oy verme işleminin ardından sandıklardan çıkarılacak zarflar sayılacak, imza sayısı ile eşitlenecek ancak açılmadan mühürlü çuvallara konacak ve en geç çarşamba günü ellerinde olacak şekilde Genel Merkez'e gönderilecek.

BİNA ÖNÜNDE PROPAGANDA

Sabah saatlerinden itibaren başlayan eğilim yoklamasında öğle saatlerinde izdiham yaşandı. Başta hemşehri dernekleri, ilçe ticaret odaları ve spor kulübü dernekleri olmak üzere STK'ların yoğun katılım gösterdiği oylamada bir kişi beş derneğe üyeyse beş kez oy verdi. Milletvekili aday adayları, parti binasının önünde propaganda yaparak oy istedi. Aday adayları yolun kaldırımlarına üzerinde fotoğrafları ve adları bulunan ayaklı panolar koydu. Bazı gençler, aday adaylarının pankartlarını üzerlerine asarak, dolaştı. Bazı aday adaylarının ilçelerden otobüs kaldırıp, oy kullandırdıkları görüldü.

OYLAMA DEMOKRASİ GÖSTERİSİ OLARAK YAPILDI SONUÇ AÇIKLANMAYACAK

AK Parti SKM Başkanı Mustafa Gedikoğlu, partinin her seçimde İzmir'deki kanaat önderlerinin görüşünü aldığını ancak ilk kez böyle resmi bir oylama yaptıklarını belirterek, “STK'lara 'kimi milletvekili olarak görmek istiyorsunuz' diye sorduk. Bu sorunun yanıtını arıyoruz. Genel Merkez STK görüşlerine çok önem veriyor. Sonuç, adayların belirlenmesinde etkili olacak. Sonuç açıklanmayacak" dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.