1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD ERDOĞAN'IN SEÇİLMESİNİ "KUŞKULU" İLAN ETTİ
ABD ERDOĞAN'IN SEÇİLMESİNİ "KUŞKULU" İLAN ETTİ

ABD ERDOĞAN'IN SEÇİLMESİNİ "KUŞKULU" İLAN ETTİ

Geçen yılki 63 sayfalık rekorunu da aşan Türkiye bölümünün giriş özetinde 7 Haziran seçimleri genelde “özgür ve adil”, 1 Kasım seçimleri ise “genelde özgür” olarak değerlendirildi, böylece ABD’nin son seçimi adil görmediği açıklanmış oldu.

A+A-

Dünya'da gün geçmiyor ki Erdoğan ve AKP iktidarına yönelik ağır bir eleştiri yapılmasın. AVrupa Parlemontosunun zehir zemberek eleştirisinin yankıları bitmeden ABD'nin insan hakları raporunda inanılmaz tespitler ortaya çıktı. Bunların başında ise Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçildiği 1 Kasım seçimlerinin adil olmadığının tespiti geliyor

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın İnsan Hakları Raporu’nda 1 Kasım seçimlerinin adil görülmediği açıklandı. Cumhuriyet'in haberine göre, Rapor, 2015’teki en önemli insan hakları sorunlarının başına “ifade özgürlüğüne müdahaleyi” koydu. Dışişleri Bakan Yardımcısı Tom Malinowski “Rapor endişe verici” dedi.

TÜM ÜLKELER VAR

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bütün ülkeler hakkında hazırladığı İnsan Hakları Raporu’nda bu yıl Suriye’ye 55, Türkiye’ye 74 sayfa ayrıldı. Geçen yılki 63 sayfalık rekorunu da aşan Türkiye bölümünün giriş özetinde 7 Haziran seçimleri genelde “özgür ve adil”, 1 Kasım seçimleri ise “genelde özgür” olarak değerlendirildi, böylece ABD’nin son seçimi adil görmediği açıklanmış oldu.

BAŞLIK İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE MÜDAHALE

Rapor, hükümetin 2015’teki en önemli insan hakları sorunlarının başına “ifade özgürlüğüne müdahaleyi” koydu: “Yasalarda birden çok fıkrayla hükümete ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü ve internet özgürlüğünü sınırlama imkânı tanınıyor. Hükümetin medya üzerindeki baskısı sürdü. Kasım ayı itibarıyla yetkili kurumlar 30 civarında gazeteciyi tutukladı.”

Hükümetin LGBTİ karşıtı, Ermeni karşıtı, Alevi karşıtı ve anti-Semitik retorik kullandığı belirtildi. Erdoğan’ın 3 Haziran 2015’te Bingöl’de “HPD’nin en büyük müttefiki Doğan Medya.. Ermeni lobisi, homoseksüeller ve Alisiz Aleviliğe inananlar -- bütün bu kalkışma temsilcileri HDP’nin yararına çalıştılar” dediği aktarıldı. “Hükümetin veya bağlı birimlerinin keyfi ve hukuka aykırı öldürmeler yaptığına dair güvenlilir iddialar olduğu” kaydedildi.

Raporda Iğdır olayı var

Raporda Erdoğan’ın 1 Haziran 2015’te Iğdır’da düzenlediği mitingde kadınların protesto olarak arkalarını dönmesi üzerine yaşananlara da yer verildi: “Erdoğan kendisine arkasını dönen kadınlara karşı cinsel bir karalama ifadesi kullandıktan sonra ‘Sizde zerre kadar nezaket varsa, haysiyet varsa, siyasette yer parlamentodur’ diye ekledi.” Erdoğan protestocu kadınlara “Affedersiniz edebim müsaade etmiyor tabii, sırtlarını dönerek işaret yapıyorlar. Ne anlama geldiği belli de, tabii edebimiz müsade etmez” demişti.

ABD: Endişe verici

“Rapor ciddi endişe aksettiriyor” diyen Dışişleri Bakan Yardımcısı Tom Malinowski, “Erdoğan muhalefetteyken de bu tür sorunlar hakkında konuştuğumuzu vurgulamak isterim. Önceki Türk hükümeti Erdoğan’ı yargıladığında ABD Büyükelçiliği davasına gözlemci göndermişti. Yani bu bizim Türkiye’ye yönelik politikamızın çok uzun yıllardır bir özelliği ve öyle olmaya da devam edecek” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler