1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD; ERDOĞAN AMERİKA'YA GELMESİN
ABD; ERDOĞAN AMERİKA'YA GELMESİN

ABD; ERDOĞAN AMERİKA'YA GELMESİN

Amerikan Devletinin yarı resmi yayın organı olarak bilinen Amerikanınsesi sitesinde yer alan bu haber Erdoğan'ı çok kızdıracağa benziyor.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Başkan Obama’nın düzenlediği Nükleer Zirve’ye katılmak için ay sonunda Washington’a gelmesi, Ankara’nın, demokrasi, insan hakları, ifade ve basın özgürlüğü alanlarında Amerikan medyası tarafından sert şekilde eleştirildiği bir döneme rastlıyor.

OBAMA GÖRÜŞMEYECEK İDDİLARI

ABD'de çok sayıda medya organı ve düşünce kuruluşlarında sık sık Erdoğan eleştirilerine rastlanıyor. Bazı medya organlarında yer alan yazılarda Obama'nın Erdoğan ile görüşmeyeceği yorumları bile yapıldı. Öte yandan ABD ile Türkiye arasında krize neden olan ve Türk Dışişlerinin Obama'dan yalanlama bekledi ancak alamadığı "Erdoğan kifayetsiz" cümlesi için büyük hayal kırıklığı yaşandığı konuşuluyor. İşte tüm bunların yaşandığı sırada Amerikan devletinin yarı resmi yasyın organı olarak bilinen Amerikanınsesi sitesinde yer alan "Erdoğan ABD'ye gelmesin" haberi

EN ÇOK BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ELEŞTİRİSİ ALDI

ABD Dışişleri Bakanlığı da, yaptığı resmi açıklamalarda, Türkiye’de ifade ve basın özgürlüğü alanında yaşanan gelişmeleri rahatsız edici bulduğunu belirtti.  

Amerika'nın Sesi'nden Kasım Cindemir'e konuşan, eski ABD Dışişleri Bakanlığı görevlisi ve Amerikan İlerleme Merkezi (CAP) uzmanı Alan Makovsky, Erdoğan’ın “Washington’a gelmesi pek de istenmeyen bir misafir” olacağını savundu.

OBAMA İKİLİ GÖRÜŞME YAPARSA

Alan Makovsky, “Beyaz Saray’ın bazı kararlar vermesi lazım. Başkan Obama, Erdoğan ile ikili bir görüşme yapacak mı? Yaparsa, Türkiye’de özgürlükler alanındaki kısıtlamaları gündeme getirecek mi?” gibi sorular bulunduğunu belirtti. Makovsky, ABD’nin stratejik anlamda Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu, ama öteyandan, Erdoğan ile ilişkilerin Washington’a giderek rahatsızlık vermeye başladığını öne sürdü.

RAHATSIZLIK GEZİ OLAYLARI İLE BAŞLADI

Alan Makovsky, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gezi Parkı protestolarından sonra değişmeye ve otoriter eğilimlerinin öne çıkmaya başladığını savundu. Makovsky, Türkiye’de demokrasi ve ifade özgürlüğünün “kötü bir noktada” olduğunu söyledi, ancak sığınmacı krizi ve IŞİD ile mücadeleye katkısı nedeniyle Batı’nın Ankara’ya yönelik eleştirilerini kısıtlı tuttuğunu söyledi.

Süleyman Şah Üniversitesi’nden siyaset bilimci Cengiz Aktar, Türkiye’de demokrasinin kuvvetler ayrılığının ve denetim-denge mekanizmasının işlemediğini söyledi. Amerika’nın Sesi’ne konuşan Aktar, Erdoğan’ın bir demokrasi savunucusu olmadığını öne sürdü. Türkiye uzmanı Carol Migdalovitz de Makovsky ve Aktar gibi Türkiye’de demokrasinin “defolu” olduğu görüşünü savundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.