1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. ADALET BAKANI BU SORUYA NE CEVAP VERECEK
ADALET BAKANI BU SORUYA NE CEVAP VERECEK

ADALET BAKANI BU SORUYA NE CEVAP VERECEK

Adalet bakanı Bekir Bozdağ'ın bu soruya ne cevap vereceği merakla bekleniyor...

A+A-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yaptırılan 'Türkiye'de Dini Hayat Araştırması'nı Meclis gündemine taşıdı.

Aytun Çıray tarafından TBMM Başkanlığına sunulan soru önergesi şöyle; ""Diyanet İşleri Başkanlığınca TÜİK'e yaptırılan "Türkiye'de Dini Hayat Araştırmasında Türk milletinin Müslüman mensuplarına mezhepleri sorulmuş; Caferi olduğunu söyleyen % 1 dışındaki yurttaşlarımızın sözde tamamı Hanefi, Şafi, Hanbeli, Maliki olmak üzere Sünni olduklarını ifade etmişler.

Bu durumda TÜİK'e yaptırılan "Türkiye'de Dini Hayat Araştırması sonuçlarına göre Türkiye'de hiç Alevi yurttaşımız yok. Bu doğru mudur? Varsa neredeler? Neden anket sonuçlarına varlıkları yansımamıştır?

Yurttaşlarını yok sayan bir zihniyetin aynı zamanda bölücülük suçu işlediğini düşünüyor musunuz? Bu soruların amacının kime, nasıl bir hizmet verileceği ile ilgili olmadığı açıkça ortadadır. O halde yurttaşlarımızın mezhepleri ile ilgili soru sormanızın amacı nedir? Diyanet İşleri Başkanlığı bu tutumu ile Anayasa'nın lâiklik anlayışın ihlâl etmiş olmuyor mu?"

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.