1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ADIM ADIM BAŞKANLIK SİSTEMİ
ADIM ADIM BAŞKANLIK SİSTEMİ

ADIM ADIM BAŞKANLIK SİSTEMİ

TBMM Başkanı'ndan flaş açıklamalar.

A+A-

TBMM Başkanı Cemil Çiçek. (11 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı seçilirse, sistemin adı ne olur? sorusuna "Ya parlamenter sistem olacak ya da yarı başkanlık olacak. Zaten şu an yarı başkanlık sistemine bir iki adımlık mesafe var" dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek  katıldığı canlı yayında gündeme dair soruları yanıtladı. CHP ve MHP’nin Cumhurbaşkanı çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun sorulması üzerine Çiçek, “Kendisini yıllardan beri tanırım. Özellikle kayınpederi rahmetli Emin Bilgiç benim üniversite yıllarında, Ankara’da avukatlık stajı yaparken görüştüğüm bir bilim adamıydı. Hanımı Yozgat’lıydı. Ekmeleddin beyin kayınvalidesi de Yozgat’lı, Demokrat Parti milletvekilinin kızı. 1977-1978 o günden beri tanırım. Babasının evi de bizim mahallemizdeydi. Bir hukukumuz o günden bugüne vardır, hayırlısı olsun” diye konuştu.

Cemil Çiçek, “Muhalefetin adayı olması sizi şaşırttı mı?” sorusuna yanıt verirken, “Siyaset, şaşırtma, şaşırtmama esasına göre değil. Bu seçim ilk kez yapılacak ve halk seçecek. Önümüzdeki günler de başkaca adaylar da çıkabilecektir. Eskiden Meclis seçerken, epey kulisler olur, totolar oynanır filan. Bu sefer millet karar verecek” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç‘ın, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük ihtimalle Cumhurbaşkanı adayı” olacağını söylediği anımsatılarak, “Benzer görüşte misiniz?” sorusu sorulan Çiçek, “Meclis Başkanlarının parti ile ilişiği kesiliyor, parti toplantılarına katılamıyor. Ben de bu gelişmelerin epey dışındayım, 1 Temmuz’da açıklama yapılınca görmüş olacağım. Milletimiz siyasetçiden daha iyi karar veriyor” ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanı Çiçek, “Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında bir sorun yaşanır mı?” sorusuna, şu yanıtı verdi:

“Sistemin kendisi kavgaya, tartışmalara, çekişmelere müsait. ‘Hükümetle Cumhurbaşkanı kavga etmez.’ Bu artık sistemin başarısı değil, hükümetle Cumhurbaşkanının fedakarlığı, başarısı, sabrı olarak karşımıza çıkar. Türkiye’nin bu Anayasa hükümleri karşısında geçmişte ne kadar sıkıntı yaşadığını gördük. Her dönem ciddi sıkıntılar yaşandı şimdi buna ilave olarak halk seçiyor. Halkın seçtiği çok yetkili bir Cumhurbaşkanı var ama hiç bir sorumluluğu yok. Bun karşın halkın karşısına çıkmış, bir çok vaatte bulunmuş Hükümet olarak. Bunun her zaman aynı partiden olmasının mümkün olmadığı ülkeler de var. Biz de bunu yaşadık. Cumhurbaşkanı başka bir görüşte, hükümet başka bir görüşte. Bugün iyi bir kucaklaşma olacaksa, bu kişisel başarılara bağlı olacak. Bir ülkeni geleceğini kişisel başarılara bağlamak ne kadar doğru olur? Ben onu dile getirmeye çalıştım. Göreceksiniz eninde sonunda bu Anayasa’da değişikliğe gidecektir.”

Çiçek, “11 Ağustos günü ilk turda Cumhurbaşkanı seçilirse, sistemin adı ne olur?” sorusunu yanıt verirken, “Ya parlamenter sistem olacak ya da yarı başkanlık olacak. Zaten şu an yarı başkanlık sistemine bir iki adımlık mesafe var” diye konuştu.

Kişisel başarılara bağlı bir demokratik sistem her zaman mümkün olmayabileceğine işaret eden Çiçek, Türkiye’nin iç çekişmeler, kavgalar ve çatışmalarla geçireceği bir tek günü ve saatinin bile olmadığını kaydetti.

TBMM Başkanı Çiçek, Ahmet Necdet Sezer’in Cumhurbaşkanı olduğu dönemde ülkenin ne kadar sıkıntı çektiğinin görüldüğünü ifade ederek, “Seçim sürecine giriyoruz. Bu ülkeye hizmet edecek insanlar aday olacak. Şu ana kadar ki siyasi üslupla Cumhurbaşkanlığı seçimini götürmeyelim. Çünkü devletin en yüce makamına çıkacak insanları, bugünkü üslupla birbirimizin gırtlağına sarılarak, ‘bana söylendi, başkasına söylendi’ gibi çok ağır ve seviyeyi daha da dibe vurduracak bir üslupla bu Cumhurbaşkanlığı seçimini yaparsak… Diyelim, 11 Ağustos günü nasıl ‘Sayın Cumhurbaşkanım’ diyeceğiz. Biz böylesine sert bir mücadeleyi 1989′da yaşadık. 1989′daki gazete manşetlerine bakın. Söylenmedik laf kalmadı. ‘İndireceğiz, yalancı, şişman, hırsız, yolsuz’ dendi. Sonra gün geldi, devran döndü, bu suçlamaları yapan Hükümeti kurmakla görevlendirildi. Daha sonra ‘devlette kavga olmaz’ denileceğine, gelin bugünden kavga yapmayalım” diye konuştu.

-”Hiçbir partimiz düşmemeli”

AKP’nin Anavatan Partisi’ne dönüp dönmeyeceğine ilişkin soruyu da yanıtlayan Çiçek, “Anavatan Partisi Türkiye siyasetinin laboratuvarıdır. AKP o hatalara, sıkıntılara düşmez, düşmemeli; hiç bir partimiz düşmemeli. Siyasi partiler demokrasinin direkleridir. Demokrasinin direkleri ne kadar sağlam olursa, ne kadar düzgün olursa, demokrasi de o nispette kalite kazanacaktır” dedi.

Cemil Çiçek, “3 dönem kuralı sizi de kapsıyor. Ne yapacaksınız?” sorusuna, “3 dönemi partinin kendi dinamikleri açısından doğru bulurum. Devlet bizimle kaim değil, vazgeçilmez insanlar değiliz. Bizden çok daha iyi bunları yapacak olanlar olur” yanıtını verdi. “Torun seveceğini söyleyenler oldu, siz ne yapacaksınız?” sorusunu ise Çiçek, “Bir insanın yapacağı birden çok iş var, birisi de o olur zaten, bugün de yapıyoruz, yarın da yapacağız” diye yanıtladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.