1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Ak Partili Ensarioğlu; Çözüm Süreci Başbakan'ın Siyasi Hayatından Önemli Bulduğu Bir Konu
Ak Partili Ensarioğlu; Çözüm Süreci Başbakanın Siyasi Hayatından Önemli Bulduğu Bir Konu

Ak Partili Ensarioğlu; Çözüm Süreci Başbakan'ın Siyasi Hayatından Önemli Bulduğu Bir Konu

AK Parti Diyarbakır Milletvekili ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Galip Ensarioğlu, çözüm sürecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın siy...

A+A-

AK Parti Diyarbakır Milletvekili ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Galip Ensarioğlu, çözüm sürecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi hayıtında daha önemli bulduğu bir konu olduğunu ifade ederek, "Onun için biz var olduğumuz müddetçe, partimiz varolduğu müddetçe ve Başbakan sağ olduğu müddetçe çözüm süreci devam edecek" dedi.

Diyarbakır'da seçim çalışmalarını sürdüren AK Parti Diyarbakır Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkan adayı Galip Ensarioğlu, DHA Diyarbakır Bölge Müdürlüğü'nü ziyaret etti. Burada çözüm süreci ve MİT yasa teklifiyle ile ilgili açıklamalarda bulunan Ensarioğlu, çözüm sürecinin çok kıymetli olduğunu ifade ederek, "Çözüm süreci, sayın Başbakan'ın siyasi hayatından, hatta daha değerli bulduğunu söylediği bir konu. Başbakan'ın hiç bir zaman neye mal olursa olsun vazgeçmeyeceği Türkiye'nin en önemli projesidir. Onun için biz var olduğumuz müddetçe, partimiz varolduğu müddetçe ve Başbakan sağ olduğu müddetçe çözüm süreci devam edecek. Çözüm sürecinin devam etmemesinin tek koşulu bizim ortadan kalkmamızdır. Biz halen varsak çözüm sürecide vardır" dedi.

'YASAL OLAMAYAN HİÇBİR ALAN BIRAKMAYACAĞIZ'

Ensarioğlu, Meclis'te gündeme gelen MİT yasa teklifiyle ilgili, Oslo sürecinden sonra bir komployla karşı karşıya kaldıklarını ve Başbakan ile MİT Müsteşarını hedef alan aslında özünde çözüm sürecini hedef alan bir süreç yaşadıklarını söyledi. Ensarioğlu, "Dolayısıyla bu işleri bu ülkede MİT yürütmeyecekte kim yürütecek? Bu operasyonları bütün dünyada gizli servisler yürütür. Türkiye'de taşlar yerine oturuyor. Sistem oturuyor. Zaten bu işleri yapan bir MİT var. MİT dinleme yapacak. Türkiye'de yasal olmayan hiç bir alan bırakmayacağız" diye konuştu.

"İMRALI ZİRATGAH DEĞİL"

Ensarioğlu, BDP heyetleri dışında İmralı Adası'na ziyaretlerin olup olmayacağı ile ilgili bir soru üzerine şunları söyledi:

"Orası bir ziyaretgah değil. Türkiye'nin en önemli sorunun çözümüyle ilgili yani bu işin bir tarafı devletse, hükümetse, bir tarafı da PKK'nın kendisidir ve PKK'nın lideridir. Çözüm sürecinin önemli aktörüdür Öcalan. Bu çözüm sürecindeki faaliyetlerini yürütebilmek ve katkı sağlayabilmesi için kiminle görüşmesi gerekiyorsa onunla görüşür."

"DEMOKRATİK ÖZERKLİK TALEBİ SADECE SLOGAN VE SÖYLEMDİR"

Ensarioğlu, BDP'lilerin demokratik özerklik inşaa etme ile ilgili açıklamalarına değinerek, "Demokratik özerklik ve yahut da özerk bölge bunlar öyle bir partinin, bir grubun ya da birilerinin ben ilan ettim, ben inşa ettim demesiyle olmuyor. Bu cehalettir. Demokratik özerklik ya da özerk bölge anayasal bir statüdür. Bu ancak siz bu idari yapınızla ilgili anayasanıza madde eklerseniz bu statüyü anayasal olarak tanırsanız gerçekleşir. Tek taraflı gerçekleşmez. Bunu da bilmek gerekir. BDP'nin kendi tabanına sunacağı çok fazla argüman kalmadı. Artık mağduriyetleri yok, ölümler yok, cenaze yok, dil ve kimlik önündeki engeller kalkıyor. Türkiye demokratikleşiyor. Ne kaldı Öcalan'a özgürlük, Kürdistan'a statü reformdur. Bu seçim özerkliği inşa ediyoruz. Özerkliğe oynuyoruz. Bunlar sadece slogan ve söylemden ibarettir" dedi.

FA,SS(GG/AAA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.