1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. A’dan Z’ye "RECEPLAROUSE"
A’dan Z’ye "RECEPLAROUSE"

A’dan Z’ye "RECEPLAROUSE"

CHP, 12 yıllık iktidarı döneminde Başbakan Erdoğan ve kurmaylarının çeşitli söylemlerinin “Çark, tutarsızlık, argo, küfür ve ucube söylemlerden oluşan bir antoloji” açıklamasıyla derlendiği “A’dan Z’ye RecepLarouse”u hazırladı.

A+A-

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Arkadaşlarıma talimat verdim Recep Bey’in yalanları ile ilgili bir ansiklopedi hazırlayacaklar” sözlerinin ardından, CHP İletişim, Tanıtım ve Medya ile İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı “RecepLarousse”u tamamladı.

CHP Basın Birimi’nden yapılan açıklamaya göre, çalışma Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kurmayları ve bazı parti yöneticilerinin Mecliste, mitinglerde, medyada, çeşitli etkinliklerde, sosyal medya hesaplarında kullandıkları söylemlerden derlendi.

“ÇARK, TUTARSIZLIK, ARGO, KÜFÜR VE UCUBE SÖYLEMLERDEN OLUŞAN BİR ANTOLOJİ”

Çalışmada özellikle sözün söylendiği tarihin de verildiği vurgulanarak, söylemlerin gerek Meclis tutanakları, gerekse basında yer alan haberler ve konuşmaların video kayıtlarından yapılan çözümlemelerle elde edildiği kaydedildi. Açıklamada, “12 yıllık bir iktidarın söylemlerini tek tek tespit etmenin ve taramanın zorlukları bir yana birçok kaynağın ortadan kaldırılması nedeniyle, kısa zamana sığdırılmış bu çalışmamızda elbette gözümüzden kaçanlar olabilir. Siyaset biliminde ve siyasal iletişimde, adeta akademik olarak incelenmesi gereken ulaşabildiğimiz bu söylemleri herkes için derlenmiş bir kaynak olması amacıyla Türkiye’nin siyaset söyleminin son 12 yılda nasıl değiştiğini göstermek ve bunu tarihe not düşmek için ‘çark, tutarsızlık, argo, küfür ve ucube söylemlerden oluşan bir antoloji’ olarak sunuyoruz” denildi.

Çalışmanın, 31 Mayıs Gezi Parkı direnişi ile özgürlük, eşitlik, kardeşlik isteyen, yeni bir siyaset anlayışı başlatan ve diktatörlerle dalga geçerek özgürlük mücadelesi veren yürekli gençlere adandığı ifade edildi.“216 SAYFADA 12 YIL”

“RecepLarouse”un dizininde “Recep Bey ve Recep Bey’e Karşı: Çarklar ve Tutarsızlıklar”, “Argo, Küfür, Kabadayılık”, “Recepgiller” başlıklarındaki 3 bölüm altında, fotoğraflarla A’dan Z’ye Başbakan Erdoğan ve kurmaylarının çeşitli söylemleri yer alıyor.

Başbakan’ın dış politika, Amerika, AB ile ilişkiler, Suriye, Başkanlık sistemi, Kürt sorunu konusunda ve Gezi Parkı protestolarıyla ilgili tartışma yaratan sözlerinin yer aldığı “RecepLarouse”un ilk bölümünde “Biz Yapmadık; Yasada Vardı, Bizden Önce Vardı’ Kılıfı”, “Jinekolog Recep Bey ve Kadınlar”, “Demokrasi ve Özgürlüklerden Bahsedenin Tehditleri”, “Ergenekon’un Savcılığından Avukatlığına”, “Görüşmedik, Görüşmeyiz, Görüşürüz”, “Mağdurum Mazlumum Zenciyim”, “Yargıya Yargı Demem Yargı Benim Olmadıkça” başlıkları dikkat çekiyor.

İkinci bölümde de Başbakan’ın çeşitli tarihlerde yaptığı açıklamaları “Edep Tacı Giydik Diyen Başbakanın Argo Lügatı” başlığı altında verilirken, son bölüm olan “Recepgiller”de de bakanlar, milletvekilleri ve parti yönetiminden isimlerin söylemleri derleniyor. “RecepLarouse” 216 sayfadan oluşuyor.
BURADAN ulaşabilirsiniz

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.