1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Adalet Bakanı Derhal İstifa Etmelidir!
Adalet Bakanı Derhal İstifa Etmelidir!

Adalet Bakanı Derhal İstifa Etmelidir!

Yargıçlar Sendikası Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, TBMM Başkanı'nı, yürütme çizgisinde hareket etmemeye, hakkında fezlekeden kaçtığına dair bir iddia bulunan Adalet Bakanı'nı da derhal istifaya davet ettiğine dair sert bir duyuru yayımladı....

A+A-

Yargıçlar Sendikası Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, TBMM Başkanı'nı, yürütme çizgisinde hareket etmemeye, hakkında fezlekeden kaçtığına dair bir iddia bulunan Adalet Bakanı'nı da derhal istifaya davet ettiğine dair sert bir duyuru yayımladı....

DUYURU AYNEN ŞÖYLEDİR

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hakkındaki fezlekenin TBMM Başkanlığı tarafından iade edildiği yolunda bilgiler basında yer almıştır.


Fezlekenin mutlaka gelmesi, gelince önerge verilmesi gibi bir algı yaratılmakta, fezlekenin gelmesi ise ya ötelenerek, ya iade edilerek, ya geri çevrilerek, tekrar gelme zamanı uzatılmakta, Anayasa uyarınca bu konunun önerge tarihinden itibaren 1 ay içinde TBMM Genel Kurulu'nda görüşülme zorunluluğu bulunduğundan, seçim öncesindeki süre bu şekilde atlatılmaya çalışılmaktadır. 

Ayrıca hakkında yargıyı etkileme iddiası bulunan bir Bakan'ın görevde olduğu dönemde, yargı gözetimindeki bir seçim sürecine de girilmiş bulunmakta olup, bu tablo seçimlerin tarafsızlık içinde yönetimi yönünden de ayrı bir tartışmaya neden olacak boyut taşımaktadır. 

Anayasa 100 ve TBMM İçtüzüğü'nün 107 nci maddesi uyarınca, bakanlar hakkındaki iddialar konusunda işlem yapılabilmesi için, TBMM'ne fezleke gelmesi asla ve asla zorunlu değildir. Çünkü TBMM genel kurulunda Bakanlar hakkında oylanan bu fezleke değil, iddiaları konu alan soruşturma açılması yolunda milletvekillerince verilecek önerge oylanmaktadır.

Bakanlar hakkında soruşturma için, TBMM'ne en az 55 milletvekili tarafından verilen önergenin TBMM genel kurulunda kabulu ile soruşturma açılabilmektedir.

Adalet Bakanlığı ve TBMM Başkanlığı'nın yarattığı yanlış algı ile işlem yapılması, süreci uzatmakta, bunun sonucunda, hakkında yargıyı etkilemek isnadı bulunan bir kişi halen Adalet Bakanlığı ve HSYK Başkanlığı görevini sürdürmeye devam edebilmektedir.

TBMM Başkanı'nı, yürütme çizgisinde hareket etmemeye ve hakkında böyle bir iddia bulunan Adalet Bakanı'nı da derhal istifaya davet ediyoruz.

Adalet Bakanı hakkında işlem yapılabilmesi için de, bir an önce en az 55 milletvekilince imzalanacak önergenin TBMM Başkanlığına verilmesi, zaman kaybedilmemesi, yargı üzerindeki gölgenin sonlandırılması için tüm milletvekillerine de yargı adına da çağrıda bulunuyoruz.

Ömer Faruk EMİNAĞAOĞLU
Yargıçlar Sendikası Başkanı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.