1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ABD'DEN ERDOĞAN'A ÇOK NET MESAJ
ABD'DEN ERDOĞAN'A ÇOK NET MESAJ

ABD'DEN ERDOĞAN'A ÇOK NET MESAJ

Amerika'da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek istemeyen başkan Obama Dışişleri bakanı Kerry aracılığı ile çok netve oldukça ağır bir mesaj gönderdi

A+A-

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, IŞİD’in elinde bulunan rehine krizinin çözülmesinin ardından, ABD’nin Türkiye’den IŞİD’e karşı mücadelede katkı ve çabalarını artırmasını beklediğini söyledi.Kerry'nin açılışta yumuşak görünen ancak ayrıntılarda çok sertleşen mesajı şöyle.

YA BİZLESİN YA DEĞİLSİN

ABD’nin müttefiki ve NATO üyesi Türkiye’nin, IŞİD’e karşı mücadelede, ABD’nin öncülük ettiği koalisyona destek vereceğini dile getirdiğini ancak rehine durumu yüzünden elindeki olanakların kısıtlı olduğunu anlatan John Kerry, MSNBC televizyon kanalına yaptığı açıklamada, bir Amerikan deyimini de kullanarak ‘‘Önce kendi rehine sorunlarıyla ilgilenmeleri gerekiyordu, çözüldü. Şimdi kanıt zamanı, kanıt Pudding’in içinde’’ dedi. Diplomatik kaynaklar Kerry'nin kullandığı bu dilin çok net olarak "Ya bizlesin ya değilsin " anlamına geldiğini söylüyorlar.

ERDOĞAN'IN GÜNDEMİ BATIDAN FARKLI

Erdoğan'ın önceden açıklanan programının aksine Yahudi Kongresi ile görüşmemesi ise diplomatik çevrelerde Erdoğan ve Batı arasında köprülerin her an atılabileceğinin göstergesi olarak yorumlandı. Adını vermek istemeyen bir ortadoğu gözlemcisi. " Bunu söylemek belki erken ama Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündemi batı gündeminden çok farklı görünüyor" şeklinde yorum yaptı.

TÜRKİYE'YE PETROL İMASI

İŞID'ın artık hiçbir ülkeden devlet kaynaklı desteğinin kalmadığını söyleyen Kerry, ancak farklı ülkelerdeki bireysel teşebbüsler vasıtasıyla petrol kaçakçılığı yaparak piyasaya sürdüklerini belirtti. Kerry, “ABD olarak da, Bu petrolü Türkiye, Suriye veya Lübnan üzerinden dışa aktaramadıklarından emin olmalıyız" diyerek çeşitli kaçakçılık kanalları bulunduğunu ve bunlara karşı ABD'nin teşebbüsleri olduğunu ifade etti.

TÜRKİYE BİZİM MÜTTEFİKİZ Mİ?

Kerry’e Türkiye'nin bölgede 750 kilometreden uzun sınırı olduğu, Türkiye'nin güneyinde ABD'ye ait bir üssün de bulunduğu ama Türklerin bu üssün Irak veya Suriye'ye askeri operasyon düzenlemek için kullanmasına karşı çok ama çok isteksiz olduğu ifade edilerek, "Türkiye bizim müttefikimiz mi?" diye soruldu.

ERDOĞAN'A SÖZ VERDİN SÖZÜNDE DUR İMASI

Kerry bu soruyu, "Türkiye bizim müttefikimiz, ayrıca da bir NATO üyesi" diyerek yanıtladı. Henüz birkaç gün önce Ankara'ya gidip Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile görüştüğünü sunuculara hatırlatan Kerry, Türkiye'nin bu mesele karşısında kendilerine yakından ve etkin biçimde yardımcı olma sözü verdiğini anlatarak "Bunun delili sözler değil, eylemler olacaktır" dedi. 

TÜRKİYE DESTEKTE KARARLI OLMALI

Artık Türkiye'nin destek vermeye kararlı olduğunu ve Paris'te görüşüldüğü gibi artık bölgedeki her ülkenin kendi güvenlikleri adına IŞİD vahşetine karşılık vereceğini, bu sebeple de ABD'nin kara birlikleri göndermeyeceğini, Özgür Suriye Ordusu gibi grupların karadan IŞİD'e karşı operasyonlar yürütmesine destek olacaklarını söyledi. "ÖSO'ya nasıl güvenebiliyorsunuz?" şeklindeki soruya ise, Kerry, El-Kaide'nin Afganistan'da olduğundan çok daha fazla güçlenen ve maddi kaynaklarının çokluğu sayesinde şayet müdahale edilmezse kalıcı bir tehdit haline gelecek böylesi bir örgüte karşı, bölgedeki tüm güçlerin mücadele etmek zorunda olduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.