1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ABD'DE REZA ZARRAB'IN BAŞINA BU GELEBİLİR
ABD'DE REZA ZARRAB'IN BAŞINA BU GELEBİLİR

ABD'DE REZA ZARRAB'IN BAŞINA BU GELEBİLİR

Eğer bu ihtimal gerçekleşirse ABD Zarrab'ı İran'a verebilir. Bu sonuç ise Zarrab'ın idamı demek.

A+A-

ABD'nin Miami kentinde tutuklanarak New York'a nakledilmek üzere yola çıkarılan 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet operasyonunun kilit ismi Reza Zarrab hakkında türlü iddialar ortaya atıldı. Ancak ortaya çıkan son gelişme Reza Zarrab'ı idama bile götürebilecek türden.

İDAM EDİLİR

17 Aralık olaylarında ve sonrasında ortağı olarak lanse edilen Babek Zenca'nin İran Hükumeti tarafından istenen paralarının önemli bir bölümünün Reza Zarrab'da bulunduğu gerçeğinden hareketle İran ile ABD'de çok önemli bir takas mahkumu olabileceği ileri sürülüyor. Eğer bu ihtimal gerçekleşirse ABD Zarrab'ı İran'a verebilir. Bu sonuç ise Zarrab'ın idamı demek.

Hürriyet gazetesi Washington Temsilcisi ve yazarı Tolga Tanış, ABD'nin Rıza Sarraf'ı hüküm giydirdikten sonra İran'daki ABD'li mahkumlarla takas edebileceğini iddia etti.

TAKAS UNSURU OLACAK

"Zarrab hüküm giydikten sonra İran’a karşı çok değerli bir takas unsuru olacak" diyen Tanış, Washington’ın başta 9 yıl önce İran’da kaybolan, CIA adına çalıştığı bilinen eski FBI ajanı Robert Levinson'u İran’dan çıkarmak istediğini de hatırlattı.

Tanış'ın "Zarrab takas havuzuna girecek" isimli yazısının  ilgili kısmı şöyle:

PEKİ Zarrab’a neden hüküm giydirmek istiyorlar? Birincisi, iddianamenin altında Preet Bharara’nın imzası var. Politikada yüksek yerlere gelebilecek, kaybetmeye tahammülü olmayan bir savcı. İkincisi de Zarrab, ABD için bundan sonra kaçıp gitmesine izin vermek istemeyeceği çok kıymetli bir varlık. Zarrab’a 17 Aralık’ta yöneltilen rüşvet suçlamaları düşünülecek olursa Türk-Amerikan ilişkileri açısından Washington’a sağlayacağı avantaj değil sadece mesele. Ki o konuda da Washington’daki yürütmenin şimdiye kadar hiçbir müdahalesi olmadığını teyit ettim.

Ne yeşil ışık var ne de ‘Dur’ denilmiş durumda. O karar aşamasına yargılamanın ilerleyen safhalarında gelinecek. Ancak daha önemlisi, Zarrab hüküm giydikten sonra İran’a karşı çok değerli bir takas unsuru olacak.

***

EN son geçen ocakta yaşandı. Amerikan hapishanelerinde İran yaptırımlarını ihlalden  yatan 12 kişi vardı. 11’i aynı zamanda ABD vatandaşı. Ve Washington, bunların 6’sını, siber saldırıdan yargılanan başka bir İranlı’yı da ekleyerek Washington Post’ta çalışan ve bir yıldan fazla zamandır İran’da hapiste tutulan Jason Rezaian’ın da aralarında bulunduğu dört Amerikalı’yı kurtarmak için İran’la takas etti. Ancak sorun, sadece Rezaian ve kurtarılan diğer Amerikalılarla sınırlı değil. Çünkü Washington’ın başta 9 yıl önce İran’da kaybolan, CIA adına çalıştığı bilinen eski FBI ajanı Robert Levinson, İran’dan çıkarmak istediği başkaları da olduğu biliniyor.

Eğer halen hayattaysa, ilişkileri bu kadar ayyuka çıkmış Levinson’ı İran nasıl alenen serbest bırakır orası muamma tabii.

Tanış'ın yazısının tamamı şu şekilde.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.