1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AKM Polis Cephaneliği Taksim Halkla Savaş Alanı
AKM Polis Cephaneliği Taksim Halkla Savaş Alanı

AKM Polis Cephaneliği Taksim Halkla Savaş Alanı

A+A-
SOSYAL MEDYA PROTESTO ETTİ
 
Taksim’deki AKP Hükümeti'nin yıkmaya çalıştığı Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) polis tarafından işgal edilerek karakola, cephaneliğe dönüştürüldüğü iddia edildi. Olay kamuoyundan tepki çekerken, sosyal paylaşım ağlarında protesto başladı. 
 
Gezi Parkı olaylarınının başından beri polis, AKM’nin önünde konuşlanmış durumda. Olayların bitmesinden sonra da çevik kuvvet polisleri binanın önünden ayrılmadı. Sosyal paylaşım ağlarında AKM’nin karakola dönüştürüldüğü, polisin sosyal olaylarda vatandaşlara terör estirdiği gaz bombalarını, biber gazı tüplerini burada depoladığı iddia ediliyor.

TAKSİM HALKLA SAVAŞ ALANI AKM CEPHANELİK

 
Konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Umut Oran, İçişleri Bakanı Muammer Güler’e, “AKM’yi polis işgalinden kurtaracak mısınız? Kültür merkezini karakola, cephaneliğe dönüştürmek mutad uygulamanız mı? AKM’yi karakola dönüştürmeye Kültür Bakanlığı mı izin verdi?” diye sordu.
 
CHP’li Umut Oran, Taksim’deki AKM’nin polis tarafından işgal edilmesini İçişleri Bakanı Güler ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in yanıtlaması istemiyle iki ayrı soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.
 
POLİS ASAYİŞ KOORDİNE MERKEZİ Mİ?
 
İçişleri Bakanı Güler’e, Umut Oran tarafından yöneltilen sorular şöyle:
 
- Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’ni (AKM) polis asayiş koordinasyon merkezi mi ilan ettiniz? Gerekçesi nedir kim ne zaman bu kararı aldı?
 
- Atatürk Kültür Merkezi’ni karakola mı dönüştürdünüz? Gerekçesi nedir kim, ne zaman bu kararı aldı?
 
- Atatürk Kültür Merkezi’nin polis ekipleri tarafından lojistik, ikmal merkezi ve cephanelik olarak kullanılmasının gerekçesi nedir? Bu kararı kim ve ne zaman aldı?
 
- Atatürk Kültür Merkezi, tamamen polislere mi tahsis edildi? Bunun için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile iletişime geçip onlardan izin alındı mı? Varsa izin yazısının tarih ve sayısı kaçtır, kim imzalamıştır bu belgeyi?
 
- Bir kültür merkezinin karakola veya polis cephaneliğine dönüştürülmesi mutad uygulamanız mıdır, bunun başka örnekleri var mıdır?
 
- Yurttaşlarımızın twitter üzerinden başlattığı #EmniyetAKMyiterket protestosu karşısında Atatürk Kültür Merkezi’ni polis işgalinden kurtaracak mısınız? Polislerin AKM’yi terk etmesi talimatını verecek misiniz?
 
#EmniyetAKMyiterket
 
CHP’li Oran, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’e yönelttiği diğer önergesinde ise “Atatürk Kültür Merkezi, tamamen polislere mi tahsis edildi? Bunun için bakanlık olarak sizden izin istendi mi? Varsa izin yazınızın tarih ve sayısı kaçtır, kim imzalamıştır bu belgeyi?” diye sordu.
 
Oran, Bakan Çelik’e, “Yurttaşlarımızın twitter üzerinden başlattığı #EmniyetAKMyiterket protestosu karşısında Atatürk Kültür Merkezi’ni polis işgalinden kurtaracak mısınız? Polislerin AKM’yi terk etmesi talimatını verecek misiniz?” sorusunu da yöneltti. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.