1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD TÜRKİYE'Yİ ÇOK NET UYARDI
ABD TÜRKİYE'Yİ ÇOK NET UYARDI

ABD TÜRKİYE'Yİ ÇOK NET UYARDI

ABD Ankara Büyükelçisi John Bass ilginç bir açıklama ile Türkiye'nin DAEŞ (IŞİD) ile daha etkin mücadle etmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

ABD Ankara Büyükelçisi John Bass: ABD VE Türkiye'nin beklentilerini PYD'ye iletmekte çok netiz.
ABD Ankara Büyükelçisi John Bass, "Suriye'de sınır bölgesini kim kontrol ediyorsa DAEŞ'le mücadele etmeli ve DAEŞ'in o bölgeyi kontrol etmesini engellemeli" diye konuştu. Diplomatik gözlemciler ABD'nin Türkiye Büyükelçisi aracılığı ile 2 uyarıda bulunduğunu ileri sürüyorlar. Bunlardan birincisi net bir biçimde "Türkiye Suriye sınırını kontrol ediyorsa IŞİD'i Kuzey Suriye'de kontrol altında tutmak görevidir". İkincisi ise, "Bunu Türkiye yerine PYD yapıyorsa Türkiye PYD'den ne bekliyor söylesin" anlamına gelir. deniliyor. Gözlemciler ABD'nin önemli bir imasınında "DAEŞ'in (IŞİD) koalisyon güçleri ve Irak Hükumeti baskısından dolayı uğradığı kayıpları Türkiye'den kapatıyor" şeklinde açıklamasına dikakt çekiyorlar. 

TÜRKİYE'YE SINIR KONTROLÜ GÖNDERMESİ

ABD Büyükelçisi John Bass, büyükelçilikte verilen resepsiyonda konuştu. Bölgedeki DAEŞ tehdidi hakkında konuşan Bass, sınır güvenliğinin önemine dikkat çekerek, sınır bölgesini kontrol edenin terör örgütünün bölgeyi kontrol etmesini engellemesi gerektiğini söyledi. Bass şöyle konuştu:
"Varsayımsal konulara değinmeyeceğim ama Türkiye ve ABD Suriye'nin kuzey batısında ve Türkiye'nin sınırında DAEŞ'e karşı ortak endişeleri var. Tıpkı Suriye'nin merkezinde ve diğer bölgelerdeki DAEŞ varlığından endişe duyduğumuz gibi her iki ülkeye yönelik bu tehdit konusunda birlikte çalışmaya devam ediyoruz. Diğer birçok ülke ile olduğu gibi. Ortak çabalarımız ve koalisyonun diğer üyeleri ile çabalarımız kapsamında hepimize Yönelik DAEŞ tehdidi konusunda çalışmalar yürütüyoruz.

DAEŞ'İ TÜRKİYE KONTROL ALTINA ALSIN

Bizim açımızdan çok önemli olan birşey var o da, Suriye'de sınır bölgesini kim kontrol ediyorsa birincisi DAEŞ'le mücadele etmeli ve DAEŞ'in o bölgeyi kontrol etmesini engellemeli.

"ABD VE TÜRKİYE'NİN BEKLENTİLERİNİ PYD'YE İLETMEKTE ÇOK NETİZ"

ABD ve Türkiye'nin taleplerini PYD'ye iletme noktasında net olduklarını kaydeden Bass sözlerini şöyle sürdürdü:

DAEŞ KAYIPLARININ ÖENMLİ BİR BÖLÜMÜNÜ TÜRKİYE'DEN KAPATIYOR

"DAEŞ'in sınırdaki varlığı Türk Hükümeti'nin yoğun çabalarına rağmen DAEŞ'in kayıplarının önemli bir bölümünü Türkiye'den kaçakçılıkla kapatmasını sağlıyor. İkincisi demokratik ve toprak bütünlüğü korunmuş bir Suriye ilkesine bağlı olmak. Üçüncüsü de o bölgenin vatandaşlarının kendi işlerini yürütmesine izin vermek ve çatışmalar nedeniyle yerlerinden edilmiş kişilerin kendilerini güvende hissettikleri zaman evlerine dönmelerine izin verilmesi. ABD yönetimi ve Türkiye'nin bu ilkelere çok tutarlı bir bakışı var. Bu konudaki beklentilerimizi PYD'ye iletmekte çok netiz. Son zamanlarda PYD'nin DAEŞ'i çıkardığı bölgede bunlara bağlı kalması noktasında bu beklentileri iletmekte çok netiz."

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby'den de açıklama geldi.

Kirby "Suriye ve Irak'taki mücadelede önceliğimiz, odak noktamız IŞID'dir. IŞİD'in Kuzey Suriye'deki varlığı sadece Türkiye'nin değil tüm koalisyonun problemidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.