1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. AĞAOĞLU 1 YILDA AKP'DEN BÖYLE ÇARK ETTİ
AĞAOĞLU 1 YILDA  AKP'DEN BÖYLE ÇARK ETTİ

AĞAOĞLU 1 YILDA AKP'DEN BÖYLE ÇARK ETTİ

AKP ekonomisinin kötüye gidişinin kanıtları hergün bir olayla daha net ortaya çıkıyor. Dolar ve borsa üzerinde yapılan manipülasyon ile ekonomiyi cilalamak yetmiyor. Her devrin İnşaat müteahhidi Ağaoğlu 1 yılda böyle çark etti.

A+A-


Ali Ağaoğlu, Bundan tam bir yıl önce 26 Ocak'ta "AK Parti'yi sandıkta yenemeyenler, ekonomiyi bozarak kurtulmak istiyor. Ekonomiyi durdurma çarkına su taşınıyor" demişti. Ve 1 yıl içerisinde ne olduysa AKP'nin ekonomisini o da bombaladı. Ali Ağaoğlu inçaat sektörü açmaza girdiğinde ilk feryat eden Müteahhit olarak tanınıyor. 

HIZINI ALAMAYIP BUNLARI DA SÖYLEMİŞTİ

Ağaoğlu 1 yıl önce Sabah Gazetesine verdiği röportajda AKP ekonomisini öve öve göklere çıkarırıken hızını alamayıp bunlarıda söylemişti. "Sanayiye dur da inşaata yürü mü dedik. Senin 10 lira kaynağın var bunu sanayiye değil de inşaata mı verdin? İnşaata ne gibi bir teşvik verdin? Ben net bir yorum katıyorum. AK Parti'yi sandıkta yenemeyenler, ekonomiyi bozarak AK Parti'den kurtulmak istiyorlar. Bunun altında yatan benim şahsi düşüncem budur. 

AKP 12 SENEDİR İKTİDARDAYSA EKONOMİ BAŞARISI SAYESİNDEDİR

Ekonomiyi baltalamak istiyorlar. Siyasilerimiz de bu tuzağa düşüyor. Ekonomiyi durdurma çarkına su taşıyorlar. Ancak ekonomiyi bozduğun zaman Türkiye'de iktidar değişiklikleri olur. AK Parti 12 senede iktidardaysa ekonomik başarısının yüzündendir. Bugün bu bozulmaya çalışılıyor. Bu kadar basit. Bunun akılla mantıkla izah edilecek başka hiçbir tarafı yok."


PEKİ PASTA BİTİNCE NE SÖYLEDİ


Ali Ağaoğlu: "50 yıllık ticaret hayatım var. Türkiye'de iş yapmanın hiç bu kadar zor olduğu bir dönem görmedim" dedi. Hayalinde görmediği serveti AKP iktidarı döneminde yapan Ağaoğlu ülkede talan ekonomisi çökünce bakın nasıl feryat ediyor.

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, bugün Maslak 1453 projesinde düzenlediği toplantıda bombaladı.

“SEKTÖR TARTIŞILIR HALE GELDİ

İnşaat sektörünün Türk ekonomisinin lokomotifi olduğuna değinen Ağaoğlu, ancak son dönemlerde sektörün tartışılır bir hale geldiğini, maçın her dakikasında kural değişmeye başladığını, maç başlamadan belli olması gereken kuralın 90′ıncı dakikada değişmemesi gerektiğini söyledi.

Kentsel dönüşüme ilişkin yasanın sağlıklı ve güvenli bir konutta yaşanmasını sağlamak için çıktığını dile getiren Ağaoğlu, Türkiye’deki konut stokunun çok sağlıksız olduğunu, bu yapı stokunun yüzde 70′inin kötü durumda olduğunu, insanların çoğunun canlı canlı tabutta yaşadığını ifade etti.

FİRMALAR CİDDİ SIKINTI İÇERİSİNDE

Ağaoğlu, Kentsel Dönüşüm Yasası’nın çıkmasına çok sevindiklerini ancak yasanın şu anda işler durumda olmadığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Her dakika bir kural değişiyor. Artık işler hale gelmesi lazım. Fikirtepe, Bağdat Caddesi örnekleri var. Fikirtepe’yi herkes yüzüne gözüne bulaştırdı. Sektördeki iyi firmalar hevesli bir şekilde girdi ancak yaşadıkları ortada. Oraya girenler ciddi sıkıntılar yaşıyorlar. Bağdat Caddesi’nde kat sınırı 15′e geldi. Neye göre çıktı? Meclis (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) keyfi olarak kat sınırı getiriyor. Bilimsellik yok. Ama yıkılan bina 15 kattan yüksek. Binlerce insanla kat karşılığı sözleşme yapıldı. Binalar yıkıldı. Şimdi orası kilitlenmiş durumda.

HANİ AKP EKONOMİK BAŞARISIYLA İKTİDARDAYDI

Maçın 90′ıncı dakikasına kurallar değişiyor. Böyle belirsiz bir dönem yaşıyoruz. Biz hiçbir zaman kuralsızlık istemiyoruz. Kuralı koyun vatandaş da bunu bilsin, müteahhitler de bunu bilsin ve hesabını buna göre yaparak işe girsin. Bunların çok büyük maddi ve sosyal boyutları var. Adamın evi yıkılıyor, kiraya taşınıyor böyle bir sınır geldi ne yapacağız. İnşallah kurallar yerine oturur herkes hesabını kitabını bilir maçın 90′ıncı dakikasında kural değişmez. Ben burada 15 kata, 50 kata karşı değilim. İsteğim kuralın baştan konulması. Zaten rant vergisi var. Çok kazanınca çok ödeniyor.”

KİMSE KONUŞAMIYOR BEN KONUŞUYORUM DİYOR

Ağaoğlu, bunları hep kendilerinin dile getirdiğini kaydederek, gayrimenkul ve inşaat sektörüyle ilgili derneklerin bu konuları dile getirmediğini, bunu anlatınca birilerinin ayağına basma çekincesi taşıdıklarını söyledi.

Ali Ağaoğlu, “Sonra mahallenin delisi biz oluyoruz. Sektörde gelecekle ilgili endişe var. Bunlar inşallah rayına oturur biz de ne yapacağımızı biliriz. Benim işim de gücüm de satışlarım da yerinde. Ben burada şahsım için değil sektör için konuşuyorum. Eğer 15 kat sınırlaması getirilecekse baştan söylensin ki tüm planlar ona göre yapılsın” dedi.

Sektörün bu kural değişikliği nedeniyle sıkıntı yaşayabileceğini aktaran Ağaoğlu, Bağdat Caddesi’nde yüzlerce firmanın faaliyet gösterdiğini, kentsel dönüşümde devletin otoritesini göstermesi gerektiğini bildirdi.

Ağaoğlu, şu anda Türkiye’de iş yapmanın sıkıntılı olduğunu belirterek, “50 yıllık ticaret hayatım var. Türkiye’de iş yapmanın hiç bu kadar zor olduğu dönemi hatırlamıyorum. Bürakratik oligarşi şu anda Türkiye’de iş yapılmasını istemiyor” diye konuştu.

BİR TANE BİLE AĞAÇ KESMEDİK

Maslak 1453 projesinin Parkorman’a, Fatih Ormanları’na komşu olduğunu hatırlatan Ağaoğlu, “Sosyal medyada iddia edildiğinin aksine inanın burada bir tane dahi ağaç kesilmedi. Buradan 1 milyon metreküp evsel atık ve çöp attık. İsterseniz belgelerini de paylaşırız” diye konuştu.

AĞLAYAN ALİ AĞAOĞLU NEREDEN NEREYE GELMİŞ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.